Na ostatnią sesję Rady Gminy Dźwierzuty trafił projekt uchwały mającej podnieść zarobki wójta Dariusza Tymińskiego. Możliwość podwyżki daje przyjęte przez rząd rozporządzenie, które podnosi maksymalny poziom wynagrodzenia samorządowców. Radni z Dźwierzut podwyżce zarobków wójta powiedzieli jednak “nie”. Siedmioro było przeciw, troje za, wstrzymał się radny Jacek Kandybowicz.
Dariusz Tymiński po objęciu funkcji wójta Dźwierzut inkasuje co miesiąc 16 120 zł brutto - bez nagród jubileuszowych i dodatkowej pensji rocznej. Po odjęciu zaliczki na podatek od dochodu w wysokości 30% i świadczeń na ZUS w kieszeni zostaje mu nieco ponad 9 tys. zł. A to już jedno z najniższych wynagrodzeń spośród wójtów naszego powiatu.
Pozostałym włodarzom - jak choćby ostatnio wójtowi gminy Szczytno - radni podnieśli wynagrodzenie brutto. Tak też zapowiadało się w poniedziałek w Dźwierzutach. Zgodnie z projektem uchwały, która pojawiła się na sesji uposażenie wójta miało wzrosnąć o blisko 4 tys. zł do łącznej kwoty 20 060 zł miesięcznie (wynagrodzenie zasadnicze do 10 600 - z obecnych 9 600 zł; dodatek funkcyjny 3 200 zł - obecnie 2 800 zł; dodatek za wieloletnią pracę 2 120 zł; dodatek specjalny 4 140 zł z obecnych 3 720 zł).
Głosowanie okazało się jednak dla wójta dość gorzkie. Większość z obecnych na sesji 11 radnych (na 15), bo siedmioro, zagłosowało przeciw. Tylko troje było za, a radny Jacek Kandybowicz się wstrzymał.
- Wydaje mi się, że radni podjęli taką decyzję biorąc pod uwagę skromny budżet gminy i brak w nim pieniędzy na realizację tego, czego oczekują mieszkańcy - mówi Joanna Garlicka, przewodnicząca Rady Gminy w Dźwierzutach, sama przeciwna podwyżce. - To ekonomia, ale też sygnał, że mieszkańcy oczekują od wójta więcej.
Nieoficjalnie, niektórzy radni zwracają uwagę, że wójt nie musi otrzymywać maksymalnych stawek wynagrodzenia, bo przecież część swoich obowiązków “przekazał”: zastępcy wójta, tworząc nowy etat. A to w sumie daje dwie “kierownicze” pensje, a nie jedną.
Sam wójt do decyzji rady podchodzi ze spokojem.
- Akceptuję decyzję radnych i robię co do mnie należy - mówi Tymiński. - W innych gminach też są zastępcy wójta, a radni nie obniżają jego poborów do minimum z tego powodu - zauważa.
Tak jest chociażby w wspomnianej wcześniej gminie Szczytno. Czy radni dbając o budżet gminy sobie również planują obniżyć diety do minimum?
- Nie można porównywać gminy Szczytno z Dźwierzutami, zwłaszcza ze względu na budżet - uważa Garlicka. - Z kolei diety radnych nie wynikają z umów o pracę, a są jedynie ekwiwalentem za czas, kiedy nie pracują zarobkowo, a poświęcają ten czas na pracy w gminie, na komisjach i sesjach. Wójt pracuje w gminie na etacie w pełnym wymiarze godzin i wiem, że pracuje sporo, bo i tematów jest dużo.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33