We wtorek, 26 listopada, Miejski Dom Kultury w Szczytnie zamienił się w przestrzeń pełną refleksji i emocji. Ewaluacyjna debata społeczna pod hasłem „Żyję bez przemocy” zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk – uczniów szkół średnich, pedagogów, mieszkańców miasta oraz ekspertów z zakresu przeciwdziałania przemocy.
- To spotkanie było nie tylko szansą na omówienie problemu, ale również okazją do wymiany doświadczeń i zainspirowania uczestników do działania – mówi sierżant Emilia Pławska ze szczycieńskiej policji.
Debata rozpoczęła się minutą ciszy ku pamięci tragicznie zmarłego policjanta sierż. szt. Mateusza Biernackiego, który zginął w trakcie interwencji zaledwie kilka dni wcześniej.
Potem głos zabrali przedstawiciele instytucji zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy. Podinsp. Paweł Przybyłek, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie, oraz Hanna Bojarska, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wprowadzili uczestników w tematykę debaty, podkreślając wagę edukacji i współpracy w walce z przemocą.
St. asp. Grzegorz Licki zademonstrował praktyczne rozwiązania, takie jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja „Moja Komenda”. Narzędzia te, choć proste w obsłudze, mają ogromny potencjał w budowaniu poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
Prezentacje i filmy przygotowane przez uczniów szczycieńskich szkół poruszały różnorodne aspekty przemocy – od tej występującej w rodzinie, przez przemoc rówieśniczą, aż po jej emocjonalne konsekwencje.
- Młodzież w swoich wystąpieniach pokazała, że rozumie wagę problemu i chce być aktywnym głosem w jego przeciwdziałaniu, to cieszy – mówi sierżant Pławska.
Szczególnym momentem była prelekcja Moniki Ciecierskiej-Chełstowskiej z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która za pomocą symbolicznych „ziemniaków” uświadomiła słuchaczom, jak negatywne emocje mogą obciążać człowieka i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jej metafora spotkała się z szerokim uznaniem i wywołała wiele refleksji wśród uczestników.
Jednym z najbardziej poruszających momentów debaty było wystąpienie Karoliny Solus z Fundacji Kapitana Nemo, która podzieliła się własnymi doświadczeniami jako ofiara przemocy.
Na zakończenie dyrektor Hanna Bojarska oraz podinsp. Paweł Przybyłek podsumowali treści przedstawione podczas debaty, podkreślając, że walka z przemocą to wspólne zadanie, wymagające zaangażowania wszystkich. Wyrazili wdzięczność dla prelegentów, uczniów i uczestników, wręczając im symboliczne podziękowania.
A niektórzy netto \"kosztują\" ok. 2400 miesięcznie...
Tutejsza
2025-04-04 10:37:01
Wicie drodzy czytelnicy, czemu Niemcy demontują swoje wiatraki?...z trzech powodów, pierwszy: nie osiągnięto zakładanych wpływów, tylko ogromne straty, bo okazało się, że wiatraki nie dosyć, że są niewydajne, są też bardzo awaryjne, a ich naprawa, czy konserwacja jest niezwykle kosztowna... drugi powód: tępy Polak odkupi od Niemców wszystko, wystarczy ładnie opakować, a trzeci, to ogromna wręcz szkodliwość dla środowiska i dla ludzi, którzy mieszkają w ich pobliżu, nie wspominając o tysiącach martwych ptaków. Taki wiatrak gdy się zapali, musi spłonąć do końca, bo nie sposób jest go zgasić.
nikoś
2025-04-04 10:15:31
Widok tego co leży w rowach na drodze powiatowej między miejscowościami Nowy Dwór - Witowo odwraca aż wzrok od wstydu, jak tak można.
Ludzka głupota.
2025-04-03 21:13:59
No proszę można po cichu i za milion trzysta beż stawania w świetle lamp i marzeniu o tłumach turystów (może nawet inzynierow). Można? Można brać przykład na pewno. I jakoś o tym problemie nigdy nie było słychać w lokalnej prasie...
Kamil
2025-04-03 15:46:26
Bez wątpienia jest to absolutna konieczność!
Michał
2025-04-03 12:20:23
Gratulacje, wspaniały lekarz
Gabi
2025-04-03 11:27:25
Może Jurek pomoże
2025-04-03 11:22:41
Mnie również nie podoba się nowe logo,w żaden sposób nie przemawia inie kojarzy się z promocją dni i nocy Szczytna.Szkida,że zmieniono lepsze na gorsze,ale zmiana jest !!!
Plik
2025-04-03 10:57:01
Droga kulko a na pewno inaczej się nazywasz masz bardzo złe info . Mamusia nie pojechała na wójtowej miejsce tylko jest członkiem zespołu. Ogarnij się i zasięgnij wiedzy wtedy pisz.
Olga
2025-04-03 09:12:18
Mam nadzieję, że Pan Ambroziak ma świadomość wypowiedzianych przez siebie słów w temacie inwigilacji ludzi za pomocą rzekomego programu. Mam nadzieje, ze zdaje sobie sprawie, ze tego typu działania noszą znamiona przestępstwa, pomijąc oczywiście fakt, iż żadna sieć komórkowa nie udostępnia takich danych od tak, a zwłasza wójtowi podrzędnej gminy.
SzalonyPrawnik
2025-04-02 22:41:06