Od grudnia w Szczytnie działa tzw. oddział covidowy. Pełna jego nazwa brzmi: „Szpital Tymczasowy w Szczytnie. Oddział chorób wewnętrznych o profilu zakaźnym” - i z tego powodu ma lekarzy koordynatorów o wysokich kwalifikacjach. Jednym z nich, zajmującym się chorymi niewymagającymi respiratora jest Adam Nagajewski, internista i kardiolog. Pracuje w szczycieńskim szpitalu od początku istnienia oddziału, czyli od 1 grudnia. O szpitalnej codzienności rozmawiamy.
Co pana skłoniło do podjęcia zatrudnienia w Szczytnie?
Nie tyle co, a kto. Doktor Dominik Górski. Znamy się od lat. Gdy był tworzony zespół do pracy w tutejszym oddziale poprosił mnie o to, bym przyjął dyżury, a ja się zgodziłem.
A znacie się z...?
...Biskupca. W tym samym czasie robiliśmy specjalizacje w tamtejszym szpitalu. Dominik z chirurgii, ja z kardiologii. I z Biskupca przyszedłem do Szczytna, a wcześniej pracowałem w Klinice Kardiochirurgii i Transplantologii w Zabrzu, a jeszcze wcześniej w podobnym „tematycznie” szpitalu w Gdańsku.
I to pańskiej pracy w Zabrzu zawdzięczamy dziś obecność w Szczytnie specjalisty transplantologa. Czym go pan przekonał do podjęcia pracy także u nas?
Bo to człowiek otwarty na wszystkie medyczne doświadczenia. Szpitale powiatowe nie są mu obce, więc dał się namówić. Znaliśmy się z Zabrza. Poprosiłem go o konsultacje w sprawie jednego z naszych, szczycieńskich pacjentów. Chodziło o kwalifikację do ewentualnego przeszczepu płuc. Taką wstępną kwalifikację prof. Sławomir Żegleń wykonał on-line. Musiała być ona jednak potwierdzona w toku bezpośredniego badania pacjenta, więc profesor zawitał do Szczytna. I w toku naszych kolejnych rozmów zgodził się, by przyjeżdżać tu częściej, raz w tygodniu, na dwa dni. I zajmuje się nie tylko tymi pacjentami, którzy przebywają w szpitalu, ale także tymi, którzy już chorobę pokonali, ale pozostawiła ona ślad w postaci poważnych trudności oddechowych. W tym celu będzie uruchomiona w szpitalu odrębna poradnia.
Czyli będzie to poradnia pulmonologiczna?
Można to tak określić albo nazwać poradnią pocovidową. Chodzi o to, by objąć opieką medyczną osoby, które opuściły szpital, ale o pełni zdrowia nie ma co mówić. Jest spora grupa osób, które już wypisane ze szpitala, wciąż wymagają tlenoterapii, bo rozwijają się u nich bądź pogłębiają wcześniej występujące choroby układu oddechowego. Pocovidowe powikłania mogą prowadzić do takiego stanu, że konieczny może być przeszczep płuc. W tej poradni chcemy, razem z profesorem Żegleniem, zajmować się właśnie takimi osobami. Co prawda, ta poradnia nie będzie finansowana przez NFZ, przynajmniej na początku naszej działalności, ale z pewnością bezpłatna dla pacjentów. Uzgodniliśmy, że będziemy to robić, bo po prostu jest taka konieczność...
Tym bardziej, że coraz więcej mówi się o zagrożeniu ze strony powikłań...
Bywają one wręcz zdumiewające i nawet niezrozumiałe. Przykład z ostatniego tygodnia. Kobieta już niemal wyleczona, bez tlenoterapii, za dwa dni miała być wypisana do domu. I nagle umiera. Przyczyny próbujemy ustalać w oparciu o wiedzę i doświadczenie, ale w żadnym z takich przypadków pewności nie mamy, bo sekcji się nie robi.
Z tego co wiem, dotychczas w szczycieńskim szpitalu tymczasowym przebywało około 600 pacjentów, z których około 30% zmarło...
