Gotówka, czy karta kredytowa? Jak przygotować dziecko do wyjazdu, aby uniknąć problemów? W jakim wieku zacząć edukację ekonomiczną naszej pociechy? Między innymi o to pytamy Justynę Matłoch, starszego specjalistę z Banku Spółdzielczego w Szczytnie, oddział Wielbark.
Pani Justyna finansami zajmuje się już od 18 lat. Przeszła przez niemal wszystkie komórki Banku Spółdzielczego w Szczytnie. To absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej oraz mama dwóch nastolatków. Doskonale zna się na realiach ekonomicznych rodzin i dzieci.
Pani Justyno, czy Polacy mają dobrą wiedzę ekonomiczną?
Różnie z tym bywa. Są klienci, którzy naprawdę mają ogromną wiedzę i doskonale się poruszają po systemie ekonomicznym. Ale bywają też osoby, którym przydałaby się edukacja w tym zakresie. Myślę jednak, że podobnie jest w innych dziedzinach. Ekonomia nie jest tu jakimś wyjątkiem.
W jakim wieku można zacząć edukować ekonomicznie dzieci?
Jak najwcześniej. Dzieci to doskonali obserwatorzy. Podglądają swoich rodziców i czerpią z nich wiedzę. My, jako rodzice, nie powinniśmy obawiać się wprowadzać dzieci w tajemnice transakcji bankowych. Bo im szybciej poznają te mechanizmy, skąd się biorą pieniądze, jak oszczędzać, jak rozsądnie nimi gospodarować, tym łatwiej będzie im w życiu dorosłym.
Czy kieszonkowe to dobry sposób na takie lekcje?
Doskonały, bo uczy dziecko już od najmłodszych lat gospodarowania pieniędzmi, zarządzania, oszczędności. To ono samodzielnie decyduje, jaką część kieszonkowego i na co wyda, czy może odłoży fundusze i z czasem kupi sobie wymarzoną zabawkę, czy grę komputerową. W zarządzaniu finansami naszemu dziecku mogą pomóc produkty Banku Spółdzielczego w Szczytnie: polkonto junior, czy rachunek oszczędnościowy. Dzięki takim rachunkom dziecko może poczuć się jak dorosły, oraz samodzielnie obsługiwać je w łatwej w obsłudze aplikacji mobilnej ebank go. Nie ma co ukrywać, że internet i aplikacje to dziś codzienność również dzieci. Ułatwiają one życie, gospodarowanie pieniędzmi, doskonale widzimy ich obrót. Na co i kiedy wydajemy, ile zaoszczędziliśmy. W tradycyjnej śwince skarbonce takich danych nie ma (śmiech). Warto zaznaczyć, że obsługa rachunków bankowych dla dzieci odbywa się za darmo.
Kiedy możemy naszemu dziecku założyć konto?
Konto w Banku Spółdzielczym w Szczytnie dziecko może mieć założone nawet od urodzenia. Ale dysponować, za zgodą opiekunów oczywiście, będzie mogło nim dopiero od 13 roku życia. Tak stanowi polskie prawo. Wówczas może otrzymać też kartę do bankomatu, czy dostęp do bankowości internetowej. Rodzic - oczywiście - nadal ma pełen podgląd na to konto, może również ustawiać limity dziennych operacji. Czyli na przykład wypłat, czy przelewów. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze niż żywa gotówka, nad której wydawaniem nie mamy właściwie żadnej kontroli.
A jak wygląda bezpieczeństwo użytkowania karty, czy konta przez dziecko?
Identycznie, jak w przypadku dorosłych. Karta zabezpieczona jest PIN-em. Dodatkowo to rodzic ustawia limit transakcji. Na przykład dla mojego najmłodszego dziecka ustawiłam limit dzienny na poziomie 20 zł, więc nawet w przypadku zagubienia karty ryzyko utraty dużych pieniędzy jest znikome, oczywiście kartę można zastrzec na całodobowej infolinii pod numerem telefonu +48 86 215 50 00. W dzisiejszych czasach zawsze mamy przy sobie telefon i nawet jak dziecko zostawi kartę w domu w łatwy sposób zapłacimy przelewem BLIK.
