Prawie półtora tysiąca sołtysek i sołtysów z całego regionu spotkało się we wtorek, 3 czerwca, w hali Urania w Olsztynie podczas Samorządowego Forum Sołtysów. Choć lista wyróżnionych liczyła 95 nazwisk, szczególną uwagę zwrócił fakt, że aż siedmioro nagrodzonych z całego województwa pochodzi z powiatu szczycieńskiego. To dowód na to, że lokalne liderki i liderzy potrafią działać skutecznie, cicho, ale konsekwentnie.
Kto został wyróżniony? Z powiatu szczycieńskiego nagrody odebrali:
Zdzisław Samborski – sołtys wsi Stankowo (gmina Dźwierzuty),
Elżbieta Pałasz – sołtyska Jedwabna (gmina Jedwabno),
Jacek Młodziński – sołtys Elganowa (gmina Pasym),
Beata Kręciewska – sołtyska Kowalika (gmina Rozogi),
Alina Kostiuk – sołtyska wsi Konrady (gmina Świętajno),
Danuta Antoń – sołtyska Piwnic Wielkich (gmina Wielbark),
Andrzej Gers – sołtys Szyman (gmina Szczytno).
Ich praca została zauważona i doceniona przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
– To nie przypadek, że tak liczna reprezentacja pochodzi właśnie z tego powiatu. To liderzy, którzy znają potrzeby mieszkańców i wiedzą, jak na nie odpowiadać – mówi Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa, która pochodzi z Gminy Dźwierzuty.
Wydarzenie nie miało pompatycznego charakteru. Skupiono się na tym, co realne – współpracy, dobrych praktykach i wyzwaniach, z którymi sołtysi mierzą się na co dzień. Spotkanie otworzył marszałek województwa Marcin Kuchciński, który podkreślił, że rola sołtysa to nie tylko zaszczyt, ale też odpowiedzialność: – To liderzy społeczni, którzy potrafią gromadzić wokół siebie mieszkańców i działać dla wspólnego dobra – powiedział.
Wśród przemawiających znaleźli się również: Grażyna Jałgos-Dębska, wiceprezeska Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Teresa Pralicz, sołtyska Jonkowa z 24-letnim stażem, Krzysztof Szulborski, burmistrz Miłakowa, Łukasz Śmietanko, sołtys Pajtun (gmina Purda) oraz Przemysław Piech, sołtys Bartążka i radny gminy Stawiguda.
Podczas wydarzenia tytuł Sołtyski Roku 2024 trafił do Beaty Jakubiak, sołtyski wsi Wójtowo (gmina Barczewo). Jak przyznała, wyróżnienie to nie tylko prestiż, ale i motywacja: – To dla mnie dowód, że warto działać z ludźmi i dla ludzi – powiedziała.
Województwo warmińsko-mazurskie liczy obecnie 2342 sołectwa, z czego ponad połowę – 1258 – prowadzą kobiety. To jeden z najwyższych wskaźników w Polsce. – Kobiety na wsiach przejmują inicjatywę. Łączą życie zawodowe, rodzinne i społeczne. Działają tam, gdzie inni się wycofują – mówiła Grażyna Jałgos-Dębska.
Ważną częścią forum był panel dyskusyjny „Sołtys, Lider, Animator Rozwoju Lokalnego”, który pozwolił wymienić się doświadczeniami i pomysłami na rozwój lokalnych społeczności. Wiele uwagi poświęcono też wsparciu ze strony samorządów oraz unijnym środkom finansowym.
Forum pokazało, że zmiana zaczyna się od ludzi – tych, którzy znają lokalne drogi, wodociągi i potrzeby mieszkańców. To oni rozmawiają z sąsiadami, organizują zebrania, wnioskują o środki i zabiegają o rozwój.
Wyróżnieni sołtysi z powiatu szczycieńskiego to nie celebryci, ale lokalni bohaterowie codzienności. Ich sukces to nie efekt medialnych kampanii, lecz lat konsekwentnej pracy w swoim środowisku.
Wyróżnienie ich w skali województwa to sygnał, że wschodnia część Mazur ma się czym pochwalić. A lista ta to tylko wierzchołek góry – bo sołtysów, którzy zasługują na uznanie, jest znacznie więcej.
To, co przeczytałeś online, to tylko ułamek tego, co przygotowaliśmy dla Ciebie w najnowszym papierowym wydaniu „Tygodnik Szczytno”. Każdy czwartek to nowa dawka intrygujących tematów, lokalnych historii i ekskluzywnych materiałów, których nie znajdziesz nigdzie indziej.
Lokalna gazeta to Twoje źródło wiedzy o regionie. Sięgnij po „Tygodnik Szczytno” i bądź na bieżąco z tym, co dzieje się wokół Ciebie.
Twój powiat, Twoje historie – czytaj z nami co tydzień.
Oj, tak, tak! Tam zawsze był tzw. kiosk. Ja pamiętam taki blaszany, przeszklony. Być może wcześniej stał tam \"drewniak\". Te napoleonki, pączki... Mordki i łapki oblepione lukrem, kremem stawiały się na lekcji po tej dużej przerwie.
Sentymentalna
2025-07-16 12:49:27
No, mnie z dzieciństwem kojarzy się chleb od Bielskiego lub Kochanka. A w tym punkcie, a nieopodal chodziłam do podstawówki, była też kiedyś cukiernia czy piekarnia i na długich przerwach biegało się tam po spore ciastka \"ptasie mleczko\"...
Tutejsza
2025-07-16 11:20:14
Tekst nieciekawy, po prostu wylana żółć z głebi trzewi pana Mądrzejowskiego okraszony nieciekawym zdjęciem. Jak nie macie felietnistów, to może warto ogłosić jakiś konkurs, a nie publikować treści o niskim i watpliwym poziomie. Może chwila refleksji?
Joanna
2025-07-16 11:17:08
Co to SIM?
Gabi
2025-07-16 09:35:16
Gratuluję odwagi oderwania się odnzielonego koryta.
Obserwator
2025-07-16 00:44:02
Już zapewne Zieloni obstawili ten Stołek. Konkurs to farsa. O ile będzie :)
Obserwator
2025-07-16 00:43:05
To ciekawe kto z PSL zasiądzie na stołku, Jarku czekamy i obserwujemy!
Mieszkańcy
2025-07-15 16:55:33
Żołądek zawsze daje znać gdy jest pusty ale mózg niestety nie.
kozaostra
2025-07-15 15:20:02
Naszym włodarzom tylko najlepiej wychodzi przecinanie wstążek.A narkotykami jak handlowali tak handluja.Przykro wszyscy maja wywalona co dzieje się z młodzieżą. Najważniejsze że wstążki przecięte.Myslalam panie Burmistrzu że pan to ogarnie ale nic w tym kierunku nie robione.Wszystko zamiatane pod dywan oczywiscie tyczy to całej rady.
Julka
2025-07-15 10:38:46
Smolasty to artystyczne dno dna i patologia. Kto wpadł na pomysł żeby to beznadziejne byle co zaprosić??? i jeszcze mu płacić
Prusak
2025-07-15 08:11:55