Tradycyjne chodniki ludowe stanowią w zbiorach muzeum bogatą kolekcję. Występowały one powszechnie na obszarze całego kraju w XIX i pocz. XX w. Wykorzystywano je nie tylko do przykrywania podłóg w wiejskich chatach, ale również jako narzuty na ławy, derki na wozy czy zasłony na drzwi. Jednak na szczególną uwagę zasługują chodniki mazurskie tzw. szmaciaki.
Ich wyjątkowość, na tle innych tego typu tkanin, tkwi we wzorach. Nie są to proste, kolorowe pasiaki lecz tkaniny o zróżnicowanym wzornictwie i kompozycji. Ponadto wyróżniają się bogatą ornamentyką, stąd zaliczane są do wyższego typu tkactwa dekoracyjnego.
Te niepozorne tkaniny dekoracyjno-użytkowe pod względem technicznym są najprostszą dwunicielnicową tkaniną o płóciennym splocie w układzie kolorystycznym najczęściej pasiaka.
Nazwa „szmaciak” wywodzi się od szmatek, czyli pociętych w cienkie paski starych, zużytych tkanin, które stanowią wątek chodnika i grubych nici lnianych jako osnowy (niekiedy dla urozmaicenia stosowano też kolorowe nici bawełniane). Tkano najczęściej w różnokolorowe, poprzeczne pasy. Na tle pasów pojawiały się motywy kwiatów, zwierząt czy figur geometrycznych. Efekt dekoracyjny zależał od zestawień kolorystycznych pasków. W ich doborze tkacza ograniczał posiadany materiał, dlatego niekiedy farbowano szmatki dla uzyskania pożądanego koloru.
Prezentowany dziś szmaciak posiada charakterystyczną, zgaszoną kolorystykę naprzemiennych kremowych i granatowo-zielonych pasów. Głównym i najciekawszym elementem dekoracyjnym jest wiernie utkany bocian biały z dwiema żabkami po obu stronach.
Tkaniny mazurskie stanowią wybitny dowód kunsztu dawnych wiejskich warsztatów tkackich i wysokiej klasy umiejętności tkaczek, często wręcz mistrzyń w tym rzemiośle.
Anna Stancel
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28