Wielkie, dwudniowe świętowanie w dniach 17-18 września szykuje mieszkańcom naszego Powiatu Bank Spółdzielczy w Szczytnie. Obchody jubileuszu 111 lat swojej działalności charakteryzują się oryginalną liczbą – bo trzema jedynkami. Szczycieński Bank Spółdzielczy jest niewątpliwie najstarszą finansową instytucją w naszym powiecie a nawet w województwie Warmińsko-Mazurskim o najdłuższej i chlubnej historii. O tej historii, dniu dzisiejszym i obchodach 111-rocznicy rozmawiamy z prezesem Krzysztofem Karwowskim.
Ostatnie stulecie to aż dwie światowe pożogi i mimo to Bank liczy sobie już 111 lat?
Czujemy się i w rzeczywistości jesteśmy spadkobiercami Mazurskiego Banku Ludowego, który powstał w Szczytnie dokładnie 18 września 1910 roku. Oczywiście, że podczas obu wojen bankowa działalność była zawieszona, a po wojnach, głównie po drugiej, Bank podlegał różnym prawnym i organizacyjnym transformacjom. Niemniej przetrwało to, co najważniejsze i to co niezmiennie kultywujemy: ideę lokalnej spółdzielczej bankowości, cele i misje naszego działania, takie, jakie przyświecały twórcom banku w 1910 roku. Bank Spółdzielczy w Szczytnie jest dziś w pełni nowoczesną instytucją na miarę XXI wieku, i wciąż też jest tym, czym był Mazurski Bank Ludowy – instytucją wspierającą lokalną społeczność tak, by każdemu – zarówno osobom fizycznym, firmom a także Jednostkom Samorządu Terytorialnego – zapewnić możliwości rozwoju.
I to jest właśnie misja Banku?
Dokładnie. Tak samo dziś, jak ponad sto lat temu. Mazurski Bank Ludowy był często jedynym wsparciem dla ludności polskiej zamieszkałej na Mazurach, w Szczytnie, kiedy działania germanizacyjne ówczesnych władz nabrały rozpędu, stały się wyjątkowo dotkliwe, a bycie Polakiem – wręcz niebezpieczne. Bank Spółdzielczy w obecnym kształcie i w obecnej rzeczywistości nie ma już do czynienia z tak drastycznymi sytuacjami, niemniej wciąż zdarza się nam wspierać, np. lokalne przedsiębiorstwa, gdy ich sytuacja finansowa chwilowo się pogarsza, a banki komercyjne odmawiają wsparcia. My podejmujemy to ryzyko, oczywiście na akceptowalnym poziomie, bo lokalna gospodarka i jej rozwój są dla nas równie ważne, a niekiedy i ważniejsze, niż własne korzyści. Mazurski Bank Ludowy udzielał pożyczek i kredytów Polakom, których byt był zagrożony. Wspierał tym samym ich poczucie przynależności i tożsamości narodowej, dawał nadzieję na lepsze jutro. Bank Spółdzielczy, zarówno w swoich codziennych działaniach, jak i swoją aktywnością we wszelkich innych sferach życia lokalnej społeczności, stara się robić podobnie.
Coś w tym jest. Bank ma swój wkład w większość wydarzeń, jakie mają miejsce na terenie powiatu, czy to sportowych, kulturalnych czy charytatywnych.
To też forma działania na rzecz rozwoju lokalnej społeczności, a jednocześnie, można powiedzieć, forma podziękowania mieszkańcom powiatu za to, że są z nami. To przecież dzięki temu, że klienci tak chętnie i licznie korzystają z naszych usług, rozwijamy się i w efekcie stać nas na takie działania. Nasza zasada działania polega na tym, że częściowo dzielimy się tym co uzyskaliśmy od klientów poprzez sponsorowanie ważnych przedsięwzięć i wydarzeń dla okolicznych mieszkańców.
Planowana impreza jubileuszowa to też sposób na okazanie tej wdzięczności?
Oczywiście! Chociaż nie tylko. Postanowiliśmy pokazać, że Bank jest instytucją wszechstronną: umiemy nie tylko finansować takie wydarzenia, ale je też i organizować (śmiech). Jubileusz, w ramach którego zapewniamy naszym klientom i wszystkim mieszkańcom powiatu moc najróżniejszych atrakcji, to przecież także doskonała okazja do promocji naszego Banku. I można by wskazać jeszcze jeden aspekt. Po pandemicznych ograniczeniach, po wielu miesiącach zamknięcia w domach, braku kontaktu z innymi, ludzie potrzebują powrotu do normalności, zabawy i rozrywki, by jak najszybciej odreagować czas strachu, by zregenerować często mocno nadszarpniętą psychikę. Zapewniając rozrywkę i moc atrakcji pokazujemy, jak bardzo jesteśmy związani z lokalną społecznością, jak bardzo jest ona dla nas ważna i bliska w każdej sytuacji, w każdym przejawie codzienności.
