Mieszkanie od miasta? Tak, ale z młotkiem w tle - nie dosłownie, a przetargowym. W świecie, gdzie ceny nieruchomości szybują w górę, a rynek wtórny i pierwotny potrafią przyprawić o zawrót głowy, coraz więcej osób szuka alternatywnych, a przy tym bezpiecznych dróg do zakupu własnych czterech kątów. Jedną z nich jest przetarg mieszkaniowy, czyli sposób nabycia lokalu organizowany przez jednostki samorządu, spółdzielnie mieszkaniowe czy spółki Skarbu Państwa.
Nie jest to jednak opcja wyłącznie dla zawodowych inwestorów - coraz częściej po tego typu oferty sięgają osoby prywatne, które liczą na atrakcyjną cenę i przejrzystą procedurę. Jak wygląda taki przetarg? Kto może wziąć w nim udział? Gdzie szukać ogłoszeń i dlaczego warto zapamiętać słowo „wadium”? O tym wszystkim przeczytasz poniżej - w przewodniku dla tych, którzy chcą podejść do tematu nabycia nieruchomości nieco inaczej niż większość
Zakup mieszkania w drodze przetargu organizowanego przez miasto, gminę lub spółdzielnię mieszkaniową to coraz popularniejsza alternatywa wobec rynku wtórnego i pierwotnego. Przetargi pozwalają na nabycie nieruchomości w atrakcyjnej cenie, często znacznie niższej niż rynkowa. Choć ta forma zakupu była dotychczas domeną inwestorów, dziś coraz częściej sięgają po nią osoby prywatne poszukujące własnego lokum.
Przetargi są procedurą zorganizowaną, przejrzystą i bezpieczną. Ich przebieg określają szczegółowe regulaminy i ogłoszenia, w których znajdziemy informacje o nieruchomości, warunkach udziału oraz terminach.
Największym wyzwaniem dla osób zainteresowanych zakupem nieruchomości w przetargu jest znalezienie odpowiednich ogłoszeń. Choć są one publikowane w Biuletynach Informacji Publicznej, prasie lokalnej czy na stronach urzędów, to często są rozproszone i trudno dostępne.
Dlatego warto korzystać z portali, które gromadzą aktualne oferty z całej Polski - takich jak Listaprzetargow.pl. Serwis ten prezentuje przetargi nie tylko na mieszkania, ale również na działki, domy, garaże czy lokale użytkowe. Dzięki filtrom (np. lokalizacja, metraż, cena od do) można łatwo dopasować oferty do swoich potrzeb i śledzić nowe ogłoszenia w jednym miejscu.
Organizatorami przetargów mieszkaniowych są m.in. jednostki samorządu terytorialnego (np. urzędy miast i gmin), spółdzielnie mieszkaniowe oraz państwowe spółki. Mogą one sprzedawać mieszkania komunalne, lokale po eksmisjach, czy nieruchomości stanowiące nadwyżki majątkowe.
Wyróżniamy dwa podstawowe typy przetargów:
Z kolei pod względem formy, przetargi mogą być:
Aby wziąć udział w przetargu, należy złożyć odpowiednie dokumenty i - co najważniejsze - wpłacić wadium, czyli kaucję zabezpieczającą. Jest to najczęściej 5-10% wartości ceny wywoławczej nieruchomości. Wadium przepada, jeśli uczestnik wygra przetarg, ale nie przystąpi do podpisania umowy. Pozostałym uczestnikom kwota ta zostaje zwrócona.
Dokładne warunki przetargu, wymagane dokumenty oraz terminy są zawsze szczegółowo opisane w ogłoszeniu. Kluczowe jest uważne zapoznanie się z jego treścią oraz - jeśli to możliwe - obejrzenie mieszkania przed przystąpieniem do licytacji.
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28