Tysiące osób bawiły się podczas dożynek „Pasymski Złoty Kłos”. - Pogoda, publiczność, zespoły dopisały idealnie – cieszy się Klaudia Łączyńska, dyrektor MOK w Pasymiu. Na koncercie gwiazdy wieczoru zespołu Varius Manks z Kasią Stankiewicz publiczność ciągnęła się po horyzont na pasymskim rynku. Ale trzeba pamiętać, że dożynki to święto rolników. Starostami tego wydarzenia byli Grażyna i Arkadiusz Sadowscy z Leleszek, którzy gospodarstwo prowadzą od 40 lat.
Pasymski Złoty Kłos dołączył do grona wydarzeń, które ma już swoją markę i mieszkańcy powiatu, Pasymia, ale też goście chętnie tu zaglądają.
- Dziś do Pasymia trafiłem przez przypadek – mówi Mateusz Poznański, którego spotkaliśmy na rynku w niedzielę wraz z żoną Małgorzatą i dwójką dzieci. - Zajechaliśmy tu w drodze z Gdańska do Warszawy. Ale zostaliśmy kilka godzin, bo takiego świętowania nie można przegapić – śmieje się. - Piękne miejsce, uśmiechnięci ludzie. Radość. Szkoda, że nie możemy zostać na koncert Kasi Stankiewicz. Ale kto wie, może za rok przyjedźmy na cały Pasymski Złoty Kłos – dodaje.
Lokalne wyroby kół gospodyń wiejskich i inne specjały poszczególnych sołectw gminy Pasym i powiatu szczycieńskiego królowały na stołach. Kusiły. Soje wypieki prezentowała Piekarnia Rogalik. Rynek wypełniony był rolnikami, mieszkańcami Pasymia, ale też gośćmi, w tym samorządowcami i politykami, którzy chętnie promowali się w tych pięknych okolicznościach. Trzeba jednak pamiętać, że dożynki to święto rolników. Czy w tym roku mają co świętować?
- Na los rolników mają wpływ sytuacja w kraju i za granicą, i pogoda – mówi Andrzej Kozikowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Pasymiu. - Zawsze, jak z nimi rozmawiam, to drżą, czy będzie deszcz padał, czy będzie susza, jakie będą ceny w skupach. To trudna i odpowiedzialna praca.
Te słowa potwierdzają Grażyna i Arkadiusz Sadowscy z Leleszek, tegoroczni starostwie dożynek, którzy pracują na 80 hektarach ziemi.
- Ten rok jest wyjątkowo trudny – mówi pan Arkadiusz. - Mleko, zboże są tanie. Rolnictwo staje się nieopłacalne. Trudno to wszystko zbilansować. Czekamy do emerytury. Chyba będziemy ostatnim pokoleniem, które będzie prowadziło gospodarkę – dodają ze smutkiem.
- To, że praca rolników uzależniona jest od wielu czynników, to doskonale wiemy – mówi burmistrz Cezary Łachmański. - Ale mam nadzieję, że w naszej gminie żyje im się dobrze. Z okazji ich święta składam wszystkim rolnikom w naszej gminie życie zdrowia, dobrej pogody, i jak najlepszych polonów każdego roku. Oby ich życie było po prostu lepsze.
Pasymskim dożynkom towarzyszyły liczne koncerty i występy. Gwiazdą wieczoru był zespół Varius Manx występujący wspólnie z Kasią Stankiewicz. Stoiska poszczególnych sołectw, na których lokalne koła gospodyń wiejskich serwowały swoje specjały, cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Tradycją pasymskich dożynek jest też festiwal drożdży, konkurs na najpiękniejszy wieniec oraz stoisko.
- IV Festiwal Drożdży wygrały panie Ewelina Brdyła i Marta Obidzińska z Koła Gospodyń Wiejskich z Elganowa – mówi Klaudia Łączyńśka. - Przygotowały podpłomyki drożdżowe w trzech wariantach smakowych: smak mazurskich jezior - wyjątkowa pasta rybna z Mazur, leśna niespodzianka - sos grzybowy babci Heni oraz słodka polana - twaróg z dodatkami. Od początku temu konkursowi patronuje nam firma Lallemand Polska sp. z o.o. - dodaje pani dyrektor.
Konkurs na najpiękniejszy wieniec wygrało sołectwo Jurgi, nagrodę pieniężną odebrał sołtys Mariusz Agaczewski. W konkursie wystartowało 6 wieńców.
Najpiękniejsze stoiska wiejskie były aż dwa. Pierwsze miejsca jury przyznało Kołu Gospodyń Wiejskich z Elganowa i Sołectwu Narajty.
Na ulicy Jana Pawła obok szkoły podstawowej na wodociąg czekaliśmy 70 lat na kanalizacje pewnie się nie doczekamy mimo że od kanalizacji dzieli nas 60 metrów
Henk
2025-04-17 08:25:38
Hm..... Rozumiem, że lepiej jak dzieci będą w dysfunkcyjnych rodzinach gdzie jest przemoc i alkohol? Te skrawki materiału to symbol ale to nie każdy może zrozumieć....
Ona
2025-04-16 16:21:49
Do Gościa: wieży - w tym kontekście. Ile można toczyć piany w tej kwestii?! Oczywiście, że obiekt powinien być zrewitalizowany i cieszyć swoją funkcjonalnością i estetyczną architekturą. Jest wreszcie włodarz, który chce ten problem rozwiązać. Trzeba wierzyć (sic!), że tak się stanie.
Mieszkaniec
2025-04-15 21:01:11
Karnet, który kosztuje 70 zł to nie jest wygórowana cena.
Xenia
2025-04-15 16:36:56
Wszystko ok , tylko żeby co niektórzy nie przychodzili z psem
Że tak powiem
2025-04-15 13:42:13
W artykule zapomnieliście wstawić wypomniane logo :|
Mieszkaniec
2025-04-15 13:26:39
Czy coś już wiadomo? Jest połowa kwietnia a autobusy dalej zatrzymują się na ul. Polskiej.
Mieszkaniec
2025-04-15 13:12:06
Koncerty dla bogatych turystów, nie dla biednych mieszkańców Szczytna. Szkoda !!!
Asia
2025-04-15 11:37:33
NIestety brawura i brak wyobraźni. W realu nie ma 5 żyć jak w grach komputerowych. Żal młodych ludzi.
Zuzia z III a
2025-04-15 11:30:18
Będą budować ośrodki i grodzić jezioro (patrz Rusałka), niedługo jeziora będą prywatne a dostęp do nich płatny tak jak w Nartach.
Pani Natura
2025-04-15 11:08:25