Wielkie, dwudniowe świętowanie w dniach 17-18 września szykuje mieszkańcom naszego Powiatu Bank Spółdzielczy w Szczytnie. Obchody jubileuszu 111 lat swojej działalności charakteryzują się oryginalną liczbą – bo trzema jedynkami. Szczycieński Bank Spółdzielczy jest niewątpliwie najstarszą finansową instytucją w naszym powiecie a nawet w województwie Warmińsko-Mazurskim o najdłuższej i chlubnej historii. O tej historii, dniu dzisiejszym i obchodach 111-rocznicy rozmawiamy z prezesem Krzysztofem Karwowskim.
Ostatnie stulecie to aż dwie światowe pożogi i mimo to Bank liczy sobie już 111 lat?
Czujemy się i w rzeczywistości jesteśmy spadkobiercami Mazurskiego Banku Ludowego, który powstał w Szczytnie dokładnie 18 września 1910 roku. Oczywiście, że podczas obu wojen bankowa działalność była zawieszona, a po wojnach, głównie po drugiej, Bank podlegał różnym prawnym i organizacyjnym transformacjom. Niemniej przetrwało to, co najważniejsze i to co niezmiennie kultywujemy: ideę lokalnej spółdzielczej bankowości, cele i misje naszego działania, takie, jakie przyświecały twórcom banku w 1910 roku. Bank Spółdzielczy w Szczytnie jest dziś w pełni nowoczesną instytucją na miarę XXI wieku, i wciąż też jest tym, czym był Mazurski Bank Ludowy – instytucją wspierającą lokalną społeczność tak, by każdemu – zarówno osobom fizycznym, firmom a także Jednostkom Samorządu Terytorialnego – zapewnić możliwości rozwoju.
I to jest właśnie misja Banku?
Dokładnie. Tak samo dziś, jak ponad sto lat temu. Mazurski Bank Ludowy był często jedynym wsparciem dla ludności polskiej zamieszkałej na Mazurach, w Szczytnie, kiedy działania germanizacyjne ówczesnych władz nabrały rozpędu, stały się wyjątkowo dotkliwe, a bycie Polakiem – wręcz niebezpieczne. Bank Spółdzielczy w obecnym kształcie i w obecnej rzeczywistości nie ma już do czynienia z tak drastycznymi sytuacjami, niemniej wciąż zdarza się nam wspierać, np. lokalne przedsiębiorstwa, gdy ich sytuacja finansowa chwilowo się pogarsza, a banki komercyjne odmawiają wsparcia. My podejmujemy to ryzyko, oczywiście na akceptowalnym poziomie, bo lokalna gospodarka i jej rozwój są dla nas równie ważne, a niekiedy i ważniejsze, niż własne korzyści. Mazurski Bank Ludowy udzielał pożyczek i kredytów Polakom, których byt był zagrożony. Wspierał tym samym ich poczucie przynależności i tożsamości narodowej, dawał nadzieję na lepsze jutro. Bank Spółdzielczy, zarówno w swoich codziennych działaniach, jak i swoją aktywnością we wszelkich innych sferach życia lokalnej społeczności, stara się robić podobnie.
Coś w tym jest. Bank ma swój wkład w większość wydarzeń, jakie mają miejsce na terenie powiatu, czy to sportowych, kulturalnych czy charytatywnych.
To też forma działania na rzecz rozwoju lokalnej społeczności, a jednocześnie, można powiedzieć, forma podziękowania mieszkańcom powiatu za to, że są z nami. To przecież dzięki temu, że klienci tak chętnie i licznie korzystają z naszych usług, rozwijamy się i w efekcie stać nas na takie działania. Nasza zasada działania polega na tym, że częściowo dzielimy się tym co uzyskaliśmy od klientów poprzez sponsorowanie ważnych przedsięwzięć i wydarzeń dla okolicznych mieszkańców.
Planowana impreza jubileuszowa to też sposób na okazanie tej wdzięczności?
Oczywiście! Chociaż nie tylko. Postanowiliśmy pokazać, że Bank jest instytucją wszechstronną: umiemy nie tylko finansować takie wydarzenia, ale je też i organizować (śmiech). Jubileusz, w ramach którego zapewniamy naszym klientom i wszystkim mieszkańcom powiatu moc najróżniejszych atrakcji, to przecież także doskonała okazja do promocji naszego Banku. I można by wskazać jeszcze jeden aspekt. Po pandemicznych ograniczeniach, po wielu miesiącach zamknięcia w domach, braku kontaktu z innymi, ludzie potrzebują powrotu do normalności, zabawy i rozrywki, by jak najszybciej odreagować czas strachu, by zregenerować często mocno nadszarpniętą psychikę. Zapewniając rozrywkę i moc atrakcji pokazujemy, jak bardzo jesteśmy związani z lokalną społecznością, jak bardzo jest ona dla nas ważna i bliska w każdej sytuacji, w każdym przejawie codzienności.
