Młodzież zyska bezpieczną przestrzeń do spotkań, lokalni artyści nowoczesne zaplecze do tworzenia, a mieszkańcy – zielone podwórka z prawdziwego zdarzenia. Szczytno zdobyło niemal 420 tysięcy złotych na trzy wyjątkowe projekty społeczne. Pieniądze pochodzą z konkursu „Regionalne Granty na Rewitalizację”.
Ten sukces nie jest dziełem przypadku. Urząd Miejski przygotował kluczowy dokument – Gminny Program Rewitalizacji. To właśnie on otworzył urzędnikom drzwi do skutecznego pozyskiwania zewnętrznego finansowania. Efekt? Szczytno znalazło się w ścisłej czołówce województwa. Na 23 zgłoszone wnioski z całego regionu, aż trzy zwycięskie projekty należą do naszego miasta.
– Gminny Program Rewitalizacji zaczyna przynosić realne efekty, jakich oczekiwaliśmy. To pozwala nam skutecznie walczyć o kolejne pieniądze. Czekamy na następne konkursy, aby ubiegać się o jeszcze większe wsparcie – podsumowuje burmistrz Szczytna, Stefan Ochman.
Zdobyte fundusze zostaną przeznaczone na trzy konkretne zadania, które już niedługo zmienią mapę społeczną i kulturalną Szczytna. Co dokładnie się zmieni?
1. Nowe życie dawnej kawiarni „Astra” w MDK
Kultowe miejsce na mapie Szczytna przejdzie prawdziwą metamorfozę i powróci w zupełnie nowej odsłonie. Na realizację projektu pod nazwą „Tu zmieniam, tu działam – przestrzeń kultury i integracji” zabezpieczono budżet w wysokości 139 500 zł. W efekcie dawna kawiarnia zmieni się w nowoczesne miejsce spotkań dla artystów i mieszkańców. Co ważne, o jej ostatecznym wyglądzie zdecydują sami zainteresowani w ramach konsultacji. Zaplanowano tu także wyjątkowe warsztaty, między innymi tapicerskie i stolarskie, podczas których uczestnicy nauczą się wykorzystywać tradycyjne motywy regionalne w nowoczesnej aranżacji wnętrz.
2. Zielona metamorfoza podwórek w centrum
To projekt pod nazwą „Nowe życie naszego podwórka”, stworzony ramię w ramię z mieszkańcami ulic 3 Maja, 1 Maja oraz Odrodzenia. Dzięki dotacji wynoszącej 130 000 zł szarość betonu ustąpi miejsca zieleni. Mieszkańcy wezmą udział w warsztatach z architektami krajobrazu oraz ekologami, aby wspólnie zaprojektować nowe skwery, nasadzenia i ławki. Finałem wspólnych prac będzie wielki, sąsiedzki piknik integracyjny.
3. Strefa Młodzieżowych Spotkań w bibliotece
Młodzi ludzie w Szczytnie zyskają nowoczesne i bezpieczne schronienie na mapie miasta. Projekt o budżecie 147 500 zł zakłada, że puste dotąd sale na parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej całkowicie ożyją. Powstanie tam przyjazna, bezpieczna przestrzeń dedykowana młodzieży. W planach ujęto nie tylko miejsce do odpoczynku, ale też bogaty program warsztatów, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz różnorodne wydarzenia kulturalne.
Wszystkie trzy projekty pokazują, że proces rewitalizacji Szczytna to nie tylko remonty murów, ale przede wszystkim inwestycja w ludzi i ich codzienne otoczenie. Sukces w konkursie udowadnia, że miasto potrafi skutecznie zamieniać urzędowe plany w realne działania, których pozytywne efekty mieszkańcy odczują w swoim najbliższym otoczeniu już w nadchodzących miesiącach.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33