Może więc parę słów o tych atrakcjach...
Piątek, 17 września, Zapraszamy mieszkańców, naszych klientów i nie tylko, na dwa darmowe seanse filmowe w kinie CinemaLumiere: film familijny „Wojna z dziadkiem“ dedykowany dla najmłodszych oraz film „Teściowie“ komedia polska w gwiazdorskiej obsadzie dla nieco starszej widowni.
Przygotowaliśmy 400 voucherów – wejściówek, które będziemy rozdawać za pośrednictwem naszych placówek i szkół. Część z nich będzie do pobrania ze strony https://ebilet.bsszczytno.pl/ po wpisaniu kodu promocyjnego, który znajdą Państwo na naszym Facebooku.
W sobotę, 18 września,odbędzie się piknik rodzinny na plaży miejskiej w Szczytnie i w jej okolicach. Strażacy zmierzą się ze strongmenami, swoje umiejętności zaprezentują płetwonurkowie, młodzi piłkarze rozegrają turniej, przewidziane są różne konkursy i zawody rodzinne, będzie też obecny nasz ambasador – rajdowiec Radosław Typa, w towarzystwie swojego wyścigowego samochodu., który będzie można obejrzeć z bliska a być może nawet zasiąść za kierownicę.Umilać czas będzie nam muzyka i występy na scenie m.in. Mazur Kids, Sławomir Staszak, Kreolia i Stashka. Proszę zwrócić uwagę, że do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy artystów związanych z naszym powiatem. To też forma realizacji idei, jaka towarzyszy Bankowi od 111 lat .Działamy lokalnie i promujemy też lokalnie, bo Szczytno i cały nasz Powiat może się poszczycić wieloma utalentowanymi osobowościami. Nie musimy sprowadzać ich z Warszawy czy Krakowa, mamy swoich, artystów, którymi możemy się pochwalić i ich promować.
Jednocześnie już dziś możemy zapowiedzieć, ze obchody 111-lecia nie skończą się 18.09.2021r.. Przygotowaliśmy jeszcze jedną atrakcję , o której poinformujemy już wkrótce.
Tymczasem serdecznie wszystkich zapraszam do wspólnej zabawy w dniach 17 i 18 września.
Szczegóły na stronie https://111lat.bsszczytno.pl/.
Na ulicy Jana Pawła obok szkoły podstawowej na wodociąg czekaliśmy 70 lat na kanalizacje pewnie się nie doczekamy mimo że od kanalizacji dzieli nas 60 metrów
Henk
2025-04-17 08:25:38
Hm..... Rozumiem, że lepiej jak dzieci będą w dysfunkcyjnych rodzinach gdzie jest przemoc i alkohol? Te skrawki materiału to symbol ale to nie każdy może zrozumieć....
Ona
2025-04-16 16:21:49
Do Gościa: wieży - w tym kontekście. Ile można toczyć piany w tej kwestii?! Oczywiście, że obiekt powinien być zrewitalizowany i cieszyć swoją funkcjonalnością i estetyczną architekturą. Jest wreszcie włodarz, który chce ten problem rozwiązać. Trzeba wierzyć (sic!), że tak się stanie.
Mieszkaniec
2025-04-15 21:01:11
Karnet, który kosztuje 70 zł to nie jest wygórowana cena.
Xenia
2025-04-15 16:36:56
Wszystko ok , tylko żeby co niektórzy nie przychodzili z psem
Że tak powiem
2025-04-15 13:42:13
W artykule zapomnieliście wstawić wypomniane logo :|
Mieszkaniec
2025-04-15 13:26:39
Czy coś już wiadomo? Jest połowa kwietnia a autobusy dalej zatrzymują się na ul. Polskiej.
Mieszkaniec
2025-04-15 13:12:06
Koncerty dla bogatych turystów, nie dla biednych mieszkańców Szczytna. Szkoda !!!
Asia
2025-04-15 11:37:33
NIestety brawura i brak wyobraźni. W realu nie ma 5 żyć jak w grach komputerowych. Żal młodych ludzi.
Zuzia z III a
2025-04-15 11:30:18
Będą budować ośrodki i grodzić jezioro (patrz Rusałka), niedługo jeziora będą prywatne a dostęp do nich płatny tak jak w Nartach.
Pani Natura
2025-04-15 11:08:25