W Szczytnie po raz dwudziesty czwarty doceniono osiągnięcia wyjątkowych osób, które swoją działalnością wpisują się w historię regionu. Uroczystość wręczenia statuetek Juranda stała się okazją do celebracji sukcesów w dziedzinach tak rozmaitych jak przedsiębiorczość, kultura, sport i działalność społeczna.
Wydarzenie to, organizowane corocznie, jest momentem, w którym lokalna społeczność ma okazję docenić i nagrodzić tych, którzy swoją pracą i pasją wnoszą znaczący wkład w rozwój regionu.
Starosta Szczytny, Jarosław Matłach, powitał zgromadzonych gości, w tym również licznie przybyłych przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych. Wśród honorowych gości znaleźli się m.in. Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Radosław Król, wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska, Joanna Gawryszewska, Dariusz Hodkowski, którzy mieli zaszczyt wręczać nagrody laureatom.
Nagroda Juranda to wyróżnienie o głębokich korzeniach tradycji, którego celem jest promowanie osób i organizacji zasłużonych dla społeczności. W tym roku, kapituła pod przewodnictwem starosty Matłacha, przyznała pięć statuetek oraz cztery wyróżnienia w kategoriach od działalności kulturalnej po społeczną.
W kategorii kultury szczególne uznanie zdobyła Adrianna Trzepiota, znana autorka powieści, której twórczość przyczyniła się do promocji literatury regionalnej.
W dziedzinie działalności społecznej nagrodzono Szkołę Rodzenia „Dobry Początek”, prowadzoną przez położne Julię Dudę i Urszulę Piskorską, które swoją działalnością wspierają przyszłych rodziców w ważnym momencie ich życia.
Nie zabrakło również wyróżnień za działalność charytatywną – Koło Gospodyń Wiejskich „Serce Szyman” zostało docenione za szeroko zakrojone inicjatywy wspierające lokalną społeczność.
W dziedzinie sportu, uwagę zwróciła Natalia Hajn, utalentowana karateczka i wokalistka, której osiągnięcia na arenie międzynarodowej przynoszą chlubę całemu regionowi...
Statuetki Juranda, symbol najwyższych osiągnięć w regionie, zostały wręczone w pięciu kategoriach. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie szerzenia kultury i tradycji myśliwskich. Ich umiejętności i zaangażowanie w promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego zasłużyły na szczególne uznanie.
W kategorii sportowej statuetkę przyznano Januszowi Jastrzębskiemu, który przez ponad pięć dekad uprawia sport na najwyższym poziomie. Jego nieustająca pasja i sukcesy, zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej, stanowią inspirację dla młodszych pokoleń.
Nagroda Juranda w dziedzinie gospodarki została przyznana firmie TRAKPOL. Firma ta, dzięki innowacyjności i ciągłemu rozwojowi, znacząco przyczynia się do wzrostu gospodarczego regionu, promując jednocześnie ekologiczne podejście do produkcji.
Towarzystwo Przyjaciół Jedwabna zdobyło statuetkę za osiągnięcia w upowszechnianiu i rozwoju kultury. Ich działalność, obejmująca organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, przyczynia się do zachowania lokalnej historii i tradycji.
Karolina Audycka, pochodzi ze Szczytna, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na wydziale wzornictwa przemysłowego i grafiki. Firmę produkującą torebki założyła w 2012 roku. Od kilku lat w jej prowadzeniu wspiera ją mąż, ona jest artystką, a on ma zmysł biznesowy i odpowiada zarządzanie firmą. Jak sama podkreśla to dzięki niemu firma miała szansę rozkwitnąć w czasie pandemii.
Kulminacyjnym momentem wieczoru było wręczenie Jurandy Honorowego. Tę prestiżową nagrodę, za całokształt działalności na rzecz edukacji, otrzymała Janina Domian. Jej wieloletnie zaangażowanie w rozwój edukacji w regionie oraz nieoceniony wkład w kształcenie pokoleń mieszkańców Szczytna zyskały powszechne uznanie.
Na zakończenie uroczystości scenę opanowała Regina Rosłanieć Bavčević, której występ stanowił prawdziwy muzyczny finał wieczoru...
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”.
Krzysztofie. Dobrem nazywasz przyszywanie skrawków materiału i przekazywanie sobie dziecka z rąk do rąk ? Porażka.
Hmm
2025-04-10 07:59:28
Co żal tyłek ściska?!
proste
2025-04-10 07:54:59
Olga wytłumacz proszę dlaczego pojechały akurat te zespoły i Koła gospodyń których członkami są rodziny radnych ? Przypadek ?
Wiola
2025-04-10 06:43:01
Do Grażyny. No właśnie wychowawcy w domach dziecka robią na 3 zmiany czyli 24h
Tytus
2025-04-09 17:08:17
no i ten barak koło pks wygląd jak stodoła sołtysa po wojnie gdzie architekt miasta
zdysk
2025-04-09 16:32:24
Tę Panią w wieku 39 lat już dawno powinni do psychiatryka zabrać,bo coraz bardziej gwiazdorzy. A przez jej wybryki ktoś może nie otrzymać pomocy w czas.
Beksa
2025-04-09 16:12:28
Nie porównujmy pracy wychowawców w domach dziecka (dyżury) do pracy rodzin zastępczych 24h. Widać, że ludzi boli jak włodarze popierają szczytny cel.
Grażyna
2025-04-09 15:34:45
Brawo Wy!
Tyle w temacie.
2025-04-09 10:33:31
zdjęcie 2 , to z którego roku ?
goofi
2025-04-09 10:29:15
I znowu ten pań nie potrafi o niczym innym pisać niż o przeciwnikach politycznych swojego kandydata na prezydenta. Generalnie to obraża pań ludzi głosujących na tamtego kandydata nazywając ich wyznawcami. A może napusze pań w końcu coś ciekawego o Zielonym Rafale? Przecież miał tyle fantastycznych sukcesów i wpadek, których oczywiście w wyznawczej telewizji TVN nie zobaczymy. Może trochę obiektywizmu? Rozumiem, że ma Pan swoje sympatię polityczne ale pana teksty są naprawdę smutne i dziwię się, że redakcja chce je jeszcze drukowac
Kamil
2025-04-09 08:49:11