W sobotę, 12 kwietnia w Szczytnie odbyły się mistrzostwa Polski wschodniej Polskiego Związku Karate Kontaktowego oraz ogólnopolski turniej karate Waka Jishi dla dzieci do lat 12. Zawody były nie tylko prestiżowym wydarzeniem sportowym, ale także wyjątkową okazją do uczczenia 45-lecia działalności Szczycieńskiego Klubu Kyokushin Karate.
W rywalizacji wzięło udział 250 zawodników z 32 klubów z całej Polski, a poziom sportowy był bardzo wysoki. W obu turniejach pierwsze miejsca w klasyfikacjach drużynowych przypadły klubom ze Szczytna – SKKK zwyciężył w głównych zawodach, natomiast Akademia NOGORE triumfowała w rywalizacji najmłodszych.
Zawodnicy Szczycieńskiego Klubu Kyokushin Karate zdobyli łącznie 21 medali, w tym 6 złotych, 8 srebrnych i 7 brązowych. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Jakub Gudzbeler, Nikodem Skibiński, Aleks Dragun, Martyna Wiśniewska (dwukrotnie), Jan Rogala oraz Olaf Szempliński. Srebrne medale wywalczyli: Emil Pędowski, Katarzyna Młynarczyk (dwukrotnie), Łucja Dragun, Aleks Dragun, Konrad Żelaznowski, Mikołaj Barański oraz Wojciech Fiebig. Z brązem zawody zakończyli: Filip Michalak, Katarzyna Młynarczyk, Łucja Dragun, Maksymilian Zembrzuski, Mikołaj Barański, Piotr Młynarczyk oraz Katarzyna Zajączkowska.
Jak podkreśla shihan Piotr Zembrzuski, prezes SKKK i główny organizator wydarzenia, sukcesy sportowe to tylko jedna strona medalu.
– Słyszałem wiele pochwał od trenerów i zawodników z całej Polski, którzy mówili, że dawno nie byli na tak dobrze przygotowanej imprezie. Sam byłem zaskoczony skalą sukcesu: udało nam się zwyciężyć z dużą przewagą nad rywalami, zresztą nie tylko z Polski wschodniej, bo formuła była otwarta. Cieszę się, że jako gospodarze pokazaliśmy klasę – mówi. - Przygotowania trwały kilka miesięcy. Ogromne podziękowania należą się rodzicom naszych zawodników – za pomoc, dekoracje i zaangażowanie. Zorganizowanie turnieju na trzech matach i tej rangi nie było łatwe. Już podczas wydarzenia słyszałem pytania: „kiedy kolejne zawody?”. Choć kolejnej tak dużej imprezy w najbliższym czasie nie planujemy, nie wykluczam takich w przyszłości, jeśli będzie wsparcie ze strony samorządów.
W towarzyszącym turnieju Karate Waka Jishi bezkonkurencyjna okazała się Akademia Rozwoju i Aktywności Sportowej NOGORE, która zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Złote medale zdobyli: Antoni Klimczuk, Antoni Alancewicz, Borys Rydel, Ignacy Alancewicz, Jakub Nowak, Victoria Krzemińska i Zofia Dąbrowska. Srebrne krążki wywalczyli: Szymon Budziłek, Jakub Denesiuk oraz Barbara Bałdyga, natomiast brązowe: Mikołaj Dawidczyk, Wojciech Kodzis, Oleg Bartniczuk, Natalia Nowak, Antoni Bałdyga i Stanisław Kozłowski. W konkurencji kata błyszczał Jakub Denesiuk, zdobywając srebro, a Antoni Klimczuk i Victoria Krzemińska uplasowali się na trzecim miejscu.
– Jesteśmy niezwykle dumni z naszych podopiecznych. Każdy zawodnik wykazał się ogromnym zaangażowaniem i wolą walki. To nie tylko świetne wyniki, ale przede wszystkim dowód na to, że ciężka praca przynosi efekty – podsumował trener Nogore Maciej Żyliński.
Szczycieński Klub Kyokushin Karate (SKKK) powstał w styczniu 1980 roku jako sekcja przy TKKF, prowadzona początkowo przez senpaia Bogdana Wysoczarskiego, a później przez Darka Szczęsnego. W 1985 roku prowadzenie klubu objął Piotr Zembrzuski. Klub może się pochwalić imponującymi osiągnięciami: 2 seniorskie i 2 juniorskie medale mistrzostw świata, 37 medali z mistrzostw Europy oraz 131 z zawodów rangi centralnej - mistrzostw Polski i pucharów Polski. Największym sukcesem SKKK jest zdobycie złotego medalu mistrzostw świata KWF przez Gerarda Willa w Tokio. Ważne miejsce w historii klubu zajmuje także kobiece karate, którego pierwszą mistrzynią była Małgorzata Zielińska. Klub wykształcił około 30 czarnych pasów, ale prawdziwym mistrzostwem trener nazywa dojrzałość i zaangażowanie.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01