Niewiele wiadomo o wiejskich ośrodkach stolarskich, które zajmowały się wyrobem ludowych mebli na Mazurach. Wiadomo jednak, że ich szczytowy rozwój przypada na I poł. XIX w. Mazurskie skrzynie wyrabiano najczęściej z drewna sosnowego lub dębowego i bogato ozdabiano malowanymi ornamentami o motywach roślinnych lub figuralnych.
Dawniej skrzynia była najważniejszym elementem posagu panny młodej. Skrzynie, zamykane na kuty zamek, oprócz odzieży świątecznej, bielizny pościelowej, kuchennej, zawierały też obrusy oraz inne tkaniny dekoracyjne. W górnej części ścianki bocznej znajdowała się mała skrzynka zamykana wieczkiem „przytworkiem”, w której trzymano cenne przedmioty np. pamiątki rodzinne, Kancjonał, dokumenty oraz pieniądze.
Dziewczęta pochodzące z biedniejszych rodzin wiejskich w trakcie pracy w gospodarstwach u okolicznych „majentkarzy” potocznie nazywanych „gburami” zbierały posag. Taki był zwyczaj, że nawet najbiedniejsza z dziewcząt, gdy chciała wyjść za mąż, musiała mieć coś własnego. Na jej skromne wiano, pozyskane podczas służby, składały się między innymi pióra na pierzynę i wsypę, lniane płótno na koszule, ręczniki, obrus oraz trochę pieniędzy.
Prezentowana na zdjęciu mazurska skrzynia malowana z 1841 roku pochodzi z Szyman Dużych. Zrobiona jest z drewna sosnowego z łączeniami kątowymi w jaskółczy ogon. Lico skrzyni rozdzielone dwoma niebieskimi polami z rzadko spotykanym motywem figuralnym przedstawiającym dwie kobiety, otoczone wokół kwiatami na brązowym tle. Na wieku skrzyni powtórzony podział lica na dwa niebieskie pola otoczone motywem kwiatowym. Ten eksponat dowodzi dużych zdolności rzemieślniczych dawnych stolarzy.
U schyłku XIX w., moda na skrzynie malowane zaczęła mijać. Wówczas większą popularnością zaczęły się cieszyć skrzynie mazerowane oraz kufry.
Mariusz Nowak
Eksponat jest do obejrzenia w Muzeum Mazurskim w Szczytnie.
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28