Może więc parę słów o tych atrakcjach...
Piątek, 17 września, Zapraszamy mieszkańców, naszych klientów i nie tylko, na dwa darmowe seanse filmowe w kinie CinemaLumiere: film familijny „Wojna z dziadkiem“ dedykowany dla najmłodszych oraz film „Teściowie“ komedia polska w gwiazdorskiej obsadzie dla nieco starszej widowni.
Przygotowaliśmy 400 voucherów – wejściówek, które będziemy rozdawać za pośrednictwem naszych placówek i szkół. Część z nich będzie do pobrania ze strony https://ebilet.bsszczytno.pl/ po wpisaniu kodu promocyjnego, który znajdą Państwo na naszym Facebooku.
W sobotę, 18 września,odbędzie się piknik rodzinny na plaży miejskiej w Szczytnie i w jej okolicach. Strażacy zmierzą się ze strongmenami, swoje umiejętności zaprezentują płetwonurkowie, młodzi piłkarze rozegrają turniej, przewidziane są różne konkursy i zawody rodzinne, będzie też obecny nasz ambasador – rajdowiec Radosław Typa, w towarzystwie swojego wyścigowego samochodu., który będzie można obejrzeć z bliska a być może nawet zasiąść za kierownicę.Umilać czas będzie nam muzyka i występy na scenie m.in. Mazur Kids, Sławomir Staszak, Kreolia i Stashka. Proszę zwrócić uwagę, że do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy artystów związanych z naszym powiatem. To też forma realizacji idei, jaka towarzyszy Bankowi od 111 lat .Działamy lokalnie i promujemy też lokalnie, bo Szczytno i cały nasz Powiat może się poszczycić wieloma utalentowanymi osobowościami. Nie musimy sprowadzać ich z Warszawy czy Krakowa, mamy swoich, artystów, którymi możemy się pochwalić i ich promować.
Jednocześnie już dziś możemy zapowiedzieć, ze obchody 111-lecia nie skończą się 18.09.2021r.. Przygotowaliśmy jeszcze jedną atrakcję , o której poinformujemy już wkrótce.
Tymczasem serdecznie wszystkich zapraszam do wspólnej zabawy w dniach 17 i 18 września.
Szczegóły na stronie https://111lat.bsszczytno.pl/.
Wielkie gratulacje dla Państwa! Być razem ponad 50lat to wspaniały wzór do naśladowania! Wydaje mi się, że słowa krytyki, które uwidoczniły się w komentarzach zostały stworzone przez pracowników ratusza, którzy czują się winni i stosują taktykę obrony przez atak i tu należałoby zacytować klasyka \"Nie idźcie tą drogą!\"
Gość
2025-07-10 00:27:32
Urząd dał ciała i tyle, zwłaszcza, że Połukord jest znanym - w stanie spoczynku - wieloletnim pracownikiem i szefem Rejonu Dróg w Szczytnie. Nie wiem w jakich mediach społecznościowych funkcjonuje p. Połukord, ale może jak nie ma go w tik toku - to go po prostu nie ma. Taka ta sztuczna inteligencja (dawniej tzw. pracująca) w urzędzie. A co do w miłości i małżeństwie nie czeka się na medale, to skoro \"Senior\" i \"Seniora\" niech odstąpią na łamach lokalnej prasy z odmową przyjęcia medalu z 50 - lecie pożycia, a przede wszystkim niech nie składają o ten medal wniosku. Namawiajcie także swe dzieci, czy też wnuki, o odstąpienie od pobierania 800 plus, bo dzieci się ma z miłości - a nie dla pieniędzy.
Zdumiony
2025-07-09 13:26:14
Proszę o ocenę wiarygodności: udział w badaniu, to 2/3 mieszkańcy samych Dźwierzut, a tylko 1/3 to mieszkańcy z terenu gminy. We wsiach poza Dźwierzutami mieszka 3/4 ludności gminy.
mieszkanka
2025-07-09 11:14:53
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44