Środa, 24 Czerwiec
Imieniny: Albina, Wandy, Zenona -

Reklama


Reklama

501 nowych oficerów Policji. W Szczytnie odebrali szlify i złożyli oficerską przysięgę


To był ich dzień. W Akademii Policji w Szczytnie 501 funkcjonariuszy odebrało oficerskie szlify i złożyło przysięgę. Uroczystości towarzyszyły wojskowa ceremonia, obecność najwyższych władz Policji oraz setki rodzin, które przyjechały świętować sukces swoich bliskich.



Wśród promowanych było 367 policjantów i 134 policjantki. Dla jednych był to finał wielu miesięcy nauki i szkoleń. Dla rodzin zgromadzonych na trybunach – moment, na który czekali równie mocno jak sami funkcjonariusze.

NAJPIERW PAMIĘĆ, POTEM PROMOCJA

Uroczystość rozpoczęło złożenie wieńca pod pomnikiem „Pamięci Jeńców Obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, Światu ku Przestrodze”.

Dopiero później uczestnicy przeszli na plac apelowy Akademii Policji, gdzie po złożeniu meldunku Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesławowi Szczepańskiemu rozpoczęła się oficjalna część wydarzenia.

Przy dźwiękach hymnu państwowego wprowadzono sztandary Komendy Głównej Policji i Akademii Policji w Szczytnie.

DWA GWIAZDKI I NOWA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Do zgromadzonych jako pierwsza zwróciła się Komendant-Rektor Akademii Policji nadinsp. Agata Malasińska-Nagórny.

Podkreśliła, że oficerskie szlify są nie tylko wyróżnieniem, ale przede wszystkim zobowiązaniem wobec państwa i obywateli.

Mówiła również o determinacji funkcjonariuszy oraz wsparciu ich rodzin, bez którego osiągnięcie tego celu byłoby znacznie trudniejsze.


Reklama

Kulminacyjnym momentem uroczystości było przyjęcie oficerskiej przysięgi przez I Zastępcę Komendanta Głównego Policji nadinsp. Romana Kustera.

Chwilę później kolejni funkcjonariusze występowali z szeregów, by odebrać promocję oficerską. Akt mianowania przypieczętowywało symboliczne dotknięcie ramienia generalską szablą.

POLICJA MIERZY SIĘ Z NOWYMI ZAGROŻENIAMI

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański przypomniał, że współczesna Policja stoi dziś przed wyzwaniami, których jeszcze kilkanaście lat temu nie było.

– Dziś mierzymy się z cyberprzestępczością, atakami na infrastrukturę krytyczną oraz zagrożeniami hybrydowymi – mówił podczas uroczystości.

Zwracał uwagę, że Akademia Policji w Szczytnie przygotowuje funkcjonariuszy do służby w rzeczywistości, która zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

„WSZYSTKIE OCZY SĄ DZIŚ SKIEROWANE NA WAS”

Słowa gratulacji przekazał również I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster.

– Przyjęcie dwóch gwiazdek na pagonach to zobowiązanie i niewątpliwie wszystkie oczy dziś są kierowane właśnie na was – podkreślał.

Reklama

W imieniu promowanych głos zabrał podkom. Daniel Lelko. Dziękował kadrze Akademii za przekazaną wiedzę i wartości, a rodzinom za cierpliwość oraz wsparcie podczas nauki i służby.

DEFILADA I RODZINNY PIKNIK

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości przez plac apelowy przeszła defilada pododdziałów.

Później przyszedł czas na mniej formalne świętowanie.

Na terenie Akademii odbył się rodzinny piknik z udziałem służb mundurowych, instytucji publicznych i organizacji współpracujących z uczelnią. Swoje stoiska przygotowały m.in. Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Nadleśnictwo Korpele i Nadleśnictwo Szczytno.

Największym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się maskotki służb mundurowych oraz możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Nie zabrakło także tradycyjnej policyjnej grochówki.

Dla 501 nowych oficerów był to dzień awansów i gratulacji. Dla wielu rodzin – chwila dumy, która zostanie zapamiętana na długo po tym, gdy z placu apelowego zniknęły już sztandary i ostatnie pododdziały.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama