W środę, 2 października w auli im. Władysława Stasiaka Akademii Policji w Szczytnie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz Policji i MSWiA, w tym nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, Zastępca Komendanta Głównego Policji, oraz Agata Furgała, Dyrektor Departamentu Porządku Publicznego MSWiA. W trakcie ceremonii odbyła się immatrykulacja nowych studentów, których w tym roku przyjęto aż 985. Z tej liczby 747 to funkcjonariusze i pracownicy służb podległych MSWiA, a 238 to osoby cywilne. Dodatkowo 195 funkcjonariuszy podjęło studia podyplomowe.
O godzinie 11:00 w auli. im. Władysława Stasiaka rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025, która została poprzedzona oddaniem hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej poprzez złożenie kwiatów pod tablicą „Pamięci Jeńców Obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, Światu ku Przestrodze” przez nadinp. dr. Rafała Kochańczyka – Zastępcę Komendanta Głównego Policji, Panią Agatę Furgałę – Dyrektora Departamentu Porządku Publicznego MSWiA, insp. dr Agatę Malasińską-Nagórny – Komendanta-Rektora APwSz oraz delegację absolwentów APwSz, którzy w trakcie uroczystości zaplanowanej na 3 października br. zostaną uroczyście mianowani na pierwszy stopień w korpusie oficerów młodszych Policji.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, insp. dr Agata Malasińska-Nagórny podziękowała za przyjęcie zaproszenia i udział w uroczystości kierownictwu Policji, przedstawicielowi ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, wicemarszałkowi warmińsko-mazurskiemu, pełnomocnikowi wojewody warmińsko-mazurskiemu, samorządowcom powiatu szczycieńskiego, duchowieństwu oraz przedstawicielom uczelni wyższych i instytucji współpracujących z Akademią Policji w Szczytnie.
W swoim wystąpieniu Pani Komendant przedstawiła bogatą ofertę dydaktyczną Uczelni i podkreśliła nieustannie rozwijającą się współpracę międzynarodową służącą rozwojowi naukowo-badawczemu Akademii. Dodała, że zbliżający się rok 2025 będzie rokiem jubileuszowym dla naszej Uczelni, ponieważ będziemy obchodzić 35. rocznicę jej powołania.
Chciałabym podziękować kadrze Uczelni za niełatwą pracę i służbę na rzecz szkolnictwa policyjnego. Dziękuję za Wasze zaangażowanie i poświecenie. Dziękuję za wsparcie jakie otrzymałam od Państwa, obejmując funkcje Komendanta-Rektora. Życzę Państwu sukcesów w nowym roku akademickim i pomyślnej realizacji planów, a studentom – samych dobrych wyników w nauce oraz pozytywnych wrażeń z pobytu w naszej Uczelni – nadmieniła insp. dr Agata Malasińska-Nagórny.
Następnie głos zabrała mł. insp. dr Agnieszka Sadło-Nowak – Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie, która przedstawiła informację o przyjęciu studentów na 1. rok studiów w roku akademickim 2024/2025, po której odczytaniu nastąpiło uroczyste ślubowanie i immatrykulacja.
Aktu immatrykulacji dokonała insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor APwSz, z kolei symbolicznego wręczenia indeksów dokonała mł. insp. dr Agnieszka Sadło-Nowak – Dziekan WBiNP APwSz. Łącznie na 1. rok studiów w Akademii Policji w Szczytnie przyjętych zostało 985 studentów, z czego 747 to funkcjonariusze i pracownicy służb podległych MSWiA ze skierowaniem, a 238 to osoby cywilne. Uczestnikami studiów podyplomowych pierwszego roku jest 195 funkcjonariuszy i pracowników służb podległych MSWiA ze skierowaniem.
W dalszej kolejności nastąpiło uroczystego wręczenie 8 dyplomów doktorskich, którego dokonała insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor APwSz. Słowa doktorskiej roty ślubowania odczytała mł. insp. dr Agnieszka Choromańska – Prorektor ds. rozwoju APwSz.
