Stowarzyszenie Wszystko dla Szczytna oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowało konferencję poświęconą przeciwdziałaniu zachowaniom suicydalnym wśród dzieci i młodzieży z powiatu szczycieńskiego, która odbyła się we wtorek, 26 marca. Wzięło w niej udział ponad 150 nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz pracowników ośrodków pomocy społecznej.
Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z działaniami podejmowanymi przez różne podmioty świadczące pomoc i przeciwdziałające problemowi samobójstw wśród dzieci i nastolatków.
- Problem jest duży, a dostęp do wiedzy, szczególnie w mniejszych ośrodkach jest ograniczony – wyjaśnia Marta Ziółek, dyrektor PCPR. - Mam nadzieję, że nasza inicjatywa będzie impulsem do tego, żeby głośno rozmawiać o problemie depresji i zaburzeń psychicznych wśród dzieciaków.
Na konferencję składało się wiele wykładów, wygłoszonych przez specjalistów w swoich dziedzinach. Mówiono m.in. o zapobieganiu zachowaniom suicydalnym w ramach leczenia szpitalnego, profilaktyce i o najpoważniejszych przyczynach: stalkingu czy hejcie. Wykłady zakończył panel dyskusyjny.
- Cieszę się, że taka inicjatywa ma miejsce. Jestem pod wrażeniem tego, że tyle osób zebrało się, żeby wysłuchać również mojej prezentacji. To świadczy o tym, że w waszym powiecie macie szansę zrobić wiele – powiedziała podczas panelu dyskusyjnego Danuta Sowińska, dyplomowana suicydolożka, członkini Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. - Współpraca międzysektorowa to szansa na działania kompleksowe.
- Konferencja rozpoczyna cykl działań. Jednym z nich jest opracowanie raportu na temat stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – mówi Rafał Wilczek, przedstawiciel stowarzyszenia. Cykl składać się ma także z kolejnych konferencji i warsztatów skierowanych do rodziców, nauczycieli, pedagogów ze szkół powiatu. Zaplanowane zostały również działania skierowane bezpośrednio do dzieci.
Oj, tak, tak! Tam zawsze był tzw. kiosk. Ja pamiętam taki blaszany, przeszklony. Być może wcześniej stał tam \"drewniak\". Te napoleonki, pączki... Mordki i łapki oblepione lukrem, kremem stawiały się na lekcji po tej dużej przerwie.
Sentymentalna
2025-07-16 12:49:27
No, mnie z dzieciństwem kojarzy się chleb od Bielskiego lub Kochanka. A w tym punkcie, a nieopodal chodziłam do podstawówki, była też kiedyś cukiernia czy piekarnia i na długich przerwach biegało się tam po spore ciastka \"ptasie mleczko\"...
Tutejsza
2025-07-16 11:20:14
Tekst nieciekawy, po prostu wylana żółć z głebi trzewi pana Mądrzejowskiego okraszony nieciekawym zdjęciem. Jak nie macie felietnistów, to może warto ogłosić jakiś konkurs, a nie publikować treści o niskim i watpliwym poziomie. Może chwila refleksji?
Joanna
2025-07-16 11:17:08
Co to SIM?
Gabi
2025-07-16 09:35:16
Gratuluję odwagi oderwania się odnzielonego koryta.
Obserwator
2025-07-16 00:44:02
Już zapewne Zieloni obstawili ten Stołek. Konkurs to farsa. O ile będzie :)
Obserwator
2025-07-16 00:43:05
To ciekawe kto z PSL zasiądzie na stołku, Jarku czekamy i obserwujemy!
Mieszkańcy
2025-07-15 16:55:33
Żołądek zawsze daje znać gdy jest pusty ale mózg niestety nie.
kozaostra
2025-07-15 15:20:02
Naszym włodarzom tylko najlepiej wychodzi przecinanie wstążek.A narkotykami jak handlowali tak handluja.Przykro wszyscy maja wywalona co dzieje się z młodzieżą. Najważniejsze że wstążki przecięte.Myslalam panie Burmistrzu że pan to ogarnie ale nic w tym kierunku nie robione.Wszystko zamiatane pod dywan oczywiscie tyczy to całej rady.
Julka
2025-07-15 10:38:46
Smolasty to artystyczne dno dna i patologia. Kto wpadł na pomysł żeby to beznadziejne byle co zaprosić??? i jeszcze mu płacić
Prusak
2025-07-15 08:11:55