Rady pedagogiczne szkoły podstawowej w Pasymiu i przedszkola samorządowego pozytywnie zaopiniowały utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Swoją działalność rozpocznie od 1 września. Do czasu utworzenia nowej siedziby przedszkola będzie działał w dwóch budynkach. Kadra kierownicza natomiast będzie jedna. Konkurs na stanowisko dyrektora zostanie ogłoszony w maju.
Budowa przedszkola w Pasymiu budziła wiele emocji jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Dopiero ostatnio zapadła ostateczna decyzja o jego lokalizacji w szkole podstawowej.
- Zależało nam na tym, aby zbudować niezależny obiekt. Niestety, sytuacja finansowa gminy, a przede wszystkim brak odpowiednich działek w centrum miasta spowodowały, że finalnie przedszkole będzie integralną, ale niezależną częścią szkoły – wyjaśnia Marcin Nowociński.
Inwestycja w nowe przedszkole została zaplanowana na dwa lata. Prace w zakresie przebudowy i przystosowania pomieszczeń szkoły na przedszkole rozpoczną się na początku lipca.
- Planujemy zakończyć je w pierwszym kwartale 2026 roku – zdradza Nowociński.
Decyzja o rozłożeniu działania na okres dwóch lat podyktowana jest tym, że opiewającą zgodnie z kosztorysem na 3 mln zł inwestycję, gmina będzie realizowała w stu procentach z własnych środków.
- Dzisiaj nie ma programów, z których moglibyśmy pozyskać środki na budowę przedszkola – tłumaczy burmistrz. - Takie pieniądze były dostępne w Polskim Ładzie, natomiast mój poprzednik zdecydował, że podjęcie decyzji na temat lokalizacji przedszkola należy przenieść na czas po wyborach.
Marcin Nowociński zaznacza, że sytuacja w obecnym budynku jest zła.
- Chodzi o bezpieczeństwo dzieci. Od wielu lat znany był fatalny stan techniczny budynku, natomiast niewiele z tym było robione. Nie mamy więc już czasu na to, by czekać na ewentualne programy, z których moglibyśmy pozyskać pieniądze. Bierzemy sprawę całkowicie na barki budżetu gminy – wyjaśnia burmistrz.
Budynek przedszkola wymaga kapitalnego remontu, jednocześnie dostosowującego go do obowiązujących norm i przepisów. A to ze względu na fakt, że placówka mieści się w zabytkowym obiekcie jest w zasadzie niemożliwe. Od dłuższego czasu jest on warunkowo dopuszczany do użytku.
Utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego niesie za sobą jeszcze jedną decyzję. Po połączeniu placówek zarządzać nimi będzie jeden dyrektor.
- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której miałoby być dwóch dyrektorów w jednym budynku – wyjaśnia burmistrz. - Byłby to przerost administracji i niepotrzebne mnożenie kosztów.
Konkurs na dyrektora zespołu zostanie ogłoszony w maju. W tym czasie wygasa kontrakt dyrektorski z obecnie kierującą szkołą Elżbietą Dyrdą.
- Specyfika szkoły i przedszkola różnią się, dlatego będzie nam zależało na tym, aby w gestii jednego z wicedyrektorów było czuwanie konkretnie nad prawidłowym funkcjonowanie przedszkola – podkreśla burmistrz Nowociński. - W kadrze kierowniczej musi znaleźć się osoba, która będzie miała odpowiednie kompetencje.
W grudniu gmina złożyła wniosek o dofinansowanie utworzenia żłobka do programu Maluch plus.
- Jest on dla nas ważny. Myślę, że mamy realną szansę, by środki pozyskać – podkreśla Nowociński. - W placówce planujemy 24 miejsca dla dzieci w wieku od roku do trzech lat.
Decyzja o ewentualnym przyznaniu środków samorządowi powinna zapaść na początku tego kwartału. Żłobek będzie działał jako odrębny podmiot. Jego planowana lokalizacja to obręb przedszkola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym.
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28