Stały punkt uroczystości inauguracji roku akademickiego stanowi wręczenie medali „Pro Meritis erga Academiam Administrationis Publicae Securitatis in Szczytno” osobom zasłużonym dla funkcjonowania Akademii Policji w Szczytnie. Są one nadawane przez Komendanta-Rektora po ówczesnym pozytywnym zaopiniowaniu wniosków przez Senat Uczelni. Wyróżnieni wskazanym medalem zostali: dr hab. Piotr Kardela, podinsp. Bożena Gołota oraz Pani Aleksandra Lewicka.
Srebrną odznaką „Zasłużony Policjant” z rąk nadinsp. dr. Rafała Kochańczyka – Zastępcy Komendanta Głównego Policji oraz insp. dr Agaty Malasińskiej-Nagórny – Komendanta-Rektora APwSz odznaczone zostały: insp. dr Monika Porwisz – Zastępca Komendanta-Prorektor APwSz oraz mł. insp. Iwona Drach – Kierownik Działu Kadr APwSz.
Podczas wydarzenia podsumowano również konkurs na najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2023/2024. Wyniki przedstawiają się następująco:
3. miejsce: Agnieszka Stawińska-Gromek - promotor: mł. insp. dr Anna Zubrzycka - temat: „Pokolenie Z w strukturach policyjnych. Przywództwo policyjne wobec zmieniających się potrzeb i wartości”;
2. miejsce: Małgorzata Nowak - promotor: dr hab. Tomasz Aleksandrowicz - temat: „Wykorzystywanie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego w postępowaniach przygotowawczych w Garnizonie Stołecznym Policji”;
1. miejsce: Sabina Kranc - promotor: dr hab. inż. Bogdan Zdrodowski - temat: „Strategie i narzędzia motywacyjne funkcjonariuszy polskiej Policji”.
Słowa do uczestników uroczystości skierował Pan Tomasz Siemoniak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. W imieniu ministra list odczytała Pani Agata Furgała – Dyrektor Departamentu Porządku Publicznego MSWiA. Minister w swoim liście podkreślił, że Akademia Policji w Szczytnie jest wyjątkową placówka, która kształci przyszłych oficerów Policji. Są oni fundamentem naszego bezpieczeństwa. Zdobyte tutaj wiedza i kompetencje pozwalają studentom Akademii skutecznie wypełniać rotę policyjnego ślubowania.
Studenci uczą się odpowiedzialności za powierzone zadania oraz tego jak służyć innym. Państwa postawę pięknie obrazuje fakt, że cała społeczność Uczelni włączyła się w zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi – dodał szef resortu MSWiA.
Następnie do zgromadzonych zwrócił się nadinsp. dr Rafał Kochańczyk – Zastępca Komendanta Głównego Policji, który odczytał list nadinsp. Marka Boronia – Komendanta Głównego Policji skierowany na ręce Komendanta-Rektora APwSz. Jestem pełen uznania dla realizowanej od lat przez Akademię misji kształcenia i doskonalenia kolejnych pokoleń funkcjonariuszy policyjnych kadr oraz cywilnych specjalistów z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego – wskazał Komendant Główny Policji. Nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, w imieniu kierownictwa Policji, podziękował władzom i kadrze APwSz za wkład i zaangażowanie w zmianę systemu szkolenia polskich policjantów i pracowników cywilnych.
Głos zabrał również sierż. Maciej Saciuk – przewodniczący Zarządu Samorządu Studenckiego APwSz, który zwrócił się do studentów 1. roku, zapewniając im wsparcie ze strony całej braci studenckiej i Zarządu Samorządu Studenckiego na początku ich akademickiej podróży, jak i przez cały okres jej trwania.
Mł. insp. Barbara Żebrowska – wiceprezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach podziękowała funkcjonariuszom, pracownikom, studentom i słuchaczom Akademii Policji w Szczytnie za szczególne wsparcie. Dzięki hojności uczestników organizowanego od 2019 r. Biegu o Buzdygan Komendanta-Rektora na konto fundacji wpłynęło blisko 200 tys. złotych. Pamiątkowe statuetki przekazała na ręce insp. dr Agaty Malasińskiej-Nagórny – Komendanta-Rektora APwSz oraz podinsp. Małgorzaty Ciesielskiej – kierownika Działu Dowodzenia APwSz oraz inicjatorki biegu charytatywnego.
