Piątek, 4 Lipiec
Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy -

Reklama


Reklama

Pracownicy, mieszkańcy i związkowcy w obronie Poczty Polskiej


Wobec wizji planowanych zwolnień, pogorszenia jakości usług i obawy przed przejęciem Poczty Polskiej przez zagraniczne podmioty, odbył się w Szczytnie strajk pocztowców. Protestujący głosili, że los instytucji nie jest sprawą jedynie pracowników, ale i ich rodzin, mieszkańców i wszystkich korzystających z usług spółki.



W sobotę, 22 lutego przed budynkiem poczty przy ulicy Polskiej w Szczytnie, odbył się - tak jak w wielu innych miejscowościach - protest w obronie praw pracowniczych polskich pocztowców. 


Reklama

 

Reklama

Uczestniczyli w nim pracownicy Poczty Polskiej, przedstawiciele “Solidarności” pracowników poczty oraz mieszkańcy, ogółem około 30 osób. Zebrani zaprotestowali przeciwko grożącym im grupowym zwolnieniom. 

 

Te dotknąć mają osoby, które wcześniej odmówiły skorzytania z opcji zwanej Programem Dobrowolnych Odejść. W skali kraju ma to być 8500, czy nawet ponad 9000 osób. Strajk był częścią ogólnego strajku, który odbył się tego dnia i o tej samej godzinie również w innych miejscowościach województwa: Olsztynie, Bartoszycach, Ełku, Giżycku, Gołdapi, Olecku, Ostródzie i Piszu.

 

- Obawiamy się, że działania zarządu doprowadzą do likwidacji Poczty Polskiej, tego, że po prostu przestanie ona istnieć, a przypomnijmy, że to operator narodowy - mówi Anna Zdunek, członek “Solidarności” pracowników poczty i pracowniczka poczty w Dźwierzutach. - W tej chwili trwają grupowe zwolnienia. Zmniejszenie liczby pracowników powoduje ograniczenie usług pocztowych. Warunki pracy listonoszy także się pogorszyły z uwagi na przypadający każdemu, ze względu na ich mniejszą liczbę, większy obszar pracy. Braki kadrowe prowadzą do rosnącego obciążenia pracowników i odbijają się na jakości usług - tłumaczy.

 

- Poczta Polska jest naszą wspólną sprawą, nie tylko pracowników, ale i wszystkich, którzy każdego dnia korzystają z jej usług - mówił Henryk Żuchowski, radny powiatu, były burmistrz i przewodniczący PiS w powiecie szczycieńskim. - Dla wielu osób Poczta Polska to jedyna możliwość dostępu do podstawowych usług, takich jak wysyłanie paczek, opłacanie rachunków, czy odbieranie ważnych przesyłek. Zwolnienia pracowników powodują, że cierpi też na tym jakość obsługi i tworzą się kolejki. Sprzeciwiamy się ponadto likwidacji strategicznych spółek Skarbu Państwa i uważamy, że kapitał ma narodowość – dodał. W podobnym tonie wypowiadał się Andrzej Wróbel, radny gminy Szczytno i przewodniczący szczycieńskiego oddziału NSZZ “Solidarność”.

 

Przekaz strajkujących to oczywiście jeden z punktów widzenia sprawy. Według innego, wolnorynkowego, Poczta Polska działa gorzej od przedsiębiorstw prywatnych właśnie dlatego, że jest przedsiębiorstwem państwowym. Zwolennicy takiego podejścia twierdzą, że spółka ta, mając monopol na przesyłanie korespondencji “lekkich gabarytów”, nie ma w tym obszarze konkurencji i stąd się nie rozwija.

 

Po publikacji informacji o strajku w mediach społecznościowych Tygodnika, temat wywołał żywą dyskusję. Pojawiały się komentarze zarówno podzielające zdanie protestujących, jak i te tonujące nastroje. Część udzielających się w dyskusji wyraziła wsparcie pracownikom poczty, przyznając jednocześnie, że sama instytucja nie nadąża za zmianami i wymaganiami rynku oraz wymaga gruntownych zmian.

 

Piszący wskazywali na bardzo niską jakość usług - głównie pod względem czasu ich realizacji. Nie zmienia to faktu, że dla części osób, zwłaszcza tej w podeszłym wieku, poczta pozostaje wciąż czymś, bez czego nie wyobrażają sobie załatwiania różnych administracyjnych spraw, czy odbioru rent i emerytur. Pojawiły się też zdania o politycznym wykorzystywaniu tej instytucji.

