Mieszkanie od miasta? Tak, ale z młotkiem w tle - nie dosłownie, a przetargowym. W świecie, gdzie ceny nieruchomości szybują w górę, a rynek wtórny i pierwotny potrafią przyprawić o zawrót głowy, coraz więcej osób szuka alternatywnych, a przy tym bezpiecznych dróg do zakupu własnych czterech kątów. Jedną z nich jest przetarg mieszkaniowy, czyli sposób nabycia lokalu organizowany przez jednostki samorządu, spółdzielnie mieszkaniowe czy spółki Skarbu Państwa.
Nie jest to jednak opcja wyłącznie dla zawodowych inwestorów - coraz częściej po tego typu oferty sięgają osoby prywatne, które liczą na atrakcyjną cenę i przejrzystą procedurę. Jak wygląda taki przetarg? Kto może wziąć w nim udział? Gdzie szukać ogłoszeń i dlaczego warto zapamiętać słowo „wadium”? O tym wszystkim przeczytasz poniżej - w przewodniku dla tych, którzy chcą podejść do tematu nabycia nieruchomości nieco inaczej niż większość
Zakup mieszkania w drodze przetargu organizowanego przez miasto, gminę lub spółdzielnię mieszkaniową to coraz popularniejsza alternatywa wobec rynku wtórnego i pierwotnego. Przetargi pozwalają na nabycie nieruchomości w atrakcyjnej cenie, często znacznie niższej niż rynkowa. Choć ta forma zakupu była dotychczas domeną inwestorów, dziś coraz częściej sięgają po nią osoby prywatne poszukujące własnego lokum.
Przetargi są procedurą zorganizowaną, przejrzystą i bezpieczną. Ich przebieg określają szczegółowe regulaminy i ogłoszenia, w których znajdziemy informacje o nieruchomości, warunkach udziału oraz terminach.
Największym wyzwaniem dla osób zainteresowanych zakupem nieruchomości w przetargu jest znalezienie odpowiednich ogłoszeń. Choć są one publikowane w Biuletynach Informacji Publicznej, prasie lokalnej czy na stronach urzędów, to często są rozproszone i trudno dostępne.
Dlatego warto korzystać z portali, które gromadzą aktualne oferty z całej Polski - takich jak Listaprzetargow.pl. Serwis ten prezentuje przetargi nie tylko na mieszkania, ale również na działki, domy, garaże czy lokale użytkowe. Dzięki filtrom (np. lokalizacja, metraż, cena od do) można łatwo dopasować oferty do swoich potrzeb i śledzić nowe ogłoszenia w jednym miejscu.
Organizatorami przetargów mieszkaniowych są m.in. jednostki samorządu terytorialnego (np. urzędy miast i gmin), spółdzielnie mieszkaniowe oraz państwowe spółki. Mogą one sprzedawać mieszkania komunalne, lokale po eksmisjach, czy nieruchomości stanowiące nadwyżki majątkowe.
Wyróżniamy dwa podstawowe typy przetargów:
Z kolei pod względem formy, przetargi mogą być:
Aby wziąć udział w przetargu, należy złożyć odpowiednie dokumenty i - co najważniejsze - wpłacić wadium, czyli kaucję zabezpieczającą. Jest to najczęściej 5-10% wartości ceny wywoławczej nieruchomości. Wadium przepada, jeśli uczestnik wygra przetarg, ale nie przystąpi do podpisania umowy. Pozostałym uczestnikom kwota ta zostaje zwrócona.
Dokładne warunki przetargu, wymagane dokumenty oraz terminy są zawsze szczegółowo opisane w ogłoszeniu. Kluczowe jest uważne zapoznanie się z jego treścią oraz - jeśli to możliwe - obejrzenie mieszkania przed przystąpieniem do licytacji.
Brawo dla Banku Spółdzielczego. Brawo dla Ewy i Roberta. Tak trzymać.
Jans
2025-05-18 11:35:29
Tak szczerze mówiąc to komu ten budynek przeszkadza? Wykonany estetycznie, będzie tam sklep. Może niech radni popatrzą na miasto i zrobią coś że starymi budynkami w centrum miasta. One nie szpecą? Szpeca durne napisy na całym mieście wykonywane przez jakąś naćpana mlodziez na murach wielu budynków. Może czas za to się wziąć a nie za to, że ktoś stworzy miejsca pracy? Akurat ten budynek nie odstaje stylistyka od naszych galerii miejskich, od dużego sklepu przy rynku.
Kamil
2025-05-18 08:09:33
Na minimum 30 lat ciężkich prac społecznie użytecznych! Żeby zarobił na więzienny lub szpitalny chleb.
Tutejsza
2025-05-17 21:31:32
Na terenie gminy Rozogi jest dużo żwirowni.Zaoraszamy
Taak
2025-05-17 15:09:31
Trzeci raz piszę komentarz do tego artykułu. I jakoś nie może się ukazać. Piękny ten dworzec, piękny, i jaki pojemny, ile poczekalni w nim i przed zimnem i wiatrem można się schronić, I toalety dla jednych i drugich. I nazwa - Żabka z Mazurami się kojarzy. No żyć, nie umierać. I nie będę już pisał, kto na to pozwolił.
jans
2025-05-17 13:53:47
Ciekawe dlaczego prokuratora jeszcze tym się nie zainteresowała
Ciekawski
2025-05-17 13:30:21
Z aptekami jak i z każdym innym rodzajem usług sprawa jest prosta. Praca w wolne dni i w nocy musi się aptekarzom po prostu opłacać. Prywatyzacja \"służby\" zdrowia i usług medycznych trwa w najlepsze. Jeżeli będą na tym zarabiać to zaczną walczyć o możliwość pracy w niedzielę. Sami tego chcieliśmy to mamy.
deszczowy
2025-05-17 08:41:32
A gdzie na spotkaniu wyborcy antmana byli? Tak tylko pytam i nie mam niestrawności...
Kamil
2025-05-17 05:21:45
do @Szczytno - No jak to kogo...oszołomy wybrały uśmiechniętego przedstawiciela PO-PISowej mafii, bo przecież poprzedni burmistrz, mieszkaniec Szczytna, był dla nich bleeee, bo zbyt wiele dobrego zrobił dla miasta.
Polak
2025-05-16 10:44:24
Szczytno cała naprzód to chyba hasło wyborcze jego kumpla Rafała Czosnkowskiego...
Tytus
2025-05-16 05:10:51