Na terenie zakładu Safilin w Szczytnie odbyły się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze z udziałem jednostek straży pożarnej z całego powiatu. Strażacy w realistycznych warunkach doskonalili techniki niezbędne do skutecznego działania w sytuacjach zagrożenia.
W piątek, 11 października strażacy z powiatu szczycieńskiego spotkali się na ćwiczeniach zorganizowanych przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie. W warsztatach ratowniczo-gaśniczych wzięły udział jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Pasymia, Jedwabna, Wielbarka, Dźwierzut, Olszyn, Burdąga, Nowego Dworu i Gromu oraz zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Szczytnie.
Instruktorzy, pod czujnym okiem kierownictwa komendy, przygotowali cztery epizody warsztatowe dla strażaków oraz dodatkowy dla pracowników zakładu Safilin.
Pierwszy epizod dotyczył udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia z wykorzystaniem defibrylatora AED oraz stosowania stazy taktycznej przy masywnych krwotokach.
Drugi epizod skupiał się na działaniach ratownictwa technicznego. Ćwiczące grupy miały za zadanie uwolnić osobę poszkodowaną przy użyciu sprzętu hydraulicznego, symulując sytuacje wypadków komunikacyjnych.
Trzeci epizod wymagał użycia sprzętu ochrony dróg oddechowych. Strażacy, w pełnym zabezpieczeniu i z linią gaśniczą, musieli odnaleźć poszkodowanego w zadymionym pomieszczeniu i ewakuować go w bezpieczne miejsce.
Czwarty epizod odbył się na placu zakładu, gdzie z wykorzystaniem zbiorników wodnych jednostki ćwiczyły zasysanie wody i rozwinięcia linii gaśniczych.
Na ostatnim stanowisku instruktorzy przedstawili pracownikom zakładu sposoby zabezpieczania wycieków substancji ropopochodnych oraz techniki użycia gaśnic proszkowych. Aktywny udział załogi Safilin w ćwiczeniach zwiększa ich przygotowanie na wypadek realnych zagrożeń.
Jednym z głównych założeń ćwiczeń było stworzenie warunków jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych sytuacji kryzysowych. Warsztaty wniosły wiele do wyszkolenia strażaków i szlifowania umiejętności przydatnych w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Nabyte doświadczenia z pewnością wpłyną na poprawę poziomu bezpieczeństwa w powiecie szczycieńskim.
Krzysztofie. Dobrem nazywasz przyszywanie skrawków materiału i przekazywanie sobie dziecka z rąk do rąk ? Porażka.
Hmm
2025-04-10 07:59:28
Co żal tyłek ściska?!
proste
2025-04-10 07:54:59
Olga wytłumacz proszę dlaczego pojechały akurat te zespoły i Koła gospodyń których członkami są rodziny radnych ? Przypadek ?
Wiola
2025-04-10 06:43:01
Do Grażyny. No właśnie wychowawcy w domach dziecka robią na 3 zmiany czyli 24h
Tytus
2025-04-09 17:08:17
no i ten barak koło pks wygląd jak stodoła sołtysa po wojnie gdzie architekt miasta
zdysk
2025-04-09 16:32:24
Tę Panią w wieku 39 lat już dawno powinni do psychiatryka zabrać,bo coraz bardziej gwiazdorzy. A przez jej wybryki ktoś może nie otrzymać pomocy w czas.
Beksa
2025-04-09 16:12:28
Nie porównujmy pracy wychowawców w domach dziecka (dyżury) do pracy rodzin zastępczych 24h. Widać, że ludzi boli jak włodarze popierają szczytny cel.
Grażyna
2025-04-09 15:34:45
Brawo Wy!
Tyle w temacie.
2025-04-09 10:33:31
zdjęcie 2 , to z którego roku ?
goofi
2025-04-09 10:29:15
I znowu ten pań nie potrafi o niczym innym pisać niż o przeciwnikach politycznych swojego kandydata na prezydenta. Generalnie to obraża pań ludzi głosujących na tamtego kandydata nazywając ich wyznawcami. A może napusze pań w końcu coś ciekawego o Zielonym Rafale? Przecież miał tyle fantastycznych sukcesów i wpadek, których oczywiście w wyznawczej telewizji TVN nie zobaczymy. Może trochę obiektywizmu? Rozumiem, że ma Pan swoje sympatię polityczne ale pana teksty są naprawdę smutne i dziwię się, że redakcja chce je jeszcze drukowac
Kamil
2025-04-09 08:49:11