Mamy czas wakacji, ale i w roku szkolnym, który już za chwilę zdarza się, że dziecko jedzie na kolonię, obóz, do babci... Ma zabrać ze sobą gotówkę, czy kartę?
Zdecydowanie kartę. Jest to najbezpieczniejsza forma. Unikamy ryzyka kradzieży pieniędzy, czy zgubienia gotówki. Jako rodzice mamy pełną kontrolę nad tym, na co dziecko wydaje pieniążki. Poza tym gdy na przykład środki się skończą, to rodzic może zasilić konto dziecka będąc nawet setki kilometrów od niego. Gdy rodzic i dziecko mają konto w Banku Spółdzielczym w Szczytnie, to przelanie środków z jednego konta na drugie odbywa się dosłownie chwilę i dziecko ma już doładowane konto. To naprawdę wygoda, ale też pełne bezpieczeństwo.
Jak rodzice mogą kontrolować wydatki z konta dziecka?
Nasz bank udostępnia specjalną aplikację internetową, dzięki której rodzic ma wgląd na konto dziecka. Może podejrzeć na co są wydawane pieniądze oraz na bieżąco zmieniać limity operacji.
Karta przysługuje dopiero dziecku od 13 roku życia, a co z młodszymi?
To kwestia polskiego prawa. W przypadku młodszych dzieci pozostaje nam gotówka. Absolutnie nie można dziecku oddawać własnej karty, bo może wiązać się to z ogromnymi kłopotami. Karta to niemal dowód osobisty. W przypadku jej udostępnienia osobie trzeciej bank nie ponosi odpowiedzialność i ewentualne reklamacje transakcji nie będą uwzględniane.
Jak wygląda edukacja ekonomiczna dzieci w Polsce?
Niestety, polski system oświaty nie dostarcza młodemu człowiekowi wystarczającej wiedzy na temat systemu finansowego i produktów bankowych. Między innymi dlatego pracownicy Banku Spółdzielczego w Szczytnie i jego oddziały realizują program edukacyjny Bakcyl. Prowadzimy zajęcia edukacyjne w szkołach na terenie naszego powiatu. Zajęcia dotyczą edukacji finansowej, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Uczymy jak oszczędzać, jak bezpiecznie płacić kartą, czy logować się do bankowości internetowej. Staramy się być wszędzie tam, gdzie uczniowie i nauczyciele czują, że taka wiedza jest im potrzebna. A w dzisiejszych czasach potrzebna jest każdemu z nas. Polecamy się.
Wielkie gratulacje dla Państwa! Być razem ponad 50lat to wspaniały wzór do naśladowania! Wydaje mi się, że słowa krytyki, które uwidoczniły się w komentarzach zostały stworzone przez pracowników ratusza, którzy czują się winni i stosują taktykę obrony przez atak i tu należałoby zacytować klasyka \"Nie idźcie tą drogą!\"
Gość
2025-07-10 00:27:32
Urząd dał ciała i tyle, zwłaszcza, że Połukord jest znanym - w stanie spoczynku - wieloletnim pracownikiem i szefem Rejonu Dróg w Szczytnie. Nie wiem w jakich mediach społecznościowych funkcjonuje p. Połukord, ale może jak nie ma go w tik toku - to go po prostu nie ma. Taka ta sztuczna inteligencja (dawniej tzw. pracująca) w urzędzie. A co do w miłości i małżeństwie nie czeka się na medale, to skoro \"Senior\" i \"Seniora\" niech odstąpią na łamach lokalnej prasy z odmową przyjęcia medalu z 50 - lecie pożycia, a przede wszystkim niech nie składają o ten medal wniosku. Namawiajcie także swe dzieci, czy też wnuki, o odstąpienie od pobierania 800 plus, bo dzieci się ma z miłości - a nie dla pieniędzy.
Zdumiony
2025-07-09 13:26:14
Proszę o ocenę wiarygodności: udział w badaniu, to 2/3 mieszkańcy samych Dźwierzut, a tylko 1/3 to mieszkańcy z terenu gminy. We wsiach poza Dźwierzutami mieszka 3/4 ludności gminy.
mieszkanka
2025-07-09 11:14:53
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44