Minął rok od powołania do życia w Szczytnie, przez Ewangelickie Stowarzyszenie Betel, Centrum Integracji Społecznej. Jest ono jednym z trzech działających na terenie naszego województwa. Szczycieńskie centrum od samorządu województwa otrzymało dotację na wyposażenie w wysokości 29 400 zł.
Dyrektorem placówki w Szczytnie, która ma siedzibę na terenie Parafii Ewangelicko– Augsburskiej, jest Patrycja Lazar. Centrum wspiera osoby w kryzysie długotrwałego bezrobocia, mające trudności z wejściem lub powrotem na rynek pracy i do normalnego życia.
W tym celu pracownicy placówki dbają o pobudzenie aktywności, zwiększenie kompetencji, a w efekcie usamodzielnienie ekonomiczne osób objętych pomocą ośrodka. Obecnie centrum zatrudnia dwie osoby, które pomagają około 60 osobom, choć liczba korzystających z tej pomocy dynamicznie się zmienia. Placówka współpracuje też z obecnymi i potencjalnymi pracodawcami podopiecznych.
- Zaskoczyła nas skala zjawiska, zdaliśmy sobie sprawę z tego jak wiele osób pracuje "na czarno" – mówi Patrycja Lazar. - Przez ten rok wieść o placówce rozchodziła się powoli, pocztą pantoflową. Nie reklamowaliśmy się specjalnie, głównie to uczestnicy przekazywali dalej informację o tym miejscu. O dotacji dowiedzieliśmy się w pierwszym tygodniu czerwca. Zdecydowanie w tym roku chcemy podjąć prace związane z modernizacją: przygotować salę do szkoleń i spotkań z uczestnikami, by była pomieszczeniem z prawdziwego zdarzenia, gdzie będzie można usiąść i porozmawiać.
O tym, jak wygląda codzienność placówki Patrycja Lazar opowiada tak:
- Praktycznie codziennie ktoś się do nas zgłasza. Nie każdemu da się jednak pomóc, z różnych powodów. Czasem osoby zwyczajnie nie mają chęci podjąć pracy, a tego nie przeskoczymy. Otrzymujemy dużo ofert od pracodawców, pozostaje jednak jeszcze kwestia tego, by odpowiadały one konkretnym uczestnikom. Zależy to od ich kwalifikacji, umiejętności i predyspozycji. Zdarzali się też cwani pracodawcy, widzący jedynie korzyść finansową w niskich kosztach zatrudnienia uczestnika (koszt dla pracodawcy to 700 zł brutto i jest to wartość stała). My jednak trzymamy się tego, że zawsze stajemy po stronie pracownika.
Mimo występujących czasem formalnych przeszkoód, cenne są te chwile, kiedy uda sie komuś pomóc.
- W praktyce najczęściej występują trzy warunki przystąpienia do programu. Dana osoba musi nie mieć prawa do zasiłku czy do renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie może też być klientem KRUS. Najmilej jest widzieć, kiedy osoba po np. 18-letniej przerwie, bez większego doświadczenia zawodowego, wraca na rynek pracy, jest szczęśliwa, oddziałuje to na jej bliskich i przywraca to jej, w pewnym stopniu, sens życia tak naprawdę. Trzeba zaznaczyć, że czas i powody absencji bywają bardzo różne, np. powrót po urlopie macierzyńskim, odwyku, problemy psychologiczne, a nawet chęć rozpoczęcia na nowo po wyjściu z więzienia.
Betel to miasto biblijne w starożytnej Palestynie, nieopodal Jerozolimy. W języku hebrajskim słowo to oznacza "Dom Boga."
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”. Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.
A niektórzy netto \"kosztują\" ok. 2400 miesięcznie...
Tutejsza
2025-04-04 10:37:01
Wicie drodzy czytelnicy, czemu Niemcy demontują swoje wiatraki?...z trzech powodów, pierwszy: nie osiągnięto zakładanych wpływów, tylko ogromne straty, bo okazało się, że wiatraki nie dosyć, że są niewydajne, są też bardzo awaryjne, a ich naprawa, czy konserwacja jest niezwykle kosztowna... drugi powód: tępy Polak odkupi od Niemców wszystko, wystarczy ładnie opakować, a trzeci, to ogromna wręcz szkodliwość dla środowiska i dla ludzi, którzy mieszkają w ich pobliżu, nie wspominając o tysiącach martwych ptaków. Taki wiatrak gdy się zapali, musi spłonąć do końca, bo nie sposób jest go zgasić.
nikoś
2025-04-04 10:15:31
Widok tego co leży w rowach na drodze powiatowej między miejscowościami Nowy Dwór - Witowo odwraca aż wzrok od wstydu, jak tak można.
Ludzka głupota.
2025-04-03 21:13:59
No proszę można po cichu i za milion trzysta beż stawania w świetle lamp i marzeniu o tłumach turystów (może nawet inzynierow). Można? Można brać przykład na pewno. I jakoś o tym problemie nigdy nie było słychać w lokalnej prasie...
Kamil
2025-04-03 15:46:26
Bez wątpienia jest to absolutna konieczność!
Michał
2025-04-03 12:20:23
Gratulacje, wspaniały lekarz
Gabi
2025-04-03 11:27:25
Może Jurek pomoże
2025-04-03 11:22:41
Mnie również nie podoba się nowe logo,w żaden sposób nie przemawia inie kojarzy się z promocją dni i nocy Szczytna.Szkida,że zmieniono lepsze na gorsze,ale zmiana jest !!!
Plik
2025-04-03 10:57:01
Droga kulko a na pewno inaczej się nazywasz masz bardzo złe info . Mamusia nie pojechała na wójtowej miejsce tylko jest członkiem zespołu. Ogarnij się i zasięgnij wiedzy wtedy pisz.
Olga
2025-04-03 09:12:18
Mam nadzieję, że Pan Ambroziak ma świadomość wypowiedzianych przez siebie słów w temacie inwigilacji ludzi za pomocą rzekomego programu. Mam nadzieje, ze zdaje sobie sprawie, ze tego typu działania noszą znamiona przestępstwa, pomijąc oczywiście fakt, iż żadna sieć komórkowa nie udostępnia takich danych od tak, a zwłasza wójtowi podrzędnej gminy.
SzalonyPrawnik
2025-04-02 22:41:06