Wygląda na to, że burmistrzowi Szczytna, Stefanowi Ochmanowi, udało się zbudować większość w radzie miejskiej. W czwartek, 12 grudnia, ma zostać podpisane porozumienie programowe w tej sprawie. Parafować ma je co najmniej 12 z 21 radnych.
– Negocjacje w tej sprawie trwały właściwie od początku mojej kadencji – przyznaje Stefan Ochman. – Zależało mi na zbudowaniu stabilnej większości programowej, która pozwoli rozwijać Szczytno. Rozmawiałem ze wszystkimi radnymi i wszystkim proponowałem wejście do tego projektu.
Rozmowy nie były łatwe. Okazuje się, że nie wszystkich radnych udało się przekonać do tego pomysłu. Z naszych ustaleń wynika, że koalicję stworzy 12 z 21 radnych. Prawdopodobnie nie będzie w niej radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Stowarzyszenia Razem dla Mieszkańców. Jeden z radnych wciąż się waha, co daje szansę na 13 głosów.
– Chciałbym, aby w tej szerokiej koalicji programowej było jak najwięcej radnych i wciąż jestem otwarty na współpracę – zapewnia burmistrz Ochman.
– Taka koalicja programowa to doskonały pomysł. Osobiście namawiałem do tego pana burmistrza – zdradza Paweł Krassowski, radny z Aktywnego Szczytna. – Tym bardziej, że wiele elementów programowych wszystkich ugrupowań znajdujących się w radzie jest zbieżnych. Ten system idealnie działał podczas kadencji burmistrz Danuty Górskiej i dobrze, że do niego wracamy – dodaje wiceprzewodniczący rady miejskiej.
Koalicja programowa wywróciła jednak też prezydium rady. Ze stołka wiceprzewodniczącego rezygnuje Paweł Krassowski.
- Do stanowisk nigdy się nie przywiązywałem, dla mnie praca na rzecz mieszkańców i miasta zawsze była i jest ważniejsze – mówi Krassowski. Kto zajmie jego miejsce? - To będzie zależało już od radnych – mówi tajemniczo.
Z naszych informacji wynika, że może to być Tomasz Łachacz, przewodniczący poprzedniej kadencji rady lub, co jest bardziej prawdopodobne, Aleksandra Kobus-Drężek.
Radni, którzy zdecydują się uczestniczyć w tym projekcie, podpiszą w czwartek, 12 grudnia, program, który będą wspólnie realizować. Burmistrz Stefan Ochman na razie nie zdradza szczegółów.
– Przedstawimy go w czwartek, 12 grudnia, o godz. 17, w sali konferencyjnej ratusza – zapowiada burmistrz.
Mimo tajemniczości burmistrza udało nam się jednak dotrzeć do programu. Oto jego główne założenia.
Infrastruktura i transport
Budowa „małej obwodnicy” Szczytna.
Stworzenie koncepcji zagospodarowania centrum miasta z uwzględnieniem miejsc parkingowych i ścieżek rowerowych.
Rozbudowa infrastruktury rowerowej i pieszej.
Budowa tężni solankowych w wybranych lokalizacjach.
Powołanie wspólnej spółki komunikacyjnej dla miasta i gminy.
Gospodarka i rozwój
Rewitalizacja terenów wokół wieży ciśnień.
Skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych.
Wsparcie lokalnej przedsiębiorczości i powołanie Biura Obsługi Inwestora.
Utworzenie Rady Organizacji Pozarządowych.
Gospodarka komunalna i ochrona środowiska
Modernizacja oczyszczalni ścieków.
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w miejskich inwestycjach.
Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich.
Zagospodarowanie jezior w Szczytnie i ochrona akwenów.
Budowa mieszkań komunalnych i społecznych.
Edukacja, kultura, turystyka i sport
Budowa hali sportowej i boisk przy szkołach podstawowych.
Budowa miejskiego basenu.
Rewitalizacja terenów zielonych i zagospodarowanie jezior.
Remont Miejskiego Domu Kultury.
Reaktywacja orkiestry miejskiej oraz uruchomienie strzelnicy.
Poprawa jakości życia
Powołanie Pełnomocnika ds. Osób Starszych i utworzenie Rady Seniorów.
Aktywizacja młodzieży poprzez Młodzieżową Radę Miasta.
Wprowadzenie Karty Miejskiej/aplikacji zniżkowej dla mieszkańców.
Włączenie osób z niepełnosprawnościami w działania miasta.
Naprawa finansów miasta
Dążenie do uzyskania nadwyżki operacyjnej i ograniczenie wydatków bieżących.
A niektórzy netto \"kosztują\" ok. 2400 miesięcznie...
Tutejsza
2025-04-04 10:37:01
Wicie drodzy czytelnicy, czemu Niemcy demontują swoje wiatraki?...z trzech powodów, pierwszy: nie osiągnięto zakładanych wpływów, tylko ogromne straty, bo okazało się, że wiatraki nie dosyć, że są niewydajne, są też bardzo awaryjne, a ich naprawa, czy konserwacja jest niezwykle kosztowna... drugi powód: tępy Polak odkupi od Niemców wszystko, wystarczy ładnie opakować, a trzeci, to ogromna wręcz szkodliwość dla środowiska i dla ludzi, którzy mieszkają w ich pobliżu, nie wspominając o tysiącach martwych ptaków. Taki wiatrak gdy się zapali, musi spłonąć do końca, bo nie sposób jest go zgasić.
nikoś
2025-04-04 10:15:31
Widok tego co leży w rowach na drodze powiatowej między miejscowościami Nowy Dwór - Witowo odwraca aż wzrok od wstydu, jak tak można.
Ludzka głupota.
2025-04-03 21:13:59
No proszę można po cichu i za milion trzysta beż stawania w świetle lamp i marzeniu o tłumach turystów (może nawet inzynierow). Można? Można brać przykład na pewno. I jakoś o tym problemie nigdy nie było słychać w lokalnej prasie...
Kamil
2025-04-03 15:46:26
Bez wątpienia jest to absolutna konieczność!
Michał
2025-04-03 12:20:23
Gratulacje, wspaniały lekarz
Gabi
2025-04-03 11:27:25
Może Jurek pomoże
2025-04-03 11:22:41
Mnie również nie podoba się nowe logo,w żaden sposób nie przemawia inie kojarzy się z promocją dni i nocy Szczytna.Szkida,że zmieniono lepsze na gorsze,ale zmiana jest !!!
Plik
2025-04-03 10:57:01
Droga kulko a na pewno inaczej się nazywasz masz bardzo złe info . Mamusia nie pojechała na wójtowej miejsce tylko jest członkiem zespołu. Ogarnij się i zasięgnij wiedzy wtedy pisz.
Olga
2025-04-03 09:12:18
Mam nadzieję, że Pan Ambroziak ma świadomość wypowiedzianych przez siebie słów w temacie inwigilacji ludzi za pomocą rzekomego programu. Mam nadzieje, ze zdaje sobie sprawie, ze tego typu działania noszą znamiona przestępstwa, pomijąc oczywiście fakt, iż żadna sieć komórkowa nie udostępnia takich danych od tak, a zwłasza wójtowi podrzędnej gminy.
SzalonyPrawnik
2025-04-02 22:41:06