W gminie Dźwierzuty rusza nabór wniosków o najem mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Północ. O szczegółach inwestycji w Orzynach i zasadach funkcjonowania programu rozmawiamy z Rafałem Wilczkiem, Prezesem SIM KZN-Północ Sp. z o.o.
Czym właściwie jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa i jaki jest jej cel?
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, w skrócie SIM-y, to spółki tworzone przez samorządy przy współudziale Krajowego Zasobu Nieruchomości. Naszym celem jest budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem – szczególnie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny, ale jednocześnie mają stabilne dochody i chcą mieszkać w nowoczesnych, komfortowych warunkach. To rozwiązanie pomiędzy rynkiem komercyjnym a mieszkaniami komunalnymi.
Rusza nabór wniosków w gminie Dźwierzuty. Co można powiedzieć o tej inwestycji?
To bardzo ciekawy projekt realizowany w Orzynach, na nowym Osiedlu Łęskim. W pierwszym etapie powstanie 10 mieszkań trzypokojowych z aneksem kuchennym, każde o powierzchni około 62 metrów kwadratowych. Lokale będą oddane pod klucz, a do każdego z nich przynależy taras, część ogrodowa oraz pomieszczenie gospodarcze. To idealne rozwiązanie dla rodzin poszukujących spokojnego miejsca do życia w otoczeniu natury, a jednocześnie w zasięgu większych miejscowości. Warto dodać, że każdy budynek będzie wyposażony w pompę ciepła i fotowoltaikę.
Kiedy i gdzie mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się więcej?
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 6 listopada 2025 roku o godzinie 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Dźwierzutach, przy ul. Pasymskiej 2. Tam przedstawimy zasady naboru, wymagane dokumenty oraz odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące inwestycji i warunków najmu.
SIM KZN-Północ działa na terenie całego regionu. Czy w innych częściach powiatu również realizujecie podobne przedsięwzięcia?
Tak, w powiecie szczycieńskim mamy już zakończoną inwestycję w Szczytnie, gdzie wszystkie mieszkania zostały przekazane najemcom. Wkrótce planujemy rozpocząć także budowę budynków w gminie Rozogi i w Jedwabnie. Dźwierzuty są kolejnym etapem rozwoju programu, który ma realnie zwiększać dostępność mieszkań w naszym regionie.
Jak można złożyć wniosek o najem?
Wnioski będą przyjmowane przez gminę Dźwierzuty po ogłoszeniu naboru. Szczegółowe informacje i dokumenty będą dostępne na stronie www.gminadzwierzuty.pl oraz w urzędzie gminy. Zachęcam wszystkich, którzy marzą o nowym mieszkaniu w atrakcyjnej cenie, by skorzystali z tej szansy. Serdecznie zapraszam na spotkanie informacyjne oraz do składania wniosków.
Spotkanie informacyjne: 6 listopada 2025 r., godz. 18:00
Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury w Dźwierzutach, ul. Pasymska 2
www.gminadzwierzuty.pl

Bardzo dobry pomysł. A może tak do każdej trasy jakaś mapka do wydrukowania sobie?
jans
2026-06-09 20:20:57
Widowiskowo wygląda: Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi gm.Pasym. Trawa ma metr wysokości.
Turysta .
2026-06-09 16:59:54
Kim jest Yaugeni Laguna?
2026-06-09 14:15:21
I kto Go teraz zastąpi... Szkoda. Żyć marzeniami, kupić wymarzony obiektyw i nie zdążyć go użyć. Szok.
Jans
2026-06-09 13:07:11
Ciekawe komu zamknięcie tego przystanku przyniesie korzyści...kiedyś nazywano takie coś korupcją.
Polak
2026-06-09 11:10:45
Ale co to za cenzura? Dlaczego Tygodnik wyłączył możliwość komentowania tej sprawy na fejsie? Burmistrz prosił czy pani Dyrektor? To o jednych można pisać a o innych nie można?
Zbynek
2026-06-09 11:06:25
Jaki raj? Ten kto to pisał lub zlecił napisanie, nie ma świadomości o tych szlakach. Te podobno szlaki są słabo oznakowane. Szczególnie jak ktoś nie jest mieszkańcem danego regionu, to może się pogubić. Powinny być poustawiane tabliczki informacyjne jakim kolorem oznaczony jest konkretny szlak. Gdzie jest informacja o tych szlakach? Jeżdżąc od wielu lat po lasach naszego powiatu widzę mało osób, które jeżdżą po tych trasach. Raczej są to osoby które przemieszczają się w konkretnym celu np. nad jezioro. Może dlatego że jest brak informacji.
Rowerzysta
2026-06-09 09:53:37
A czemu Tygodnik wyłączył komentarze na fejsie? Co to za cenzura? Marcin prosił czy pani Dyrektor? To co? O jednych można pisać, a o innych nie wolno??? To jak nie można to i ten artykuł wywalcie.
Zbynek
2026-06-09 08:45:44
Fajnie byłoby zobaczyć trasę na mapce
KAROLINA
2026-06-09 08:09:49
ale JAK TO przecież brakuje milionów rąk do pracy i MUSIMY sprowadzać kolorowych książąt Sawanny
Klasyk
2026-06-09 07:57:25