Właśnie zabiłem ojca, proszę o pomoc — takie zdanie miał usłyszeć operator numeru 112 w środku nocy z 9 na 10 października. Dzwoniącym był 21-letni Mateusz S. To mieszkaniec jednej wsi z okolic Szczytna. Do tragedii doszło w Olsztynie. 21-latek miał zadać swojemu 66-letniemu ojcu, który przyjechał go odwiedzić, 15 brutalnych ciosów nożem.
Mateusz S. uczył się w szkole średniej. W Olsztynie wynajmował stancję. Ojciec przyjechał do niego w odwiedziny. Spotkanie przerodziło się w tragedię. 21-latek miał powiedzieć policjantom, którzy jako pierwsi zjawili się na miejscu, że zabił własnego ojca, ale że działał w samoobronie.
Ogrom ran i potężne krwawienie sprawiły, że na ratunek dla 66-latka było za późno. Mateusz S. został zatrzymany.
- Usłyszał zarzut zabójstwa, działania z zamiarem bezpośrednim – mówi prokurator Daniel Brodowski, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. - Swojej ofierze zadał 14, 15 ciosów nożem w różne części ciała: szyję, klatkę piersiową, ramiona. Ich siła była ogromna. Były to rany cięte i drążące. Prawdopodobnym narzędziem był nóż, który również został zabezpieczany – dodaje prokurator.
Lekarz po sekcji zwłok wstępnie orzekł, że bezpośrednią przyczyną śmierci 66-latka było nagłe zatrzymanie krążenia spowodowane utratą dużej ilości krwi.
Zatrzymany 21-latek przyznał się do winy. Złożył obszerne wyjaśniania.
- Będą one weryfikowane, bo nie są spójne – mówi prokurator Brodowski. - Na razie ich nie ujawniamy. Poddane będą ocenie, bo nie są oczywiste i zbieżne z tym, co powiedział policjantom i co mówił później śledczym.
Prokurator potwierdza, że służby o zbrodni zawiadomił sam sprawca.
W piątek, 11 października 21-latek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Mateusz S. to mieszkaniec gminy Szczytno. Uczeń szkoły średniej. W chwili zatrzymania był trzeźwy.
- Czy był pod wpływem innych środków, to jest ustalane, bo wciąż czekamy na analizy badań krwi – mówi prokurator Daniel Brodowski. - Będą na pewno zlecone też badania psychiatryczno – psychologiczne – dodaje.
Z informacji świadków wynika, że syn mieszkał w Olsztynie na stancji, a ojciec przyjechał do niego w odwiedziny. Wspólnie mogli spędzić dwa dni. Sąsiedzi nie słyszeli żadnych podejrzanych hałasów. Ale miało dojść do kłótni. Jaka była przyczyna awantury? Tego śledczy nie wyjawiają. Wiadomo natomiast o dalszych ruchach prokuratury i sądu w tej sprawie.
Wobec Mateusza S. zastosowano tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.
- Sąd uznał, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że Mateusz S. popełnił zarzucane mu przestępstwo - powiedział Adam Barczak, sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie. - Przebywając na wolności będzie on w bezprawny sposób wpływał na relacje innych osób, utrudniając tym samym dalszy tok postępowania - poinformował sędzia, uzasadniając decyzję o zastosowaniu najsurowszego ze środków zapobiegawczych. 21-latkowi grozi nawet dożywotni pobyt w więzieniu.
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”. Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33