Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, we współpracy z funkcjonariuszami ze Szczytna, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która działała metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”. Dzięki kilkumiesięcznej, skrupulatnej pracy operacyjnej udało się zatrzymać sześć osób mających związek z przestępczym procederem. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonywania oszustw, a pięciu z nich decyzją sądu trafiło do tymczasowego aresztu. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.
Przestępcy posługujący się metodami „na wnuczka” i „na policjanta” działają w bezwzględny sposób, manipulując emocjami swoich ofiar, często seniorów, i pozbawiając ich oszczędności życia. Olsztyńscy policjanci, od kilku miesięcy prowadzący intensywne działania dochodzeniowo-śledcze, w końcu doprowadzili do rozbicia tej grupy.
W ubiegłym tygodniu (02.10.2024 r.), na terenie Warszawy i Łodzi, funkcjonariusze zatrzymali sześć osób w wieku od 31 do 49 lat. Podczas przeszukań znaleziono część skradzionych pieniędzy, biżuterię oraz telefony komórkowe, które służyły do popełniania przestępstw. W jednym z mieszkań odkryto również narkotyki – kokainę, mefedron i tabletki ecstasy należące do 34-latki.
Wśród zatrzymanych znaleźli się tzw. logistycy, odpowiedzialni za organizację całego procederu, oraz odbieraki, zajmujące się odbieraniem pieniędzy od pokrzywdzonych. Dla ukrycia swojej tożsamości, przestępcy używali m.in. peruk i okularów.
Dotychczas ustalono, że grupa oszukała co najmniej 20 osób z całego kraju, a łączna wartość strat wynosi niemal 800 tysięcy złotych. Podejrzanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności za oszustwa, a 34-latce dodatkowo grozi kara za posiadanie narkotyków.
Sąd Rejonowy w Olsztynie na wniosek Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zastosował wobec pięciu osób środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że kolejne osoby w tej sprawie usłyszą zarzuty.
W 2024 roku na Warmii i Mazurach odnotowane zostały 42 przestępstwa dokonane przy użyciu metody „na wnuczka” lub „na policjanta”. Suma strat poniesionych przez ofiary oszustw to prawie 1 400 000 zł. Policjanci zatrzymali do tych spraw 15 osób, z których 13 zostało tymczasowo aresztowanych. Odzyskane zostało też mienie o wartości prawie 500 000 zł.
Oszuści działają różnymi metodami, a ich ofiarami padają osoby w różnym wieku. Przestępcy starają się wywołać na nas presję czasu, chcą, byśmy szybko podejmowali decyzje i nie mieli czasu na zastanowienie się nad tym, co robimy. Zdarza się, że grożą konsekwencjami prawnymi za brak pomocy organom ścigania (np. w przypadku oszustw metodą „na policjanta” lub „pracownika banku”). W przypadku odebrania telefonu z informacją o tym, że nasze pieniądze są zagrożone, że prowadzona jest „tajna” policyjna akcja czy, że członek naszej rodziny spowodował wypadek, zachowajmy szczególną ostrożność!
Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami, należy natychmiast powiadomić policję.
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”. Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.
Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...
Kamil
2025-07-03 22:04:59
O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40
Rak Szlachetny
2025-07-03 20:30:49
Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.
senior
2025-07-03 18:55:26
Brawo! Popieram
Robert Częścik
2025-07-03 18:45:55
Bez dnia poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi, który był dla mieszkańców Szczytna (i nie tylko) patronem Dni i Nocy Szczytna, to będzie tylko kulawa i mało znacząca imprezka. Dziękujemy panie Burmistrzu za zniszczenie tej jakże pięknej tradycji.
Polak
2025-07-03 18:13:21
Zobaczymy co z tego wyniknie. Dawniej kobity zajmowały się darciem pierza, przędzeniem, tkaniem. Od czasu segregacji odpadów też się segregacją najczęściej zajmują. Ludzie! Czy nie można tego jakoś normalnie ustawić?! Miasto o dość dużej powierzchni nie może ustanowić miejsc, gdzie można różnego typu odpady donieść!? Bo nie dowieźć. Co to PSZOK na Nowym Gizewie - kto bez samochodu tam dotrze?! Rynek - może i tak, ale nie każdy na ten rynek dotrze, bo albo nie ma jak, albo nie jest w stanie. Wobec ludzi z domów jednorodzinnych - dlaczego na osiedlach nie ma tzw. dzwonów. Dlaczego przez 2,3, albo i 4 tygodnie muszą trzymać odpady selektywne w jakichś - na własny koszt skombinowanych, pojemnikach, pomieszczeniach. To jeden wielki bałagan, który polega na tym, że ty społecznie (czyli za darmo) selekcjonujesz odpady, a firma, które je odbiera na tym fajnie zarabia. Więc - jak już coś - to polecam zająć się sposobem gromadzenia odpadów. Bo od Obywateli wymaga się odpowiedzialności za ekologię, ale w niczym się im nie ułatwia, aby tę odpowiedzialność mogli realizować.
Śmieszek
2025-07-03 13:26:15
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53