Wygląda na to, że Pasym będzie miał kolejną wyjątkową historyczną atrakcję turystyczną. Samorządowcy wraz z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Olsztynie wzięli się za odnawianie kaplicy grobowej rodziny Rutkowskich. Marzy im się odrestaurowywanie całego cmentarza ewangelickiego, na którym spoczywa aż trzech byłych burmistrzów miasta.
Prace zaczęliśmy w ubiegłym roku – mówi Cezary Łachmański, burmistrz Pasymia. - Zabezpieczyliśmy ją i delikatnie odtworzyliśmy pewne elementy tego zabytkowego obiektu. Kosztowało nas to 100 tysięcy złotych, ale aż 80 tysięcy otrzymaliśmy od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie. W tym roku będziemy starali się o kolejne wsparcie i jeśli je otrzymamy nadal będziemy prowadzili renowację tego obiektu. Marzy nam się odrestaurowanie całego tego cmentarza, bo byłaby to bez wątpienia historyczna perełka w skali regionu. Bardzo ciekawa turystycznie.
Samorząd Pasymia liczy na 200 tys. zł wsparcia od konserwatora zabytków i 100 tys. zł od marszałka województwa.
- Chcielibyśmy teren ogrodzić, stworzyć alejki, w kolejnych latach odtwarzać mogiły – mówi burmistrz Łachmański. - Na tym cmentarzu spoczywa aż trzech burmistrzów Pasymia: Alexander Hinz 1853-859, Erfurth 1868-1878 (tu nie udało odtworzyć się imienia) oraz Karl August Mosel 1879 -1883. Jest to bardzo ciekawe miejsce. Polecam je każdemu odwiedzić.
Bez wątpienia przepiękna i tajemnicza kaplica rodziny Rutkowskich jest wykonana w klasycystycznym stylu. Wzniesiono ją w 1856 roku, który - jak głosi inskrypcja na płycie – był rokiem „ciężkich cierpień”.
- Wiemy, że kaplicę wybudował dla swojej żony - Ewy z domu Biendara - pruski ekspedytor królewski Samuel Rutkowski – mówił stacji TVN, która również zainteresowała się ostatnio tym tematem Dariusz Barton, Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Choć z inskrypcji widniejącej na płycie umieszczonej na południowej elewacji kaplicy wynika, że miało to być miejsce spoczynku również samego Samuela, wszystko wskazuje na to, że został on pochowany gdzie indziej. Na płycie nagrobnej jest tylko data jego urodzenia, ale brakuje daty śmierci – dodaje konserwator. - Być może w 1856 roku panowała w tych okolicach zaraza.
W 2018 roku, po działaniach Regionalnej Pracowni Digitalizacji z Elbląga, powstała wizualizacja w 3D, pokazująca współczesny wygląd kaplicy. Z dołączonego do wizualizacji opisu, który można znaleźć na stronie wspomnianej pracowni wynika, że cmentarz, na którym stoi kaplica, znajdował się pierwotnie poza murami miasta i był pierwszym samodzielnym cmentarzem Pasymia.
„Jego powstanie datuje się na I poł. XVIII w. Istnienie tego cmentarza potwierdza plan geometry M. Garlinga z 1751 r. (…) W związku z brakiem materiałów archiwalnych trudno jest określić również kiedy, sam cmentarz przestał być czynny. Można założyć, że chowano tu zmarłych do końca XIX w." – czytamy na stronie.
Do rejestru zabytków kaplica Rutkowskich została wpisana piętnaście lat temu.
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28