Spłonęła scena. Spłonęły światła, kostiumy, instrumenty i wspomnienia. Ale nie spłonęli ludzie. Nie zgasła pasja. Stodoła Chochół, niezależny teatr z okolic Świętajna, w nocy z 26 na 27 czerwca stracił niemal wszystko. Niemal – bo została siła, by wrócić. I spektakl, który tego wieczoru wybrzmiał w zgliszczach, miał w sobie więcej prawdy niż kiedykolwiek.
Szczytno, 5 lipca 2025 roku. Wśród zgliszczy, pod ocalałą belką dachu, milknie wiatr. Aktorzy Teatru Chochół wchodzą na scenę, która wciąż pachnie dymem. To nie jest tylko spektakl – to deklaracja: „Jesteśmy. Gramy dalej”.
Tego wieczoru publiczność obejrzała „Kartafkę Maeterlincka” – spektakl, którego akcja toczy się w ruinach powojennego Szczytna. W nowych okolicznościach – pod otwartym niebem, w miejscu spalonej stodoły – historia nabrała dramatycznej głębi.
– Zadziało się coś niezwykłego. To nie był teatr, to było życie – mówi Urszula Dyl-Nadolna, leśniczka, fotografka i jedna z osób związanych z Teatrem.
„Stodoła była naszym domem. I miejscem, gdzie ludzie oddychali sztuką”
Stodoła Chochół przez dekadę była niezależną enklawą kultury na mapie Mazur. Bez wielkich dotacji, bez czerwonych dywanów – z sercem, światłem i muzyką. Tworzona przez rodzinę Wasilewskich, wspierana przez wolontariuszy i publiczność, którzy wracali tam jak do magicznego schronienia.
W nocy z 26 na 27 czerwca pożar strawił wszystko: scenografię kilkunastu spektakli, instrumenty muzyczne, kostiumy, rekwizyty, sprzęt techniczny. W zgliszczach spłonęły też rzeczy osobiste.
Straty szacowane są na około 150 tysięcy złotych.
Ale nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze.
– Zostały wspomnienia, więzi, idea. To nie był tylko teatr. To było coś więcej – piszą twórcy Chochła na stronie zbiórki, którą uruchomili, by móc dalej tworzyć. Link do wsparcia: pomagam.pl/7rdfba
„Żaden ogień nas nie powstrzyma”
Wydarzenie odbiło się echem w całej Polsce. W sieci posypały się słowa wsparcia, solidarności i poruszenia.
– To miejsce było latarnią na tej części Mazur. Takich inicjatyw nie wolno zostawiać samych – komentują internauci.
Każdy może pomóc. Każdy gest – wpłata, udostępnienie, słowo – ma teraz znaczenie. Teatr Chochół chce wrócić. I wróci – nawet jeśli na początku bez dachu, ale z siłą większą niż kiedykolwiek.
Jeśli chcesz pomóc:
Wpłat można dokonywać poprzez: pomagam.pl/7rdfba
lub bezpośrednio na konto:
Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA
03 8838 0005 2001 0100 1420 0001
z dopiskiem: „darowizna na cele statutowe”
Wielkie gratulacje dla Państwa! Być razem ponad 50lat to wspaniały wzór do naśladowania! Wydaje mi się, że słowa krytyki, które uwidoczniły się w komentarzach zostały stworzone przez pracowników ratusza, którzy czują się winni i stosują taktykę obrony przez atak i tu należałoby zacytować klasyka \"Nie idźcie tą drogą!\"
Gość
2025-07-10 00:27:32
Urząd dał ciała i tyle, zwłaszcza, że Połukord jest znanym - w stanie spoczynku - wieloletnim pracownikiem i szefem Rejonu Dróg w Szczytnie. Nie wiem w jakich mediach społecznościowych funkcjonuje p. Połukord, ale może jak nie ma go w tik toku - to go po prostu nie ma. Taka ta sztuczna inteligencja (dawniej tzw. pracująca) w urzędzie. A co do w miłości i małżeństwie nie czeka się na medale, to skoro \"Senior\" i \"Seniora\" niech odstąpią na łamach lokalnej prasy z odmową przyjęcia medalu z 50 - lecie pożycia, a przede wszystkim niech nie składają o ten medal wniosku. Namawiajcie także swe dzieci, czy też wnuki, o odstąpienie od pobierania 800 plus, bo dzieci się ma z miłości - a nie dla pieniędzy.
Zdumiony
2025-07-09 13:26:14
Proszę o ocenę wiarygodności: udział w badaniu, to 2/3 mieszkańcy samych Dźwierzut, a tylko 1/3 to mieszkańcy z terenu gminy. We wsiach poza Dźwierzutami mieszka 3/4 ludności gminy.
mieszkanka
2025-07-09 11:14:53
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44