 

Według innych Poczta Polska to po prostu relikt przeszłości, który został “w tyle” i wyparły go usługi przez internet, czy przesyłki kurierskie. Zaznaczano też, że taka kolej rzeczy jest nieunikniona.

 



Komentarze do artykułu

dr

Wszystkie instytucje finansowane przez państwo, to niereformowalne, żle zarządzane molochy. Popatrzcie na Pocztę, Oświatę, Służbę Zdrowia, PKP. Od lat nic się nie zmieniły mimo olbrzymich nakładów finansowych. Nie spełniaja w tej formule oczekiwań społeczeństwa.

Gość

Tak jest w Niderlandach i kilku innych krajach, praktycznie nie ma poczty. Usługi są realizowane np. W sklepach.

Klient

Poczta Polska Powinna być dawno zlikwidowana.Jest tyle firm na rynku że nie jest potrzebna.

Wąski

Nie zagraniczne podmioty mają przejąć pocztę tylko przyjaciele ze wschodu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • „Chciwość nie zna granic. Nawet tych przyzwoitości” – mocny felieton Jerzego Niemczuka
    Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...

    Kamil


    2025-07-03 22:04:59
  • „Pędził” przez Rekownicę 103 km/h. 44-latek stracił prawo jazdy
    O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40

    Rak Szlachetny


    2025-07-03 20:30:49
  • „Zapomnieli o naszych Złotych Godach!” Burmistrz odpowiada na poruszający list seniora ze Szczytna
    Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.

    senior


    2025-07-03 18:55:26
  • Świętajno nie burzy. Radni ratują budynek GOK za 20 milionów (zdjęcie)
    Brawo! Popieram

    Robert Częścik


    2025-07-03 18:45:55
  • Szczytno zbroi się na muzyczne uderzenie. Hunter, Smolasty, Lady Pank i Pidżama Porno na jednej scenie!
    Bez dnia poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi, który był dla mieszkańców Szczytna (i nie tylko) patronem Dni i Nocy Szczytna, to będzie tylko kulawa i mało znacząca imprezka. Dziękujemy panie Burmistrzu za zniszczenie tej jakże pięknej tradycji.

    Polak


    2025-07-03 18:13:21
  • Szczytno bierze śmieci we własne ręce. ZKM zamiast Remondisu, ma być taniej!
    Zobaczymy co z tego wyniknie. Dawniej kobity zajmowały się darciem pierza, przędzeniem, tkaniem. Od czasu segregacji odpadów też się segregacją najczęściej zajmują. Ludzie! Czy nie można tego jakoś normalnie ustawić?! Miasto o dość dużej powierzchni nie może ustanowić miejsc, gdzie można różnego typu odpady donieść!? Bo nie dowieźć. Co to PSZOK na Nowym Gizewie - kto bez samochodu tam dotrze?! Rynek - może i tak, ale nie każdy na ten rynek dotrze, bo albo nie ma jak, albo nie jest w stanie. Wobec ludzi z domów jednorodzinnych - dlaczego na osiedlach nie ma tzw. dzwonów. Dlaczego przez 2,3, albo i 4 tygodnie muszą trzymać odpady selektywne w jakichś - na własny koszt skombinowanych, pojemnikach, pomieszczeniach. To jeden wielki bałagan, który polega na tym, że ty społecznie (czyli za darmo) selekcjonujesz odpady, a firma, które je odbiera na tym fajnie zarabia. Więc - jak już coś - to polecam zająć się sposobem gromadzenia odpadów. Bo od Obywateli wymaga się odpowiedzialności za ekologię, ale w niczym się im nie ułatwia, aby tę odpowiedzialność mogli realizować.

    Śmieszek


    2025-07-03 13:26:15
  • Szczytno bierze śmieci we własne ręce. ZKM zamiast Remondisu, ma być taniej!
    Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.

    Phi


    2025-07-02 11:50:52
  • „Chciwość nie zna granic. Nawet tych przyzwoitości” – mocny felieton Jerzego Niemczuka
    No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!

    Szczery demokrata


    2025-07-02 06:23:58
  • Recepta na zdrowie: Prostota i natura – zaprasza Radosław Niksa
    Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.

    Polak


    2025-07-01 12:42:54
  • Marzy o prawdziwym domu
    Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa

    zły


    2025-07-01 07:37:53

Reklama