Powiat szczycieński kryje w sobie fascynujące historie, które nierzadko miały wpływ na losy całego regionu. Dziś, w ramach nowego cyklu, historyk, nauczyciel i pasjonat – Witold Olbryś – zabiera nas w podróż w przeszłość. Na początek przyjrzymy się kilku datom, które na zawsze wpisały się w dzieje powiatu.
1 stycznia 1807 r. – wojska Napoleona wkraczają do Pasymia
Z początkiem nowego roku 1807 r. do Pasymia wkroczyli żołnierze 76. pułku piechoty Wielkiej Armii Napoleona. Miasto zostało splądrowane, a mieszkańcy zmuszeni do stawienia czoła trudnej rzeczywistości. Francuscy żołnierze stacjonowali w Pasymiu aż do 25 stycznia, pozostawiając po sobie zgliszcza i wspomnienie trudnych dni. Był to jeden z epizodów wojen napoleońskich, które w tamtym czasie odciskały swoje piętno na Warmii i Mazurach.
1 stycznia 1997 r. – Pasym odzyskuje prawa miejskie
Po ponad pięćdziesięciu latach od ich utraty w 1946 r., Pasym ponownie zyskał status miasta. Warto przypomnieć, że prawa miejskie Pasym otrzymał po raz pierwszy w 1386 r., co czyni go jednym z najstarszych miast w regionie.
1 stycznia 2019 r. – Wielbark wraca na mapę miast
Równie symboliczna data przypada na Wielbark, który po ponad 75 latach ponownie otrzymał prawa miejskie. Historia tego miasta sięga 21 lipca 1723 r., kiedy to po raz pierwszy nadano mu status miasta.
* * *
To jedynie początek odkrywania fascynujących dziejów powiatu szczycieńskiego. W kolejnych odsłonach cyklu Witold Olbryś podzieli się kolejnymi historiami – zarówno tymi znanymi, jak i mniej oczywistymi.
Będziemy odkrywać tajemnice starych budowli, poznamy sylwetki ludzi, którzy kształtowali lokalną historię oraz przyjrzymy się wydarzeniom, które miały wpływ na życie mieszkańców.
– Każde miasto, każda wieś ma swoją opowieść. Moim celem jest je przybliżyć i ożywić, by stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń – zapowiada Olbryś.
Jeżeli ktoś posiada jakiekolwiek przedwojenne i powojenne przedmioty związane z historią powiatu szczycieńskiego i chciałby mi je sprzedać lub przekazać, proszę o kontakt mailowy (witoldo125@tlen.pl), przez facebooka lub telefonicznie – numer dostępny w redakcji. Interesują mnie przedmioty sprzed 1945 roku, jak i te powojenne.
Zbieram zdjęcia (przedstawiające budynki, wydarzenia, wycieczki, a także codzienne życie mieszkańców oraz śluby, wesela, życie rodzinne, zdjęcia szkolne i inne).
Kolekcjonuję wszelkie przedmioty z nazwami miejscowości z obszaru powiatu szczycieńskiego oraz stare wycinki prasowe.
Zapraszamy do odkrywania historii powiatu szczycieńskiego z Witoldem Olbrysiem.
Zdjęcia i teksty:
Ze zbiorów Witolda Olbrysia
www: https://powiatszczycienskihistoria.blogspot.com/
Facebook: Mazury i okolice - historia, zabytki i archiwalia
Więcej historycznych ciekawostek dotyczących naszego powiatu zawsze też w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".
A niektórzy netto \"kosztują\" ok. 2400 miesięcznie...
Tutejsza
2025-04-04 10:37:01
Wicie drodzy czytelnicy, czemu Niemcy demontują swoje wiatraki?...z trzech powodów, pierwszy: nie osiągnięto zakładanych wpływów, tylko ogromne straty, bo okazało się, że wiatraki nie dosyć, że są niewydajne, są też bardzo awaryjne, a ich naprawa, czy konserwacja jest niezwykle kosztowna... drugi powód: tępy Polak odkupi od Niemców wszystko, wystarczy ładnie opakować, a trzeci, to ogromna wręcz szkodliwość dla środowiska i dla ludzi, którzy mieszkają w ich pobliżu, nie wspominając o tysiącach martwych ptaków. Taki wiatrak gdy się zapali, musi spłonąć do końca, bo nie sposób jest go zgasić.
nikoś
2025-04-04 10:15:31
Widok tego co leży w rowach na drodze powiatowej między miejscowościami Nowy Dwór - Witowo odwraca aż wzrok od wstydu, jak tak można.
Ludzka głupota.
2025-04-03 21:13:59
No proszę można po cichu i za milion trzysta beż stawania w świetle lamp i marzeniu o tłumach turystów (może nawet inzynierow). Można? Można brać przykład na pewno. I jakoś o tym problemie nigdy nie było słychać w lokalnej prasie...
Kamil
2025-04-03 15:46:26
Bez wątpienia jest to absolutna konieczność!
Michał
2025-04-03 12:20:23
Gratulacje, wspaniały lekarz
Gabi
2025-04-03 11:27:25
Może Jurek pomoże
2025-04-03 11:22:41
Mnie również nie podoba się nowe logo,w żaden sposób nie przemawia inie kojarzy się z promocją dni i nocy Szczytna.Szkida,że zmieniono lepsze na gorsze,ale zmiana jest !!!
Plik
2025-04-03 10:57:01
Droga kulko a na pewno inaczej się nazywasz masz bardzo złe info . Mamusia nie pojechała na wójtowej miejsce tylko jest członkiem zespołu. Ogarnij się i zasięgnij wiedzy wtedy pisz.
Olga
2025-04-03 09:12:18
Mam nadzieję, że Pan Ambroziak ma świadomość wypowiedzianych przez siebie słów w temacie inwigilacji ludzi za pomocą rzekomego programu. Mam nadzieje, ze zdaje sobie sprawie, ze tego typu działania noszą znamiona przestępstwa, pomijąc oczywiście fakt, iż żadna sieć komórkowa nie udostępnia takich danych od tak, a zwłasza wójtowi podrzędnej gminy.
SzalonyPrawnik
2025-04-02 22:41:06