Planując wyjazd za granicę, warto zatroszczyć się nie tylko o hotel, bilety i atrakcje, ale przede wszystkim o swoje zdrowie. Ubezpieczenie turystyczne to niezbędny element każdej podróży, który może uchronić nas przed wysokimi kosztami leczenia, utratą bagażu czy problemami z transportem powrotnym. Jakie elementy powinna zawierać dobra polisa i czy europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego wystarczy? Sprawdzamy.
Turystyczne ubezpieczenie to kompleksowa ochrona, która obejmuje zarówno nagłe zachorowania, jak i następstwa nieszczęśliwych wypadków, zagubienie bagażu czy odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Bez względu na to, czy planujesz krótki city break, dłuższy urlop, czy podróż służbową – ubezpieczenie na wyjazd pozwala uniknąć kosztownych niespodzianek w razie problemów zdrowotnych lub logistycznych.
Co ważne, polisa turystyczna może obejmować także ubezpieczenie kosztów leczenia, transport medyczny, a nawet pokrycie kosztów ratownictwa w przypadku górskich wypraw.
Choć wiele osób podróżujących po krajach Unii Europejskiej decyduje się wyłącznie na europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), warto wiedzieć, że jej zakres ochrony jest ograniczony. Karta ta umożliwia korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w danym kraju, ale tylko na zasadach obowiązujących obywateli tego państwa. Oznacza to, że możemy być zmuszeni do pokrycia części kosztów leczenia z własnej kieszeni – szczególnie w krajach, gdzie udział własny pacjenta jest wysoki.
EKUZ nie obejmuje m.in. transportu powrotnego do Polski, leczenia w prywatnych placówkach medycznych ani następstw chorób przewlekłych. Dlatego nawet w podróży po Europie warto kupić ubezpieczenie turystyczne online, które realnie zabezpieczy nas przed finansowym ryzykiem.
Przy wyborze polisy warto dokładnie zapoznać się z jej zakresem. Dobre ubezpieczenie turystyczne dopasowane do profilu podróżnika powinno zawierać przede wszystkim:
Zwróć uwagę, czy polisa obejmuje pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19, które nadal występuje w wielu rejonach świata. Pełną listę świadczeń znajdziesz zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Jeśli planujesz aktywny wypoczynek – np. wspinaczkę, nurkowanie, narciarstwo czy inne sporty wysokiego ryzyka – koniecznie upewnij się, że polisa to uwzględnia. Uprawianie sportów wysokiego ryzyka często wymaga rozszerzenia ochrony i zapłaty wyższej składki.
Podobnie w przypadku osób cierpiących na schorzenia przewlekłe. Standardowe ubezpieczenie podróżne zazwyczaj nie obejmuje kosztów leczenia wynikających z zaostrzenia chorób przewlekłych. W takich sytuacjach potrzebne jest dodatkowe rozszerzenie ochrony.
Zaginięcie lub kradzież bagażu może zepsuć nawet najlepiej zaplanowaną podróż. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie obejmuje ubezpieczenie bagażu, które pokrywa straty wynikające z jego zniszczenia, utraty lub opóźnienia w dostarczeniu. W przypadku podróży samolotem to szczególnie istotny element.
Jeśli zabierasz ze sobą kosztowny sprzęt – np. fotograficzny, medyczny lub sportowy – warto rozważyć również ubezpieczenie sprzętu sportowego.
Choć pandemia ustąpiła, zachorowania na COVID-19 wciąż się zdarzają. Dobrze dobrane ubezpieczenie powinno uwzględniać nie tylko koszty leczenia COVID-19, ale również koszty przerwania podróży, przedłużenie ochrony na czas kwarantanny czy izolacji, a także opłacenie prywatnych placówek medycznych, jeśli zachorujemy w kraju o ograniczonym dostępie do opieki publicznej.
Szczegółowy zakres ochrony powinien być jasno określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które warto przeczytać przed podpisaniem umowy.
W przypadku zdarzenia objętego ubezpieczeniem należy jak najszybciej skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela – numer znajdziesz na polisie. Zgłoszenia szkody dokonuje się zazwyczaj online lub telefonicznie, a wymagane dokumenty (np. rachunki za leczenie, raport policyjny) można przesłać elektronicznie.
Dobre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także pomoc w znalezieniu placówki medycznej na miejscu i organizację transportu medycznego lub powrotnego do kraju.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne? Cena zależy od kierunku, długości wyjazdu, zakresu ochrony i wieku podróżnika. Dobre ubezpieczenie na tygodniowy pobyt w Europie to koszt rzędu kilkunastu–kilkudziesięciu złotych.
Czy obejmuje ubezpieczenie turystyczne COVID-19? W większości przypadków tak, ale warto to potwierdzić w OWU.
Czy mogę kupić ubezpieczenie turystyczne online? Tak – najprościej i najszybciej przez internet. Rekomendujemy sprawdzenie oferty oraz dodatkowych informacji na https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/radar-lotow, gdzie możesz dopasować polisę do swoich potrzeb.
Ubezpieczenie podróży zagranicznej to inwestycja w bezpieczeństwo. Dzięki polisie masz pewność, że nawet w sytuacjach losowych – takich jak nagłe zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek czy kradzież samochodu – otrzymasz pomoc i unikniesz ogromnych wydatków. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na weekendowy wyjazd czy miesięczną wyprawę, warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje realny zakres ochrony.
Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne to nie tylko formalność – to element, który realnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas wyjazdu. Upewnij się, że Twoja polisa zawiera wszystkie niezbędne elementy: ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym, a także ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19. Dzięki temu nawet w nieprzewidzianych okolicznościach możesz liczyć na pomoc i spokojnie cieszyć się podróżą.
Urząd dał ciała i tyle, zwłaszcza, że Połukord jest znanym - w stanie spoczynku - wieloletnim pracownikiem i szefem Rejonu Dróg w Szczytnie. Nie wiem w jakich mediach społecznościowych funkcjonuje p. Połukord, ale może jak nie ma go w tik toku - to go po prostu nie ma. Taka ta sztuczna inteligencja (dawniej tzw. pracująca) w urzędzie. A co do w miłości i małżeństwie nie czeka się na medale, to skoro \"Senior\" i \"Seniora\" niech odstąpią na łamach lokalnej prasy z odmową przyjęcia medalu z 50 - lecie pożycia, a przede wszystkim niech nie składają o ten medal wniosku. Namawiajcie także swe dzieci, czy też wnuki, o odstąpienie od pobierania 800 plus, bo dzieci się ma z miłości - a nie dla pieniędzy.
Zdumiony
2025-07-09 13:26:14
Proszę o ocenę wiarygodności: udział w badaniu, to 2/3 mieszkańcy samych Dźwierzut, a tylko 1/3 to mieszkańcy z terenu gminy. We wsiach poza Dźwierzutami mieszka 3/4 ludności gminy.
mieszkanka
2025-07-09 11:14:53
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44
Ostatni do pożaru albo wcale a po Laury pierwsi! To jest nienormalne!
Marek
2025-07-06 21:53:10