Przez lata był symbolem sportowego Szczytna. Trenowali tam policjanci, swoje mecze rozgrywała Gwardia, odbywały się policyjne zawody i miejskie imprezy. Nawet międzynarodowe. Teraz stadion przy ulicy Ostrołęckiej może przejść pod skrzydła miasta. Burmistrz Stefan Ochman mówi wprost: – To będzie przełomowe wydarzenie dla Szczytna.
Jeszcze niedawno Akademia Policji nie chciała słyszeć o oddaniu stadionu. Co się zmieniło?
Stefan Ochman: Jesteśmy naprawdę o krok od podpisania umowy. Jest zgoda Akademii Policji, przygotowane są wszystkie dokumenty potrzebne do użyczenia stadionu na 25 lat. W tej chwili umowa jest jeszcze sprawdzana formalnie przez Prokuratorię Generalną, ale wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie będziemy mogli ją podpisać.
To chyba jedna z ważniejszych sportowych informacji dla miasta od lat?
Zdecydowanie tak. To bardzo przełomowe wydarzenie. Dwa stadiony dla miasta to już naprawdę duża sprawa.
I co dalej? Jaki jest plan na ten obiekt?
Przede wszystkim chcemy go wyremontować i stworzyć pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, które będzie mogło funkcjonować przez cały rok. Tego najbardziej potrzebują dziś nasze stowarzyszenia sportowe i piłkarze.
Bo dziś tych obiektów po prostu brakuje?
Tak. Mamy niewystarczającą liczbę infrastruktury sportowej. Dwa kluby piłkarskie bardzo mocno rozwijają młodzież, a przecież z obiektów korzystają też lekkoatleci i inne grupy sportowe. Naturalna murawa na stadionie przy ulicy Śląskiej ma swoje ograniczenia. Nie można eksploatować jej bez przerwy.
To będzie obiekt tylko dla klubów?
Nie. Stadion ma być dostępny również dla mieszkańców i różnych grup, które będą chciały z niego korzystać poza godzinami treningów. Chcemy, żeby żył przez cały rok.
Miasto będzie mogło inwestować w obiekt tak, jakby był jego?
Tak. To właśnie daje nam długoletnie użyczenie. Dzięki temu mamy tytuł prawny pozwalający inwestować w stadion, remontować go i pozyskiwać środki zewnętrzne.
Miasto będzie płaciło Akademii za korzystanie ze stadionu?
Nie. Użyczenie jest bezpłatne.
To chyba ogromna oszczędność dla miasta.
Oczywiście. Tym bardziej że obiekt już istnieje. Nie musimy wydawać milionów złotych na zakup terenu czy budowę stadionu od zera. Możemy skupić się na modernizacji.
Miasto planuje nie tylko remont samego boiska. Modernizacji ma doczekać się również całe zaplecze obiektu.
Chcemy wyremontować szatnie, budynki, oświetlenie i stworzyć bazę do organizacji obozów sportowych. Żebyśmy naprawdę mieli się czym pochwalić – mówi Stefan Ochman.
Burmistrz nie ukrywa, że stadion ma w przyszłości częściowo zarabiać na swoje utrzymanie.
– Jeśli powstanie sztuczna murawa, będzie można ją również wynajmować komercyjnie. Tak samo obozy sportowe. To pomoże utrzymywać obiekt – podkreśla.
Akademia Policji nie zniknie jednak całkowicie ze stadionu przy Ostrołęckiej.
– Oczywiście uczelnia nadal będzie mogła korzystać z obiektu w uzgodnionych godzinach, choć nasze potrzeby są dziś znacznie większe – mówi burmistrz.
Jak podkreśla, rozmowy dotyczące przejęcia stadionu trwały ponad rok i wymagały również uzgodnień ministerialnych.
– To naprawdę dobrze wypracowane porozumienie – dodaje.
Stadion przy ulicy Ostrołęckiej to dla wielu mieszkańców miejsce dobrze znane jeszcze z czasów świetności Gwardii Szczytno. W latach 80. swoje mecze rozgrywała tam drużyna występująca na poziomie II ligi. Obiekt przez lata służył również policyjnej uczelni i organizacji wydarzeń sportowych.
Teraz ma dostać drugie życie.
Bardzo dobry pomysł. A może tak do każdej trasy jakaś mapka do wydrukowania sobie?
jans
2026-06-09 20:20:57
Widowiskowo wygląda: Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi gm.Pasym. Trawa ma metr wysokości.
Turysta .
2026-06-09 16:59:54
Kim jest Yaugeni Laguna?
2026-06-09 14:15:21
I kto Go teraz zastąpi... Szkoda. Żyć marzeniami, kupić wymarzony obiektyw i nie zdążyć go użyć. Szok.
Jans
2026-06-09 13:07:11
Ciekawe komu zamknięcie tego przystanku przyniesie korzyści...kiedyś nazywano takie coś korupcją.
Polak
2026-06-09 11:10:45
Ale co to za cenzura? Dlaczego Tygodnik wyłączył możliwość komentowania tej sprawy na fejsie? Burmistrz prosił czy pani Dyrektor? To o jednych można pisać a o innych nie można?
Zbynek
2026-06-09 11:06:25
Jaki raj? Ten kto to pisał lub zlecił napisanie, nie ma świadomości o tych szlakach. Te podobno szlaki są słabo oznakowane. Szczególnie jak ktoś nie jest mieszkańcem danego regionu, to może się pogubić. Powinny być poustawiane tabliczki informacyjne jakim kolorem oznaczony jest konkretny szlak. Gdzie jest informacja o tych szlakach? Jeżdżąc od wielu lat po lasach naszego powiatu widzę mało osób, które jeżdżą po tych trasach. Raczej są to osoby które przemieszczają się w konkretnym celu np. nad jezioro. Może dlatego że jest brak informacji.
Rowerzysta
2026-06-09 09:53:37
A czemu Tygodnik wyłączył komentarze na fejsie? Co to za cenzura? Marcin prosił czy pani Dyrektor? To co? O jednych można pisać, a o innych nie wolno??? To jak nie można to i ten artykuł wywalcie.
Zbynek
2026-06-09 08:45:44
Fajnie byłoby zobaczyć trasę na mapce
KAROLINA
2026-06-09 08:09:49
ale JAK TO przecież brakuje milionów rąk do pracy i MUSIMY sprowadzać kolorowych książąt Sawanny
Klasyk
2026-06-09 07:57:25