Wolontariusze ze Sztab WOŚP 259 MDK Szczytno są już gotowi do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W środę odbyło się spotkanie informacyjne wolontariuszy z Andrzejem Materną, szefem szczycieńskiego sztabu orkiestry. Wśród nich są osoby, które z orkiestrą w Szczytnie grają od samego początku to między innymi małżeństwa Beata i Robert Arbatowscy, czy Joann i Jarek Wróblewscy.
Na ulicach miasta pojawi się aż 55 wolontariuszy. Głównie to młodzi ludzie, ale nie zabraknie też osób „starszych”, którzy z WOŚP Szczytno grają od samego początku. Jedną z takich osób jest Andrzej Materna, dyrektor MDK w Szczytnie i szef sztabu, któremu podlegają też: Pasym, Jedwabno, Świętajno i Rozogi – to łącznie aż 95 wolontariuszy.
Jak on wspomina pierwszą orkiestrę?
– Był to straszny spontan – śmieje się pan Andrzej. – Było nas wówczas sześciu, czy siedmiu wolontariuszy. Był to 1992 rok, inne czasy. Całą akcję organizował u nas wówczas Hufiec Mazurski ZHP, którego komendantem był Paweł Malinowski. Jaki był odbiór społeczny? Mizerny, ale orkiestra z roku na rok się rozkręcała i dziś to naprawdę ogromne przedsięwzięcie. Ale cele wciąż szlachetny.
Ze szczycieńską WOŚP od początku grają między innymi Beata i Robert Arbatowscy, czy Joann i Jarek Wróblewscy.
– Te nazwiska przychodzą mi tak na gorąco – mówi Materna. – No i oczywiście pracownicy MDK – dodaje.
W odprawie szczycieńskich wolontariuszy wzięli też udział Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna i jego zastępczyni Ilona Bańkowska. Życzyli wszystkim powodzenia w niedzielnej akcji.
Jak do tej pory najwięcej środków w ramach WOŚP w naszym powicie udało się zebrać w 2023 roku – to ponad 159 tys. zł. Czy uda się powtórzyć ten sukces? Okaże się w niedzielę.
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to idealna okazja, aby spotkać się z policjantami na stoiskach promocyjnych i porozmawiać na temat tego, jak wygląda służba oraz w jaki sposób codziennie pomaga się społeczeństwu.
– Zapraszamy w niedzielę 28 stycznia 2023 r. do Miejskiego Domu Kultury, gdzie będzie stacjonował Szczycieński Sztab WOŚP. Będziemy czekać na Was przy naszym stoisku promocyjnym w godzinach 11:30-15:30 – zachęca sierżant Emilia Pławska z KPP w Szczytnie.
Policjanci opublikowali też porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wolontariuszy:
Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;.
Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;.
Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;.
Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją lub strażą miejską/gminną.
Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.
Porady dla wolontariuszy:
Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:
centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;.
Głównych ciągach komunikacyjnych;
miejscach dobrze oświetlonych;
miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;.
miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.
Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.
Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.
Szczególnie ważne jest, abyście, wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.
- W razie potrzeby dzwońcie na numer alarmowy 112. Przyjedziemy i pomożemy - zapewniają policjanci.
Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP.
Wielkie gratulacje dla Państwa! Być razem ponad 50lat to wspaniały wzór do naśladowania! Wydaje mi się, że słowa krytyki, które uwidoczniły się w komentarzach zostały stworzone przez pracowników ratusza, którzy czują się winni i stosują taktykę obrony przez atak i tu należałoby zacytować klasyka \"Nie idźcie tą drogą!\"
Gość
2025-07-10 00:27:32
Urząd dał ciała i tyle, zwłaszcza, że Połukord jest znanym - w stanie spoczynku - wieloletnim pracownikiem i szefem Rejonu Dróg w Szczytnie. Nie wiem w jakich mediach społecznościowych funkcjonuje p. Połukord, ale może jak nie ma go w tik toku - to go po prostu nie ma. Taka ta sztuczna inteligencja (dawniej tzw. pracująca) w urzędzie. A co do w miłości i małżeństwie nie czeka się na medale, to skoro \"Senior\" i \"Seniora\" niech odstąpią na łamach lokalnej prasy z odmową przyjęcia medalu z 50 - lecie pożycia, a przede wszystkim niech nie składają o ten medal wniosku. Namawiajcie także swe dzieci, czy też wnuki, o odstąpienie od pobierania 800 plus, bo dzieci się ma z miłości - a nie dla pieniędzy.
Zdumiony
2025-07-09 13:26:14
Proszę o ocenę wiarygodności: udział w badaniu, to 2/3 mieszkańcy samych Dźwierzut, a tylko 1/3 to mieszkańcy z terenu gminy. We wsiach poza Dźwierzutami mieszka 3/4 ludności gminy.
mieszkanka
2025-07-09 11:14:53
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44