W piątek, 20 września, w Urzędzie Miejskim w Wielbarku odbyło się spotkanie dotyczące pozytywnej decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska o objęciu Szczycieńskiego Klastra Energii bezzwrotnym wsparciem finansowym. Do powiatu ma trafić ponad milion złotych na dokumentację projektową.
Jest to część planu rozwojowego w ramach inwestycji B2.2.2, dotyczącej instalacji OZE, realizowanej przez społeczności energetyczne. Gmina Wielbark została koordynatorem klastra na mocy porozumienia międzygminnego zawartego w ubiegłym roku.
Niejednokrotnie w swoich wystąpieniach wspominał o tym burmistrz Stefan Ochman.
- Rzeczywiście rozmawialiśmy o tej zmianie – mówi Jerzy Szczepanek, burmistrz Wielbarka. - Jeśli będzie taka możliwość prawna i będzie to miało większą korzyć dla mieszkańców powiatu, każdej z gmin w tym oczywiste Wielbarka to nie wykluczam, że to przewodnictwo oddamy miastu Szczytno – dodaje.
Wielbark nie jest przypadkowym liderem, bo to właśnie na terenie tej gminy znajduje się jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce należąca państwowego giganta Grupy Orlen. Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnęła pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 roku i jest w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych. Co ciekawe Orlen przymierzał się też do produkcji zielonego wodoru w Wielbarku .
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele większości samorządów powiatu, w tym: Starostwa Powiatowego w Szczytnie, Miasta Szczytno, Gminy Szczytno, Gminy Rozogi, Gminy i Miasta Pasym, Gminy Jedwabno oraz Gminy Wielbark.
Klaster energii to porozumienie między różnymi podmiotami w zakresie wytwarzania i zarządzania energią. Ma na celu rozwój energetyki rozproszonej i poprawę bezpieczeństwa energetycznego, a także ochronę środowiska i wsparcie lokalnej gospodarki. Kluczową rolę w funkcjonowaniu klastra pełni koordynator, który reprezentuje interesy wszystkich członków.
A niektórzy netto \"kosztują\" ok. 2400 miesięcznie...
Tutejsza
2025-04-04 10:37:01
Wicie drodzy czytelnicy, czemu Niemcy demontują swoje wiatraki?...z trzech powodów, pierwszy: nie osiągnięto zakładanych wpływów, tylko ogromne straty, bo okazało się, że wiatraki nie dosyć, że są niewydajne, są też bardzo awaryjne, a ich naprawa, czy konserwacja jest niezwykle kosztowna... drugi powód: tępy Polak odkupi od Niemców wszystko, wystarczy ładnie opakować, a trzeci, to ogromna wręcz szkodliwość dla środowiska i dla ludzi, którzy mieszkają w ich pobliżu, nie wspominając o tysiącach martwych ptaków. Taki wiatrak gdy się zapali, musi spłonąć do końca, bo nie sposób jest go zgasić.
nikoś
2025-04-04 10:15:31
Widok tego co leży w rowach na drodze powiatowej między miejscowościami Nowy Dwór - Witowo odwraca aż wzrok od wstydu, jak tak można.
Ludzka głupota.
2025-04-03 21:13:59
No proszę można po cichu i za milion trzysta beż stawania w świetle lamp i marzeniu o tłumach turystów (może nawet inzynierow). Można? Można brać przykład na pewno. I jakoś o tym problemie nigdy nie było słychać w lokalnej prasie...
Kamil
2025-04-03 15:46:26
Bez wątpienia jest to absolutna konieczność!
Michał
2025-04-03 12:20:23
Gratulacje, wspaniały lekarz
Gabi
2025-04-03 11:27:25
Może Jurek pomoże
2025-04-03 11:22:41
Mnie również nie podoba się nowe logo,w żaden sposób nie przemawia inie kojarzy się z promocją dni i nocy Szczytna.Szkida,że zmieniono lepsze na gorsze,ale zmiana jest !!!
Plik
2025-04-03 10:57:01
Droga kulko a na pewno inaczej się nazywasz masz bardzo złe info . Mamusia nie pojechała na wójtowej miejsce tylko jest członkiem zespołu. Ogarnij się i zasięgnij wiedzy wtedy pisz.
Olga
2025-04-03 09:12:18
Mam nadzieję, że Pan Ambroziak ma świadomość wypowiedzianych przez siebie słów w temacie inwigilacji ludzi za pomocą rzekomego programu. Mam nadzieje, ze zdaje sobie sprawie, ze tego typu działania noszą znamiona przestępstwa, pomijąc oczywiście fakt, iż żadna sieć komórkowa nie udostępnia takich danych od tak, a zwłasza wójtowi podrzędnej gminy.
SzalonyPrawnik
2025-04-02 22:41:06