Obrzeża to jeden z istotnych elementów aranżacji ogrodów. Pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, oddzielając strefy w ogrodzie, ale także wpływają znacząco na wizualizację i estetykę terenów zielonych. Sprawiają wrażenie większego ładu i uporządkowania. Jaki materiał do ułożenia obrzeża ogrodowego będzie najlepszym wyborem? Drewno, beton, a może granit? I czy można je wykonać samodzielnie?
Obrzeże w ogrodzie powinno charakteryzować się przede wszystkim dużą odpornością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak również niekorzystne warunki atmosferyczne, a przy tym być dekoracyjne i stanowić ozdobę ogrodu. Warunki takie spełnia granit - najtwardszy i najbardziej wytrzymały, a jednocześnie po prostu piękny kamień naturalny. Granit, jako kamień naturalny, idealnie wpisuje się w aranżację każdego stylu ogrodu, a nieregularność krawędzi kostek granitowych tylko wzmacnia efekt naturalności. Rynek oferuje coraz bogatszą gamę różnego rodzaju materiałów granitowych, nie tylko w postaci kostki łupanej. Przykładem jest hurtownia kamienia Klink.pl posiadająca w sprzedaży kostki granitowe cięte, płomieniowane i bębnowane.
Decydując się na obrzeże z kostki granitowej, trzeba wybrać jedną z metod jego ułożenia. Przede wszystkim należy zdecydować, czy obrzeże ma tworzyć tylko pojedynczy rządek, podwójny, czy nawet kilkukrotny. Kolejnym istotnym czynnikiem jest sposób jego osadzenia w podłożu. Można tego dokonać na dwa różne sposoby - albo na zaprawie, przy jednoczesnym wypełnieniu wszystkich szczelin pomiędzy kamieniami, albo na sucho, układając kostkę granitową na mieszance piasku i cementu w odpowiednio dobranych proporcjach. Przestrzenie między kamieniami pozostaną wówczas wolne. Podjęcie decyzji w sprawie sposobu usadowienia obrzeża granitowego jest sprawą indywidualną i zależną od gustu jego właściciela. Umocowanie na zaprawie może stwarzać wrażenie większego uporządkowania, ale sposób osadzenia na mieszance, z wolnymi szczelinami, wygląda bardziej naturalnie.
Pierwszym krokiem wykonania obrzeża z kostki granitowej jest ustalenie linii i wysokości planowanego obrzeża. W tym celu najbardziej przydatne okażą się systematycznie rozmieszczone bolce, na których zostanie oparty silnie naprężony sznurek, oraz niwelator. Zapewni to możliwość wyznaczenia pożądanych punktów wysokościowych.
Kolejnym krokiem jest wykopanie odpowiednio głębokiego rowka. Powinien on zapewnić możliwość wysypania na dno niewielkiej warstwy kamienia - tłucznia - a następnie warstwy zaprawy lub mieszanki cementowo-piaskowej o grubości ok. 5 cm, oraz posadowienia w nim kostki granitowej na odpowiednio przyjętą głębokość. Kolejną czynnością jest wypełnienie wykonanego rowka podłożem - i można rozpocząć układanie kostki. Pomocny okaże się tu młotek brukarski, ponieważ każdą kostkę trzeba silnie wbić i docisnąć do podłoża.
Następną, ostatnią już czynnością jest, w przypadku osadzenia na zaprawie, fugowanie, czyli wypełnienie wszystkich szczelin pomiędzy granitowymi kamieniami zaprawą, a w przypadku umocowania na sucho, polanie obrzeża wodą, która zwiąże mieszankę cementu i piasku.
Jak widać, proces układania obrzeża z kostki granitowej nie jest zbytnio skomplikowany, a jego prawidłowe wykonanie pozwoli cieszyć się rezultatem przez długie lata.
Obrzeże z kostki granitowej jest wyjątkowo trwałe i nie wymaga żadnych dodatkowych czynności pielęgnacyjnych. Jednakże, aby efekt doskonałej prezentacji utrzymywał się jak najdłużej, dobrze byłoby dokonać jego zaimpregnowania. W tym celu, zaraz po jego ułożeniu, powinno się jak najdokładniej oczyścić obrzeże z wszelkich zabrudzeń i pokryć warstwą impregnatu. Zapewni to ochronę i utrwali jego piękny wygląd.
A niektórzy netto \"kosztują\" ok. 2400 miesięcznie...
Tutejsza
2025-04-04 10:37:01
Wicie drodzy czytelnicy, czemu Niemcy demontują swoje wiatraki?...z trzech powodów, pierwszy: nie osiągnięto zakładanych wpływów, tylko ogromne straty, bo okazało się, że wiatraki nie dosyć, że są niewydajne, są też bardzo awaryjne, a ich naprawa, czy konserwacja jest niezwykle kosztowna... drugi powód: tępy Polak odkupi od Niemców wszystko, wystarczy ładnie opakować, a trzeci, to ogromna wręcz szkodliwość dla środowiska i dla ludzi, którzy mieszkają w ich pobliżu, nie wspominając o tysiącach martwych ptaków. Taki wiatrak gdy się zapali, musi spłonąć do końca, bo nie sposób jest go zgasić.
nikoś
2025-04-04 10:15:31
Widok tego co leży w rowach na drodze powiatowej między miejscowościami Nowy Dwór - Witowo odwraca aż wzrok od wstydu, jak tak można.
Ludzka głupota.
2025-04-03 21:13:59
No proszę można po cichu i za milion trzysta beż stawania w świetle lamp i marzeniu o tłumach turystów (może nawet inzynierow). Można? Można brać przykład na pewno. I jakoś o tym problemie nigdy nie było słychać w lokalnej prasie...
Kamil
2025-04-03 15:46:26
Bez wątpienia jest to absolutna konieczność!
Michał
2025-04-03 12:20:23
Gratulacje, wspaniały lekarz
Gabi
2025-04-03 11:27:25
Może Jurek pomoże
2025-04-03 11:22:41
Mnie również nie podoba się nowe logo,w żaden sposób nie przemawia inie kojarzy się z promocją dni i nocy Szczytna.Szkida,że zmieniono lepsze na gorsze,ale zmiana jest !!!
Plik
2025-04-03 10:57:01
Droga kulko a na pewno inaczej się nazywasz masz bardzo złe info . Mamusia nie pojechała na wójtowej miejsce tylko jest członkiem zespołu. Ogarnij się i zasięgnij wiedzy wtedy pisz.
Olga
2025-04-03 09:12:18
Mam nadzieję, że Pan Ambroziak ma świadomość wypowiedzianych przez siebie słów w temacie inwigilacji ludzi za pomocą rzekomego programu. Mam nadzieje, ze zdaje sobie sprawie, ze tego typu działania noszą znamiona przestępstwa, pomijąc oczywiście fakt, iż żadna sieć komórkowa nie udostępnia takich danych od tak, a zwłasza wójtowi podrzędnej gminy.
SzalonyPrawnik
2025-04-02 22:41:06