W pierwszą rocznicę śmierci Bożeny Paradowskiej w Przedszkolu nr 9 „Kubuś Puchatek” odsłonięto tablicę pamiątkową. W uroczystości wzięli udział pracownicy, rodzina, władze miasta i mieszkańcy związani z placówką.
Napisali do nas: Pamięć, która zostaje w miejscu i w ludziach. Są takie osoby, które nie tylko zarządzają placówką, ale nadają jej sens. Tworzą atmosferę, którą czuje się od pierwszego kroku. Taką, o której trudno opowiedzieć słowami, ale którą rozpoznaje się natychmiast. W Miejskim Przedszkolu nr 9 „Kubuś Puchatek" w Szczytnie właśnie taką osobą była śp. Bożena Paradowskiej .
„Kiedy słońce życia zachodzi, gwiazdy pamięci świecą" – te słowa, obecne na zaproszeniach i przywołane podczas uroczystości, stały się cichym motywem spotkania, które odbyło się w pierwszą rocznicę śmierci Pani Dyrektor – 1 kwietnia – i zgromadziło tych, którym była szczególnie bliska.
Było to wydarzenie pełne skupienia, wdzięczności i wspomnień – tych cichych, osobistych i tych wypowiadanych na głos. W uroczystości uczestniczyli przede wszystkim nauczyciele i pracownicy przedszkola – osoby, które na co dzień współtworzą to miejsce i jego atmosferę. Wśród zgromadzonych znaleźli się także najbliżsi Pani Dyrektor – jej mąż oraz córka z rodziną – a także osoby, które przez lata współtworzyły lokalne środowisko edukacyjne.
W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele władz miasta, z Burmistrzem Miasta Szczytno Stefanem Ochmanem oraz Naczelnikiem Wydziału Edukacji Jackiem Walaszczykiem na czele. Obecni byli także dyrektorzy przedszkoli i szkół, emerytowani pracownicy, przedstawiciele związków zawodowych, Rady Rodziców oraz przyjaciele przedszkola – wszyscy ci, dla których to miejsce było ważne nie tylko zawodowo, ale i osobiście.
W centralnym punkcie uroczystości znalazło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która znajduje się w holu na pierwszym piętrze – miejscu codziennych spotkań, rozmów i dziecięcego gwaru. Tablica została ufundowana przez pracowników oraz rodziców dzieci przedszkolnych – jako wyraz wdzięczności za lata wspólnej drogi.
Tablicę odsłonił burmistrz miasta Szczytno, który w swoim wystąpieniu podkreślił rolę Pani Dyrektor w budowaniu przestrzeni, w której najważniejsze było dziecko – jego bezpieczeństwo, rozwój i codzienna radość – oraz Jej dbałość o rozwój i codzienne funkcjonowanie przedszkola.
Podczas uroczystości głos zabrała obecna dyrektor przedszkola, Małgorzata Łukasiak, która z ciepłem i wdzięcznością wspominała lata współpracy, podkreślając, jak wiele zawdzięcza swojej poprzedniczce. O Pani Bożenie mówiła również jej wieloletnia koleżanka – Jolanta Kojro, dyrektor jednego ze szczycieńskich przedszkoli, z którą równolegle rozpoczynała swoją drogę zawodową. W imieniu rodziców głos zabrała także przewodnicząca Rady Rodziców, Anna Rosińska, która w ciepłych słowach podkreśliła, jak ważną i bliską osobą była Pani Dyrektor dla całej przedszkolnej społeczności. Ich wspomnienia – różne, a jednocześnie spójne – układały się w obraz osoby, która potrafiła łączyć ludzi.
W uroczystości uczestniczyły także dzieci, które w prosty, ale niezwykle poruszający sposób oddały hołd swojej dawnej Pani Dyrektor – recytując wiersz i składając kwiaty pod tablicą.
Bożena Poradowska przez 27 lat kierowała przedszkolem, tworząc miejsce, w którym każde dziecko było ważne. Dbała o wszystkich wokół, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiała najmłodszych. Była wymagająca, ale jednocześnie uważna i wspierająca – potrafiła budować wspólnotę opartą na zaufaniu, zaangażowaniu i wzajemnym szacunku.
