Stolica naszego powiatu wypełniła ostateczne wymogi, aby dołączyć do elitarnej sieci 31 polskich miast Cittaslow. W piątek, podczas Krajowego Zebrania Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow w Działdowie, Szczytno otrzymało pozytywną rekomendację członków stowarzyszenia.
- Była to właściwie ostatnia rzecz, której potrzebowaliśmy, aby wstąpić w szeregi Cittalow – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Teraz czekamy już tylko na oficjalny dokument z Włoch. Będziemy 32 miastem w sieci. Procedura naszego wstąpienia trwała niemal półtora roku.
Tego samego dnia, co Szczytno do sieci, jako 33 miasto dołączył Morąg.
Co daje naszemu miastu przystąpienie do Stowarzyszenia Cittaslow?
- Widzę same korzyści – wylicza burmistrz. - Znakomitą promocję w Polsce oraz w Europie. Szanse na pieniądze na inwestycje w turystykę. Przypomnę tylko, że na przykład Pasym otrzymał z racji przynależności do Cittaslow aż 10 mln zł, ale są miasta, które uzyskały wsparcie nawet 20 milionów złotych. Są to realne środki i na pewno będziemy się o nie starać.
Co ciekawe w punktacji miast starających się o wstąpienie do Cittaslow Szczytno uzyskało rekordowy wynik 61 punktów. - Większość miast nie przekracza 55 punktów – mówi z zadowoleniem burmistrz. - To daje nam szanse, że nawet wewnątrz samej sieci będziemy atrakcyjnym partnerem.
Co pięć lat każde z miast musi przejść recertyfikację. Jeśli jej nie przejdziemy możemy wypaść z sieci. Cittaslow to jednak też pewne ograniczenia. W mieście nie może powstać na przykład żaden większy, uciążliwy zakład produkcyjny, czy fabryka.
- Trzeba to otwarcie powiedzieć, Szczytno nie ma inwestycyjnych terenów przemysłowych – mówi burmistrz Mańkowski. - Największy znajduje się przy ulicy Wielbarskiej, ale i tak nie jest tak duży, aby umiejscowić tam taką fabrykę, jak na przykład Egger w Biskupcu. Nie mamy wyjścia. Aby się rozwijać musimy iść w turystykę. Ekologia, odnowa zabytków, spokój, wolne i bezpieczne życie są dziś w cenie i turyści szukają takich miejsc. Duże inwestycje mogą i powinny powstawać na terenie gminy wiejskiej Szczytno, w sąsiedztwie naszego miasta. Mnóstwo terenów inwestycyjnych jest na przykład w okolicy lotniska w Szymanach. Takie inwestycje również pomogą rozwinąć się naszemu miastu.
Oj, tak, tak! Tam zawsze był tzw. kiosk. Ja pamiętam taki blaszany, przeszklony. Być może wcześniej stał tam \"drewniak\". Te napoleonki, pączki... Mordki i łapki oblepione lukrem, kremem stawiały się na lekcji po tej dużej przerwie.
Sentymentalna
2025-07-16 12:49:27
No, mnie z dzieciństwem kojarzy się chleb od Bielskiego lub Kochanka. A w tym punkcie, a nieopodal chodziłam do podstawówki, była też kiedyś cukiernia czy piekarnia i na długich przerwach biegało się tam po spore ciastka \"ptasie mleczko\"...
Tutejsza
2025-07-16 11:20:14
Tekst nieciekawy, po prostu wylana żółć z głebi trzewi pana Mądrzejowskiego okraszony nieciekawym zdjęciem. Jak nie macie felietnistów, to może warto ogłosić jakiś konkurs, a nie publikować treści o niskim i watpliwym poziomie. Może chwila refleksji?
Joanna
2025-07-16 11:17:08
Co to SIM?
Gabi
2025-07-16 09:35:16
Gratuluję odwagi oderwania się odnzielonego koryta.
Obserwator
2025-07-16 00:44:02
Już zapewne Zieloni obstawili ten Stołek. Konkurs to farsa. O ile będzie :)
Obserwator
2025-07-16 00:43:05
To ciekawe kto z PSL zasiądzie na stołku, Jarku czekamy i obserwujemy!
Mieszkańcy
2025-07-15 16:55:33
Żołądek zawsze daje znać gdy jest pusty ale mózg niestety nie.
kozaostra
2025-07-15 15:20:02
Naszym włodarzom tylko najlepiej wychodzi przecinanie wstążek.A narkotykami jak handlowali tak handluja.Przykro wszyscy maja wywalona co dzieje się z młodzieżą. Najważniejsze że wstążki przecięte.Myslalam panie Burmistrzu że pan to ogarnie ale nic w tym kierunku nie robione.Wszystko zamiatane pod dywan oczywiscie tyczy to całej rady.
Julka
2025-07-15 10:38:46
Smolasty to artystyczne dno dna i patologia. Kto wpadł na pomysł żeby to beznadziejne byle co zaprosić??? i jeszcze mu płacić
Prusak
2025-07-15 08:11:55