Komisja oświaty Rady Miejskiej w Szczytnie zakwestionowała wysokość nagród dla najzdolniejszych uczniów, którzy spełnili regulaminowe kryteria (poza tą grupą, która otrzymała tzw. nagrody główne). - Są one skandaliczne niskie, wręcz uwłaczające – mówi Zbigniew Orzoł, szef komisji, która wydała w tej sprawie oświadczenie. Tyle że oświadczenia niektórzy członkowie komisji nie widzieli wcześniej na oczy. W proteście z prac komisji zrezygnował Karol Furczak.
Problem zrodził się w efekcie działań wójta gminy Szczytno. Poinformował, że w myśl wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, nie może już przyznawać swoich nagrodowych stypendiów tym młodym mieszkańcom gminy, którzy uczą się w miejskich szkołach. Zgodnie z wyrokiem, na który powołuje się wójt Wojciechowski, uczeń powinien otrzymać nagrody, stypendia od podmiotu, który zarządza jego macierzystą szkołą.
W tej sytuacji burmistrz Krzysztof Mańkowski podjął decyzję o przyznaniu stypendiów również uczniom „gminnym”.
- Nie mogę pozwolić na to, aby któryś z uczniów naszych szkół był pokrzywdzony, bo to niewychowawcze i po prostu nieuczciwe – uzasadnia. - Niestety, pulę środków na ten cel mamy ograniczoną. Wzrost liczby uczniów, którzy spełniają kryteria powoduje, że kwota tej nagrody jest niższa. Mogłaby być wyższa, gdyby tak zdecydowali radni, przeznaczając na ten cel więcej środków. To zależy przecież od nich.
Aby wilk był syty i owca cała, miasto zwróciło się do wójta gminy Szczytno z prośbą o dotację, przeznaczoną na stypendia. Wójt odmówił twierdząc, że prawo na to nie pozwala.
- Nie jestem zwolennikiem „kupowania” dobrej nauki – dodaje Mańkowski. - Uważam, że uczniowie i rodzice powinni zrozumieć, że dziecko nie uczy się dla pieniędzy, a jeśli jakąś nagrodę otrzymuje, to jest to jedynie bonus za dobrą naukę.
Przeznaczona na stypendia – nagrody pula, podzielona pomiędzy uprawnionych wszystkich uczniów, niezależnie od meldunku, daje jednostkową gratyfikację w wysokości 230 zł. Gdyby pieniądze podzielono jedynie pomiędzy uczniów „miejskich”, byłoby to 360 zł.
„Radni obecni na Komisji Oświaty[...] nie zgodzili się na tak niską nagrodę i jednogłośnie zawnioskowali do Burmistrza o zmianę uchwały i zwiększenie środków na nagrody dla uzdolnionych uczniów” - czytamy w złożonym przez radnego Orzoła oświadczeniu (publikujemy je na stronie internetowej Tygodnika Szczytno), które niektórych radnych oburzyło. - Nie było ono w żaden sposób ze mną i radnymi Karolem Furczakiem oraz Piotrem Gregorczykiem konsultowane. A jesteśmy członkami tej komisji – mówi radna Agnieszka Kosakowska. W swym oburzeniu jeszcze dalej poszedł radny Karol Furczak i złożył rezygnację z członkostwa w tej komisji. - Nie będę brał udziału w takiej hucpie i sianiu manipulacji oraz dezinformacji. Nie może być tak, że przewodniczący decyduje o czymś jednoosobowo nawet nas o tym nie informując.
Z naszych informacji wynika, że wymienieni radni: Gregorczyk i Furczak uczestniczyli w obradach do końca, łącznie z częścią obejmującą opiniowanie wniosków o przyznanie nagród. Głosowaniu został poddany wniosek, o którym przewodniczący Zbigniew Orzoł wspomina w cytowanym wyżej fragmencie oświadczenia i tenże wniosek radni istotnie przyjęli jednogłośnie. Jednakże o tym, że wydane zostanie specjalne oświadczenie, podczas posiedzenia mowy nie było, a wniosek i oświadczenie to jednak dwie różne sprawy. - Rzeczywiście, radni nie byli poinformowani ani o zamiarze złożenia tego oświadczenia, ani nie byli zapoznani z jego treścią – przyznaje Zbigniew Orzoł.
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28