Po dwóch rekordowych rekrutacjach do szkół średnich w naszym powiecie wygląda na to, że w tym razem młodzi mieszkańcy powiatu nie powinni mieć problemu z dostaniem się na wybrany kierunek. Miejsc nie zabraknie, choć będzie ich mniej. W tym roku ósme klasy w powiecie szczycieńskim skończy niespełna 300 uczniów.
- Mamy zdecydowanie mniejszą liczbę absolwentów szkół podstawowych. Wynika to z faktu, że w poprzednich latach szkoły kończyli uczniowie dwóch roczników – wyjaśnia Iwona Chełchowska, naczelnik wydziału edukacji szczycieńskiego starostwa.
Zmniejszenie liczby potencjalnych uczniów spowodowało, że szczycieńskie szkoły średnie mocno okroiły ofertę kształcenia. W Zespole Szkół nr 3 uczniowie mają do wyboru tylko dwa kierunki – lingwistyczno-turystyczny i psychologiczny.
W Zespole Szkół nr 1 ruszają dwie klasy – technik logistyk i technik informatyk oraz dwie klasy branżowe – operator obrabiarek skrawających oraz klasa wielozawodowa. Nieco bogatszą ofertę ma ZS nr 2. Papiery można złożyć tam do Liceum Ogólnokształcącego o profilu edukacja dietetyczna lub kosmetologia i wizaż. Do wyboru są również takie kierunki jak technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, cukiernik i kelner.
Choć absolwenci podstawówek pomieściliby się w trzech szczycieńskich zespołach, to nie wszyscy chcą z tego skorzystać.
- Ja decyduję się na naukę w Olsztynie, bo tam znalazłam interesujące mnie kierunki artystyczne – mówi Hania. - W przyszłości planuję iść na studia inżynierskie, ważne są więc dla mnie rozszerzenia przedmiotów, zwłaszcza z matematyki i fizyki, w tym naborze takie znalazłem w Olsztynie – dodaje Maciej.
W ciągu ostatnich kilku lat oferta szkół średnich nie zmieniała się szczególnie.
- Wynika to z zapotrzebowania rynku pracy, a także zaplecza w placówkach – wyjaśnia naczelnik Chełchowska. - Nie planujemy nowych kierunków w szkołach. Te oferowane cieszą się dużym zainteresowaniem – twierdzi.
To zainteresowanie obejmuje np. utworzone trzy lata temu w ZS nr 1 technikum logistyczne.
- Każdego roku mamy więcej chętnych niż miejsc – mówi Joanna Andrzejewska, dyrektor szkoły. - W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na utworzenie dwóch klas o tym profilu.
Uruchomienie nowych kierunków jest rozważane, ale nie takie łatwe, zwłaszcza gdy brakuje kadry, z czym szkoły mierzą się na co dzień.
- Wymaga skoordynowania wielu czynników – tłumaczy dyrektor Andrzejewska. - Najważniejsze jest pozyskanie nauczycieli specjalistów z danego zakresu.
Krzysztofie. Dobrem nazywasz przyszywanie skrawków materiału i przekazywanie sobie dziecka z rąk do rąk ? Porażka.
Hmm
2025-04-10 07:59:28
Co żal tyłek ściska?!
proste
2025-04-10 07:54:59
Olga wytłumacz proszę dlaczego pojechały akurat te zespoły i Koła gospodyń których członkami są rodziny radnych ? Przypadek ?
Wiola
2025-04-10 06:43:01
Do Grażyny. No właśnie wychowawcy w domach dziecka robią na 3 zmiany czyli 24h
Tytus
2025-04-09 17:08:17
no i ten barak koło pks wygląd jak stodoła sołtysa po wojnie gdzie architekt miasta
zdysk
2025-04-09 16:32:24
Tę Panią w wieku 39 lat już dawno powinni do psychiatryka zabrać,bo coraz bardziej gwiazdorzy. A przez jej wybryki ktoś może nie otrzymać pomocy w czas.
Beksa
2025-04-09 16:12:28
Nie porównujmy pracy wychowawców w domach dziecka (dyżury) do pracy rodzin zastępczych 24h. Widać, że ludzi boli jak włodarze popierają szczytny cel.
Grażyna
2025-04-09 15:34:45
Brawo Wy!
Tyle w temacie.
2025-04-09 10:33:31
zdjęcie 2 , to z którego roku ?
goofi
2025-04-09 10:29:15
I znowu ten pań nie potrafi o niczym innym pisać niż o przeciwnikach politycznych swojego kandydata na prezydenta. Generalnie to obraża pań ludzi głosujących na tamtego kandydata nazywając ich wyznawcami. A może napusze pań w końcu coś ciekawego o Zielonym Rafale? Przecież miał tyle fantastycznych sukcesów i wpadek, których oczywiście w wyznawczej telewizji TVN nie zobaczymy. Może trochę obiektywizmu? Rozumiem, że ma Pan swoje sympatię polityczne ale pana teksty są naprawdę smutne i dziwię się, że redakcja chce je jeszcze drukowac
Kamil
2025-04-09 08:49:11