Poniedziałek, 14 Lipiec
Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty -

Reklama


Reklama

Pasym jak sprzed 400 lat. Nowe dzieło na ścianie kamienicy przy Rynku


Pasym ma nowy mural – nie dekoracyjny, lecz historyczny. Powstał na podstawie XVII-wiecznej ryciny Krzysztofa Hartknocha i ukazuje najstarszy znany widok miasta. Dzieło Romana Derlacza, odsłonięte podczas Święta Grodu, stało się żywą lekcją historii – przyciąga wzrok, budzi wspomnienia i przypomina o korzeniach miasta, które przez wieki nosiło nazwę Passenheim.



Mural pojawił się na ścianie kamienicy przy Rynku 17. Kosztował 21 tys. zł. Inwestycję sfinansowano ze środków samorządowych, przy zgodzie wspólnoty mieszkaniowej.

 

– Chcieliśmy pokazać historyczny Pasym – komentuje burmistrz Marcin Nowociński. Zapowiada też kolejne tego typu realizacje.

 

Na muralu widać średniowieczny układ Rynku, kościół św. Barbary i fragmenty murów obronnych. To przypomnienie o tożsamości miejsca, którego historia sięga średniowiecza i budzi zainteresowanie wciąż na nowo.

 

 

Dlaczego mural i to taki?

 

W 1386 roku komtur elbląski Walpot von Bassenheim (od którego nazwiska miasto wzięło nazwę Bassenheim), nadał wsi Heinrichswald (Henrykowo) chełmińskie prawa miejskie. Z czasem niewygodne w wymowie B zastąpiono literką P i tak powstała nazwa Passenheim, po polsku Pasym.


Reklama

 

Mierniczy z Zakonu Krzyżackiego wytyczył zarys prostokątnego rynku, ulic, ratusza, obrys przyszłych murów miejskich, szkoły i kościoła. Jednocześnie zaczęto budowę murów miejskich, trzech bram wjazdowych i kościoła pod wezwaniem św. Barbary.

 

Zakon nie żałował pieniędzy na budowę miasta, które strzec miało południowych granic państwa krzyżackiego. Na początku XV wieku na skraju grodu, w miejscu, gdzie stoi dziś kościół katolicki, zbudowano zamek.

 

Data budowy kościoła św. Barbary widniała aż do 1796 roku na blaszanej chorągiewce na szczycie dachu. Budowa wysokiej, wyższej niż dziś wieży trwała jednak jeszcze sto lat, ukończono ją w końcu XV wieku. Grube ściany i małe okienka kościoła ułatwiać miały obronę w razie potrzeby.

 

Warowny kościół odegrał dużą rolę w historii Pasymia. Przy świątyni istniała szkółka parafialna, która kształciła zdolną młodzież z miasta i okolicy. W jej murach pobierał naukę Krzysztof Hartknoch.

Reklama

 

Urodził się w 1644 roku w Jabłonce, w gminie Dźwierzuty, zmarł w 1687 roku. Od 1657 r. uczył się w szkole staromiejskiej w Królewcu, od 1662 r. do 1672 r. z przerwami studiował na wydziale filozoficznym tamtejszego uniwersytetu. W międzyczasie był rektorem szkoły luterańskiej w Wilnie. Po zakończeniu studiów pozostał na uniwersytecie prowadząc wykłady z filozofii i historii, zajmując się historią Prus i Rzeczypospolitej. To on stworzył rycinę Passenheim.

 

Dziś Rynek wygląda zupełnie inaczej, a mural ma nam przypominać o historii tego miejsca.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama