Aż 38 palm rywalizowało w Rozogach o miano tej najpiękniejszej. To właśnie na pograniczu Kurpi i Mazur odbył się 27. powiatowy konkursu na palmę wielkanocną. To najstarszy konkurs na Warmii i Mazurach. - Tak pięknych palm nie ma nigdzie indziej w naszym województwie – mówi zachwycona Malwina Karwińska, która do Rozóg przyjechała z... Kętrzyna. - Przeczytałam informacje na waszej stronie internetowej i jestem z rodziną – śmieje się pani Malwina. - Gratuluję pięknego wydarzenia.
Bożena Ropiak, Alina Sadłowska i Alicja Parzych - to zwyciężczynie w klasyfikacji indywidualnej osób dorosłych. Palmy tych pań były tak piękne, że jury konkursu - Jadwiga Wierzbicka – przewodnicząca komisji, Elżbieta Samsel i Ewelina Osowiecka - nie były w stanie się zdecydować, dlatego przyznano trzy równorzędne miejsca.
W tym roku do konkursu zgłoszono 38 palm -18 było wykonanych w grupach, a 20 indywidualnie. Największa miała ok. 6 metrów.
- Ale nie o wielkość tu chodzi – śmieje się Karolina Lewandowska-Zając, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach. - Wielkość i owszem, dodaje dostojeństwa i cieszy oko, ale dla jury najważniejsza jest liczba kwiatów, umiejętność wykonania różnych kompozycji, i co ważne by były one tradycyjne, czyli zrobione z krepiny. O zwycięstwie w konkursie decyduje pomysłowość i technika wykonania prac, a także walory artystyczne i estetyczne.
Uczestnicy indywidualni robili zazwyczaj niewielkie palmy, zaś grupy przygotowały nawet kilkumetrowe, składające się z ponad tysiąca kwiatów.
- Praca nad takimi dziełami sztuki ludowej zazwyczaj zaczyna się już na początku stycznia. Jest żmudna, ale daje wiele satysfakcji – tłumaczyły dziennikarzowi „Tygodnika Szczytno” uczestniczki konkursu.
Kolorowa palma to jeden z symboli Wielkanocy. Doskonale wiedzą o tym wszyscy ci, którzy choć raz odwiedzili gminę Rozogi i uczestniczyli w powiatowym konkursie na najpiękniejszą wielkanocną palmę.
- Jest to jeden z takich konkursów najstarszych w regionie, który podtrzymuje lokalną tradycję łączącą elementy świeckie, ale też elementy religijne – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi. - Bez wątpienia konkurs dodaje kolorytu naszej gminie, ale i całemu powiatowi.
Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta w miejscowym kościele. Później barwny korowód przemaszerował do przyszkolnej sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część konkursowa, której towarzyszyły występy zespołów ludowych dziecięcych i młodzieżowych z Rozóg i Dąbrów.
Organizatorzy: wójt Gminy Rozogi, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Rozogach i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach.
Wyniki
Prace grupowe:
Przedszkola:
I - Przedszkole Samorządowe w Rozogach KRAINA UŚMIECHU
II – Niepubliczne Przedszkole RADOSNY ZAKĄTEK w Myszyńcu
Szkoły podstawowe:
I – kl. I SP Rozogi
II – uczniowie uczęszczający do świetlicy przy SP Rozogi
III – kl. III SP Rozogi
Wyróżnienia: kl. I A i kl. I B SP Rozogi, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dąbrowach, kl I i kl. III SP w Klonie, Mali Artyści GOK Rozogi
Dorośli
I – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rozogach
II – Rozoski Zespół Ludowy
III – KGW DĄBROWSKIE ZIÓŁKA
Wyróżnienia: Sołectwo Orzeszki, Klub przy 8 Szczycieńskim Batalionie Radiotechnicznym w Lipowcu, Zespół Ludowy KLONOWSKIE KURPSIANKI, Wiejskie Kobiety Powiatu Szczycieńskiego, Nadleśnictwo Spychowo, Dom Pomocy Społecznej w Szczytnie. Filia w Spychowie
Prace indywidualne:
1. Dzieci do lat 10
I – Natalia Zyśk
II – Lena Kaczmarczyk
III – Amelia Kryszyłowicz
III – Natalia Rolka
Wyróżnienia: Klara Więcek, Anastazja Więcek, Nina Rolka, Bianka Zdunek, Lena Zielińska, Dobrosława Śliwińska, Antonina Denkiewicz
2. Dzieci do lat 16
I – Dominik Dąbkowski
I – Martyna Dąbkowska
Wyróżnienia: Karol Więcek, Piotr Rydzewski
3. Dorośli i młodzież powyżej 16 lat
I ex aequo - Bożena Ropiak, Alina Sadłowska, Alicja Parzych
II - Regina Archacka
Wyróżnienia:
Oliwia Więcek
A niektórzy netto \"kosztują\" ok. 2400 miesięcznie...
Tutejsza
2025-04-04 10:37:01
Wicie drodzy czytelnicy, czemu Niemcy demontują swoje wiatraki?...z trzech powodów, pierwszy: nie osiągnięto zakładanych wpływów, tylko ogromne straty, bo okazało się, że wiatraki nie dosyć, że są niewydajne, są też bardzo awaryjne, a ich naprawa, czy konserwacja jest niezwykle kosztowna... drugi powód: tępy Polak odkupi od Niemców wszystko, wystarczy ładnie opakować, a trzeci, to ogromna wręcz szkodliwość dla środowiska i dla ludzi, którzy mieszkają w ich pobliżu, nie wspominając o tysiącach martwych ptaków. Taki wiatrak gdy się zapali, musi spłonąć do końca, bo nie sposób jest go zgasić.
nikoś
2025-04-04 10:15:31
Widok tego co leży w rowach na drodze powiatowej między miejscowościami Nowy Dwór - Witowo odwraca aż wzrok od wstydu, jak tak można.
Ludzka głupota.
2025-04-03 21:13:59
No proszę można po cichu i za milion trzysta beż stawania w świetle lamp i marzeniu o tłumach turystów (może nawet inzynierow). Można? Można brać przykład na pewno. I jakoś o tym problemie nigdy nie było słychać w lokalnej prasie...
Kamil
2025-04-03 15:46:26
Bez wątpienia jest to absolutna konieczność!
Michał
2025-04-03 12:20:23
Gratulacje, wspaniały lekarz
Gabi
2025-04-03 11:27:25
Może Jurek pomoże
2025-04-03 11:22:41
Mnie również nie podoba się nowe logo,w żaden sposób nie przemawia inie kojarzy się z promocją dni i nocy Szczytna.Szkida,że zmieniono lepsze na gorsze,ale zmiana jest !!!
Plik
2025-04-03 10:57:01
Droga kulko a na pewno inaczej się nazywasz masz bardzo złe info . Mamusia nie pojechała na wójtowej miejsce tylko jest członkiem zespołu. Ogarnij się i zasięgnij wiedzy wtedy pisz.
Olga
2025-04-03 09:12:18
Mam nadzieję, że Pan Ambroziak ma świadomość wypowiedzianych przez siebie słów w temacie inwigilacji ludzi za pomocą rzekomego programu. Mam nadzieje, ze zdaje sobie sprawie, ze tego typu działania noszą znamiona przestępstwa, pomijąc oczywiście fakt, iż żadna sieć komórkowa nie udostępnia takich danych od tak, a zwłasza wójtowi podrzędnej gminy.
SzalonyPrawnik
2025-04-02 22:41:06