Po odśpiewaniu pieśni „Gaudeamus igitur” oraz odprowadzeniu sztandaru Akademii Policji w Szczytnie, insp. w st. sp. prof. dr hab. Arkadiusz Letkiewicz wygłosił wykład inauguracyjny nt. „Szkolnictwo policyjne – nowe wyzwania”, omawiając wyzwania stojące przed nauczaniem w placówkach dydaktycznych Policji oraz rolę nauki w funkcjonowaniu Policji. Pan Profesor odniósł się także do kierunków projektowania zmian służących dalszemu rozwojowi szkolnictwa.
Uroczystość uświetnił występ Chóru Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego. Z okazji inauguracji roku akademickiego listy okolicznościowe do Akademii Policji w Szczytnie skierowali m.in. prof. dr hab. Bronisław Włodzimierz Sitek – Przewodniczący Rady Doskonałości Naukowej oraz dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM – Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Źródło tekst i foto: Akademia Policji w Szczytnie
Ludzie są wygodni i najchętniej wjechali by po schodach do sklepu czy domu... I tak będą parkować przy ratuszu. Dlatego szkoda, że ogródki działkowe zostały zlikwidowane na rzecz betonu...
Abw
2025-05-12 18:34:41
Apeluje do burmistrza Pasymia aby zamknąć Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi. Dziękujemy za takie \" zadbane miejsce\" sołtysowi i radnej z tego okręgu wyborczego (Jurgi, Dźwiersztyny, Narajty). Zabrać te fundusze sołeckie!
Wylęgarnia kleszczy w tej wysokiej trawie.
2025-05-12 10:24:55
80% chcących pogadać stała w korkach bo wracali z pracy w tym czasie.
Tymek
2025-05-12 09:41:14
to jaka kasa za pracę bo nie widzę? na poziomie płacy w ciepłowni Veolia we Francji? 4000 euro?
Tymek
2025-05-12 09:39:55
O rety, nie...
Jacek
2025-05-12 03:13:59
Takiego sobie wybrali, to mają
Gabi
2025-05-10 17:17:13
Dobry kolega, ma zacięcie spoetowe
Nik
2025-05-10 13:25:38
Lekarz który mówi, że nie był fanem nauki, mnie to nie przekonuje. Trzymałbym sie z daleka
Mariusz Dulak
2025-05-09 21:51:44
W artykule jest napisane 90 procent mieszkańców jest przeciwko wiatrakom a mają 600 podpisów.Nikt mnie nie pytał czy jestem za czy przeciw .Dlaczego osoby krzyczące mają decydować czy mają być czy nie.Powinni wypowiadać się w tym temacie młodzi bo to powinno być ich przyszłość ale w naszym społeczeństwie jest dużo krzykaczy którzy nic nie robią tylko narzucają swoje zdanie . Proszę poczytać o wiatrakach a nie słuchać że ten ma takie zdanie .Panie Burmistrzu dużo pan obiecał ale nie jest to wykonywane.Dilerow narkotykowych przybywa młodzieży uzależnionej też u nic nie jest robione w tym kierunku.Szaniwny panie Burmistrzu i Rado Gminy nic nie robicie też pozamiatane pod dywan.Troche zaczęto zajmować się schroniskiem dla piesków ale jakieś zgrzyty są w tym temacie.Moze czas się wziąć za robotę za to dostajecie kasę my was wybraliśmy od nas dostajecie kasę.Wszystkim nie dochodzicie ale czas mniej mówić a więcej robić Czasami oglądam radę jak obraduje to słabo to wszystko wygląda.
Julka
2025-05-09 19:46:58
Wybór lokalizacji fatalny. Jak można wpaść na taki pomysł, aby zniszczyć park???
Ania
2025-05-09 16:04:44