Ucichł temat budowy obwodnicy dla Szczytna. Bywa, że nasze miasto nawet poza sezonem letnim dusi się w korkach. Obwodnica miała to zmienić - między innymi wyprowadzić ruch samochodów ciężarowych z centrum miasta. To też aspekt bezpieczeństwa. Sprawdziliśmy na jakim etapie jest budowa obwodnicy.
- Dokładnie 28 sierpnia 2024 r. wójt gminy Szczytno nałożył na GDDKiA obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko. Obecnie przedmiotowy raport jest w trakcie wykonania – usłyszeliśmy od Katarzyny Kozłowskiej, rzeczniczki prasowej olsztyńskiego oddziału GDDKiA.
W trakcie postępowania administracyjnego RDOŚ ustanowił nową strefę ochronną dla kani rudej - gatunku ptaka drapieżnego, objętego ścisłą ochroną w Polsce.
- W związku z tym musieliśmy podjąć działania mające na celu ominięcie wyznaczonej strefy ochronnej oraz dokonanie korekty przyjętego wariantu 3 przebiegu obwodnicy – dodaje Kozłowska.
Co to oznacza dla obwodnicy Szczytna? Z naszych ustaleń wynika, że trasa na odcinku około 2 kilometrów musi zostać przesunięta o 100 metrów w stosunku do pierwotnego jej przebiegu. Dotyczy to odcinka w okolic Szczycionka. Jak zapewniają nas przedstawiciele GDDKiA w Olsztynie nie powinno to wpłynąć na harmonogram zaplanowanych prac.
Kania ruda to drapieżnik znany ze swojego charakterystycznego wyglądu i szerokiego zasięgu geograficznego. W Polsce liczebność tego ptaka wynosi zaledwie 600–1000 par lęgowych. Jego ochrona jest kluczowa dla zachowania różnorodności biologicznej w naszym kraju.
Mam nick jak nikt
Leśny dwór i Wólka kolejna kolejne dwie pary strasznie rzadkiego ptaka. Dorożała i spółka już wszędzie mordy wpychają.
kiejowca
Coś mi tu nie pasuje. Czy nie można tej obwodnicy zrobić tak, aby była połączona z lotniskiem w Szymanach? No, ale ja się tam nie znam. A no faktycznie, tam pewnie w krzakach siedzi zając szarak i nie można go ruszyć, bo to gatunek zagrożony i pewnie bez niego załamie system pokarmowy ratela miodożernego.
Gość
Ciekawe, bo i w Rudce często można ją zaobserwować