Aktualnie tak to mniej więcej wygląda. Ale mówimy tu tylko o zgonach bezpośrednio w szpitalu. Umyka nam statystyka odnośnie do powikłań i ich skutków. Wiemy, że niektórzy z byłych pacjentów oddziału covidowego są po niedługim czasie przyjmowani na oddział wewnętrzny z dolegliwościami płucnymi, z trudnościami oddechowymi itp. Wielu, z może nieco mniej uciążliwymi objawami, walczy z nimi w domach. Im właśnie chcemy poświęcić naszą przychodnię. Myślę, że w ciągu dwóch tygodni będziemy już przyjmować pacjentów, po majówce. Tyle że w godzinach popołudniowych, gdy będę już po pracy na oddziale, a punkt szczepień też zakończy dzień pracy, bo najprawdopodobniej będziemy działać w tym właśnie miejscu.
W internetowych komentarzach ktoś stwierdził, że obecnie Szczytnu przydałby się bardziej wirusolog, a nie transplantolog...
To akurat nie jest słuszne. Wirusolodzy nie są lekarzami klinicznymi, nie zajmują się pacjentami. Badają wirusy i szukają leków – to tyle. Specjalista pulmonolog, fachowiec od transplantacji z pewnością jest dla szpitala przydatny. Że nie wspomnę o tym, że niewiele szpitali powiatowych, jeśli w ogóle, ma możliwość współpracy ze specjalistą tej miary.
Czy to spowoduje, że pokutująca od lat paskudna opinia o naszym szpitalu ma szansę się poprawić?
Szpital, a właściwie ludzie w nim zatrudnieni, służy pacjentom. Dla mnie to tak oczywiste, że nawet trudno mi szukać powodów tej, jak pani mówi, paskudnej opinii. Jestem przekonany, że każdy pacjent, który pojawi się w izbie przyjęć, nie zostanie odesłany z kwitkiem i to niezależnie od tego, czy ma objawy wskazujące na covid, czy też nie. Zostanie dokładnie zdiagnozowany, łącznie z tomografią. Do takiej pracy jestem przyzwyczajony i nie sądzę, by tu było inaczej. Myślę, że nasi pacjenci się o tym łatwo przekonają, ale... nie zapraszam. By nie zapeszać... czyjegoś zdrowia.
Oj, tak, tak! Tam zawsze był tzw. kiosk. Ja pamiętam taki blaszany, przeszklony. Być może wcześniej stał tam \"drewniak\". Te napoleonki, pączki... Mordki i łapki oblepione lukrem, kremem stawiały się na lekcji po tej dużej przerwie.
Sentymentalna
2025-07-16 12:49:27
No, mnie z dzieciństwem kojarzy się chleb od Bielskiego lub Kochanka. A w tym punkcie, a nieopodal chodziłam do podstawówki, była też kiedyś cukiernia czy piekarnia i na długich przerwach biegało się tam po spore ciastka \"ptasie mleczko\"...
Tutejsza
2025-07-16 11:20:14
Tekst nieciekawy, po prostu wylana żółć z głebi trzewi pana Mądrzejowskiego okraszony nieciekawym zdjęciem. Jak nie macie felietnistów, to może warto ogłosić jakiś konkurs, a nie publikować treści o niskim i watpliwym poziomie. Może chwila refleksji?
Joanna
2025-07-16 11:17:08
Co to SIM?
Gabi
2025-07-16 09:35:16
Gratuluję odwagi oderwania się odnzielonego koryta.
Obserwator
2025-07-16 00:44:02
Już zapewne Zieloni obstawili ten Stołek. Konkurs to farsa. O ile będzie :)
Obserwator
2025-07-16 00:43:05
To ciekawe kto z PSL zasiądzie na stołku, Jarku czekamy i obserwujemy!
Mieszkańcy
2025-07-15 16:55:33
Żołądek zawsze daje znać gdy jest pusty ale mózg niestety nie.
kozaostra
2025-07-15 15:20:02
Naszym włodarzom tylko najlepiej wychodzi przecinanie wstążek.A narkotykami jak handlowali tak handluja.Przykro wszyscy maja wywalona co dzieje się z młodzieżą. Najważniejsze że wstążki przecięte.Myslalam panie Burmistrzu że pan to ogarnie ale nic w tym kierunku nie robione.Wszystko zamiatane pod dywan oczywiscie tyczy to całej rady.
Julka
2025-07-15 10:38:46
Smolasty to artystyczne dno dna i patologia. Kto wpadł na pomysł żeby to beznadziejne byle co zaprosić??? i jeszcze mu płacić
Prusak
2025-07-15 08:11:55