Wyobraź sobie, że znalazłeś idealną działkę – świetna lokalizacja, atrakcyjna cena, wymarzone warunki pod budowę. Brzmi idealnie? Niestety, na rynku nieruchomości pozory mogą mylić. Ukryte zadłużenie, ograniczenia w użytkowaniu czy spory własnościowe to tylko niektóre z pułapek, jakie mogą czekać na nieświadomych nabywców. Jak uniknąć problemów i upewnić się, że działka jest wolna od wad prawnych? Odpowiedź znajdziesz w księdze wieczystej. W tym artykule podpowiadamy, jak ją sprawdzić i na co zwrócić szczególną uwagę.
Przeglądanie księgi wieczystej działki powinno być nieodłącznym elementem analizy przed jej zakupem, ale nie tylko. Najczęstsze sytuacje, w których warto to zrobić, to:
Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe i dostępne w systemie elektronicznym. Aby sprawdzić księgę wieczystą danej działki, potrzebny jest jej numer. Jeśli go nie znamy, można go ustalić na podstawie numeru działki – w tym zakresie pomocne porady można znaleźć na stronie Ksiegawieczysta.net. Portal ten dostarcza praktycznych informacji na temat ksiąg wieczystych oraz procedur związanych z ich przeglądaniem. Posiadając numer księgi wieczystej można skorzystać z państwowego serwisu internetowego Ekw.ms.gov.pl, gdzie dostępna jest darmowa, oficjalna przeglądarka treści ksiąg wieczystych.
Księga wieczysta to kompendium wiedzy o danej nieruchomości. Składa się z kilku kluczowych działów, z których każdy dostarcza innych informacji:
Inwestycja w działkę to duży krok, a każdy błąd może kosztować fortunę. Księga wieczysta to Twoje narzędzie do unikania nieprzyjemnych niespodzianek. Kilka minut poświęconych na analizę dokumentacji może uchronić Cię przed długimi latami problemów prawnych. Dlatego, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę – sprawdź, pytaj i działaj świadomie.
Brawo dla Banku Spółdzielczego. Brawo dla Ewy i Roberta. Tak trzymać.
Jans
2025-05-18 11:35:29
Tak szczerze mówiąc to komu ten budynek przeszkadza? Wykonany estetycznie, będzie tam sklep. Może niech radni popatrzą na miasto i zrobią coś że starymi budynkami w centrum miasta. One nie szpecą? Szpeca durne napisy na całym mieście wykonywane przez jakąś naćpana mlodziez na murach wielu budynków. Może czas za to się wziąć a nie za to, że ktoś stworzy miejsca pracy? Akurat ten budynek nie odstaje stylistyka od naszych galerii miejskich, od dużego sklepu przy rynku.
Kamil
2025-05-18 08:09:33
Na minimum 30 lat ciężkich prac społecznie użytecznych! Żeby zarobił na więzienny lub szpitalny chleb.
Tutejsza
2025-05-17 21:31:32
Na terenie gminy Rozogi jest dużo żwirowni.Zaoraszamy
Taak
2025-05-17 15:09:31
Trzeci raz piszę komentarz do tego artykułu. I jakoś nie może się ukazać. Piękny ten dworzec, piękny, i jaki pojemny, ile poczekalni w nim i przed zimnem i wiatrem można się schronić, I toalety dla jednych i drugich. I nazwa - Żabka z Mazurami się kojarzy. No żyć, nie umierać. I nie będę już pisał, kto na to pozwolił.
jans
2025-05-17 13:53:47
Ciekawe dlaczego prokuratora jeszcze tym się nie zainteresowała
Ciekawski
2025-05-17 13:30:21
Z aptekami jak i z każdym innym rodzajem usług sprawa jest prosta. Praca w wolne dni i w nocy musi się aptekarzom po prostu opłacać. Prywatyzacja \"służby\" zdrowia i usług medycznych trwa w najlepsze. Jeżeli będą na tym zarabiać to zaczną walczyć o możliwość pracy w niedzielę. Sami tego chcieliśmy to mamy.
deszczowy
2025-05-17 08:41:32
A gdzie na spotkaniu wyborcy antmana byli? Tak tylko pytam i nie mam niestrawności...
Kamil
2025-05-17 05:21:45
do @Szczytno - No jak to kogo...oszołomy wybrały uśmiechniętego przedstawiciela PO-PISowej mafii, bo przecież poprzedni burmistrz, mieszkaniec Szczytna, był dla nich bleeee, bo zbyt wiele dobrego zrobił dla miasta.
Polak
2025-05-16 10:44:24
Szczytno cała naprzód to chyba hasło wyborcze jego kumpla Rafała Czosnkowskiego...
Tytus
2025-05-16 05:10:51