Michał Wojciechowski to jeden z najmłodszych radnych powiatowych w kraju. Jego pierwsze wybory i duży sukces. Pokonał doświadczonych samorządowych "graczy" i będzie reprezentował gminy Jedwabno i Wielbark w Radzie Powiatu Szczycieńskiego. W naszej rozmowie wyjaśnia skąd decyzja o stracie i dlaczego z listy Prawa i Sprawiedliwości.
Co zdecydowało, że wystartowałeś w wyborach?
Myślałem, żeby zostać radnym gminnym, ale pracuję w gminie, więc nie mogłem i postanowiłem wyjść poza granice gminy i zawalczyć o dobro mieszkańców trochę szerzej. Zależało mi na tym, aby podziałać na rzecz zarówno mieszkańców Jedwabna, jak i Wielbarka.
Dlaczego PiS?
Dużo zrobiło dla lokalnej Polski poprzez wprowadzone programy. Powstają nowe remizy i nowe drogi. Odpowiadała mi polityka PiS wobec samorządów. Widziałem to na własne oczy w naszej gminie.
Czyli nie ze wszystkim zgadzasz się w polityce partii?
Uważam, że każdy z nas ma prawo do własnej opinii. To, że się różnimy w poglądach pozwala na rozwój oraz większą bazę pomysłów. Gdyby wszystko mi odpowiadało, nie oczekiwałbym zmian. Wiele rzeczy było dobrych, ale też wiem, że cały czas można pracować nad tym, żeby poprawiać te, które nie do końca okazały się sukcesem.
Jak wyglądał twoja kampania?
Postawiłem na bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Oczywiście, ponieważ w Wielbarku do tej pory nie miałem okazji działać sporo czasu poświęciłem właśnie na spotkania w tej gminie. Do tego wiele rozmów z mieszkańcami gminy Jedwabno. Zdecydowałem się działać zarówno w internecie, jak i poprzez tradycyjne metody kampanijne, jak ulotki i banery.
Czy miałeś przykrości?
Szczególnie na facebookowej stronie Tygodnika Szczytno (śmiech). Było sporo negatywnych komentarzy odnośnie partii z której startowałem. Ale zadziałało to na mnie motywacyjnie, by zrobić jeszcze więcej. Na spotkaniach osobistych też sporo negatywnych opinii usłyszałem. Ale ludzie chcieli rozmawiać.
To jak widzisz powiat szczycieński?
Zależy mi na tym, żeby pokazać młodym ludziom, że warto zostać w naszym powiecie. Jestem realistą i wiem, że nie zatrzymamy całkowicie emigracji młodych ludzi, lecz każda osoba, która zdecyduje, że chce tu zostać, jest dla nas wszystkich cenna.
A w jaki sposób chcesz na to pracować?
Musimy stworzyć przyjazną przestrzeń do życia. Małe regiony nie muszą mieć kompleksów wobec dużych miast jeżeli chodzi o ofertę kulturalną, edukacyjną czy nawet zawodową. Wystarczy tylko współpracować w obszarze powiatu, podejmować inicjatywy międzygminne i budować przestrzeń, w którą będzie podążać za potrzebami młodych ludzi.
Co znalazło się w twoim programie?
Zależy mi na poprawie zimowego utrzymania dróg powiatowych. Jestem strażakiem ochotnikiem, jeżdżę do działań w jednostce OSP Jedwabno, więc widzę z czym się borykamy i jak ważne jest wsparcie wszystkich jednostek w powiatu szczycieńskiego. Zależy mi na tym, aby skierować tam dodatkowe środki. Trzeba podjąć działania mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu małych miejscowości, bo to dotyka w szczególności młodych ludzi i seniorów. Widzimy to mocno na terenach gmin Wielbark i Jedwabno. Dbanie o bezpieczeństwo na terenie powiatu, w tym wsparcie szpitala. Moim celem jest również wprowadzenie budżetu obywatelskiego do szkół średnich, tak aby młodzi ludzie mieli szansę decydować o rzeczach dla nich ważnych i podejmować różne inicjatywy.
A co z oczekiwaniami?
Chcę przede wszytkim walczyć o dobro mieszkańców, a nie partii. Bo w samorządzie nie może być miejsca na politykę, a na dobre decyzje służące mieszkańcom.
Kto jest dla ciebie wzorem samorządowca?
Obserwuję gminy w naszym powiecie. Widzę, jak się rozwijają. Dla mnie wzorem samorządowców są wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski i wójt mojej gminy Sławomir Amroziak. To właśnie przez to, że od pewnego czasu mam możliwość obserwowania wójta Ambroziaka w pracy zainspirowałem się do startu.
Krzysztofie. Dobrem nazywasz przyszywanie skrawków materiału i przekazywanie sobie dziecka z rąk do rąk ? Porażka.
Hmm
2025-04-10 07:59:28
Co żal tyłek ściska?!
proste
2025-04-10 07:54:59
Olga wytłumacz proszę dlaczego pojechały akurat te zespoły i Koła gospodyń których członkami są rodziny radnych ? Przypadek ?
Wiola
2025-04-10 06:43:01
Do Grażyny. No właśnie wychowawcy w domach dziecka robią na 3 zmiany czyli 24h
Tytus
2025-04-09 17:08:17
no i ten barak koło pks wygląd jak stodoła sołtysa po wojnie gdzie architekt miasta
zdysk
2025-04-09 16:32:24
Tę Panią w wieku 39 lat już dawno powinni do psychiatryka zabrać,bo coraz bardziej gwiazdorzy. A przez jej wybryki ktoś może nie otrzymać pomocy w czas.
Beksa
2025-04-09 16:12:28
Nie porównujmy pracy wychowawców w domach dziecka (dyżury) do pracy rodzin zastępczych 24h. Widać, że ludzi boli jak włodarze popierają szczytny cel.
Grażyna
2025-04-09 15:34:45
Brawo Wy!
Tyle w temacie.
2025-04-09 10:33:31
zdjęcie 2 , to z którego roku ?
goofi
2025-04-09 10:29:15
I znowu ten pań nie potrafi o niczym innym pisać niż o przeciwnikach politycznych swojego kandydata na prezydenta. Generalnie to obraża pań ludzi głosujących na tamtego kandydata nazywając ich wyznawcami. A może napusze pań w końcu coś ciekawego o Zielonym Rafale? Przecież miał tyle fantastycznych sukcesów i wpadek, których oczywiście w wyznawczej telewizji TVN nie zobaczymy. Może trochę obiektywizmu? Rozumiem, że ma Pan swoje sympatię polityczne ale pana teksty są naprawdę smutne i dziwię się, że redakcja chce je jeszcze drukowac
Kamil
2025-04-09 08:49:11