W pamięci wielu osób pozostał obraz Pani Dyrektor stojącej na schodach, witającej dzieci i dorosłych z ciepłym uśmiechem. Zawsze obecna, zawsze uważna. Dla każdego miała dobre słowo, czasem krótką rozmowę, czasem proste pytanie: „Czy wszystko w porządku?" – i autentyczną gotowość, by wysłuchać odpowiedzi.
Choć początek spotkania miał charakter podniosły i pełen skupienia, z czasem ustąpił miejsca rozmowom, wspomnieniom i uśmiechom. Podczas wspólnego poczęstunku, przygotowanego przez pracowników przedszkola, wracały historie, anegdoty i obrazy codzienności, która dla wielu osób była czymś więcej niż tylko pracą.
Jedna z osób przypomniała dziś słowa wizytatora sprzed lat, który zauważył, że choć budynek przedszkola z zewnątrz nie zdradza jego charakteru, to wystarczy przekroczyć próg, by poczuć, że jest to miejsce wyjątkowe – pełne dobra i życzliwości. To zdanie wróciło nieprzypadkowo.
Bo są ludzie, którzy odchodzą, ale zostawiają po sobie coś znacznie trwalszego niż wspomnienia.
Zostawiają światło.
Takie, które – jak w przywołanych słowach – nie gaśnie wraz z zachodem, lecz zostaje w pamięci tych, którzy mieli szczęście je spotkać.
Idea super ale reszta to kolesiostwo i kumoterstwo. Wstyd żeby nagrody otrzymali swoi, siostra organizatorki, żona przewodniczącego rady gminy i teściowa wójta. A tak na marginesie to jest to nie pierwszy raz. Zastanowić by się należało bo lata kadencji lecą szybko.
Mieszkaniec
2026-06-06 09:28:35
Trzeba od razu kamery zamontować, żeby patusy tego nie zniszczyły. Pomysł super!
Zatroskany obywatel
2026-06-06 09:14:57
Jeśli nie zgadzacie się z poglądami P. Mądrzejewskiego - to łamy Tygodnika na pewno staną dla Was otworem. Namawiam do pisania, Byleby tylko ortograficznie, aby korekta nie miała za dużo roboty. Bo poglądy to jedno, a ich formułowanie to drugie. Ale to zawsze ciekawe. Państwo - ruszajcie na łamy! Pozdrowienia
Do wszystkich
2026-06-05 00:40:11
Ul. Żaglowa jest ulicą wewnętrzną nowego osiedla i powinna być wybudowana przez dewelopera, firmę Zelbo . W mieście są ulice które na remont czekają latami.
mieszkaniec
2026-06-04 19:49:47
Nie myli się ten, kto nic nie robi :) Wiary Panowie Szlachta !
Iwona Szymańska
2026-06-04 12:18:16
Świetnie napisany artykuł, który bardzo dobrze przedstawia opisywany temat, to rzadkie!!
a
2026-06-04 10:29:11
Żal
Joanna
2026-06-04 10:13:49
Ale wychodzą kompleksy. Bo jak ktoś ma dobre maniery, obycie w świecie, zna się na używaniu po kolei sztućców, a do tego uczęszcza do filharmonii, czy teatru - i o tym opowiada swych felietonach - no to obraza boska. Jak to Jacek Kuroń mawiał - nie palcie komitetów, tylko zakładajcie własne. Do piór Panowie! Pisać własne felietony!
Do XxX
2026-06-03 10:18:24
XxX - bardzo dobrze napisane, w punkt.
Szczery Demokrata
2026-06-03 06:39:36
Wielkia łaska, że Nadleśnictwo/Nadleśniczy podpisało/podpisał porozumienie dotyczące dzierżawy gruntu. Przecież to jest teren państwowy Rzeczypospolitej i Polakom ma służyć. Po co tyle szumu i takie fanfary ? Robi się wielkie wydarzenie z rzeczy podstawowych, byleby zabłysnąć w mediach.
Pasymiak
2026-06-03 06:21:47