Wzrost liczby formularzy „Niebieskiej Karty” w powiecie szczycieńskim w 2024 roku jest alarmujący. Zaledwie rok wcześniej było ich 31, a w 2024 roku liczba ta wzrosła do 50. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie objęli nadzorem aż 115 osób doświadczających przemocy domowej i 50 sprawców. Zjawisko przemocy wciąż istnieje w naszym otoczeniu, ale rosnąca liczba zgłoszeń może świadczyć o wzrastającej świadomości społecznej i gotowości do reagowania.
Oficerowie dyżurni z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie niemal codziennie odbierają zgłoszenia dotyczące przemocy domowej. Wiele z nich pochodzi od świadków, którzy słyszą krzyki, płacz dzieci lub awantury w sąsiedztwie. Jak podkreśla st. asp. Grzegorz Licki, dzielnicowy miasta i gminy Pasym, interwencje bywają trudne:
– Sprawcy często próbują manipulować otoczeniem. Czasem wymuszają na dzieciach zapewnienia, że wszystko jest w porządku. To dodatkowy dramat, bo dzieci są zmuszane do zatajenia prawdy – mówi policjant.
Z danych wynika, że aż 53 kobiety, 6 mężczyzn i 56 dzieci doświadczyło przemocy w powiecie szczycieńskim w 2024 roku. Sprawcami najczęściej byli mężczyźni – aż 47 przypadków, choć odnotowano również 3 przypadki stosowania przemocy przez kobiety.
Przemoc psychiczna była najczęściej zgłaszanym rodzajem przemocy – aż 112 przypadków. Przemoc fizyczna wystąpiła 58 razy, a przemoc ekonomiczna dotknęła 25 osób. Policjanci odnotowali również dwa przypadki przemocy seksualnej oraz przemocy za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Alkohol, jak się okazuje, często jest czynnikiem wzmagającym agresję – aż 30 sprawców znajdowało się pod jego wpływem w momencie interwencji.
Policja apeluje do mieszkańców powiatu szczycieńskiego o wrażliwość i reakcję na każdy przejaw przemocy domowej.
– Przemoc to przestępstwo, które nie może być tolerowane. Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na pomoc pokrzywdzonym” – mówi starsza sierżant Emilia Pławska, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.
Świadomość społeczna w tym zakresie rośnie, co potwierdza liczba zgłoszeń. W 2024 roku większość interwencji dotyczyła rodzin mieszkających na wsi – 32 przypadki, ale przemoc w miastach wciąż stanowi poważny problem – 18 przypadków.
Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub podejrzewasz, że ktoś w Twoim otoczeniu jej doświadcza, nie bądź obojętny. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub skontaktuj się z najbliższą jednostką policji. Możesz również porozmawiać z dzielnicowym, który podejmie odpowiednie kroki.
Każda zgłoszona sprawa to szansa na przerwanie cyklu przemocy. Procedura „Niebieskiej Karty” ma na celu monitorowanie sytuacji rodzinnej i zapewnienie bezpieczeństwa osobom pokrzywdzonym.
Liczby z 2024 roku pokazują, że przemoc domowa wciąż dotyka wiele osób w powiecie szczycieńskim. Jednak rosnąca liczba zgłoszeń świadczy również o większej gotowości społeczeństwa do reagowania. Przemoc nie może być tematem tabu – to problem, który wymaga naszej wspólnej uwagi i działania.
Jeśli widzisz, że ktoś cierpi, zareaguj. Twoja pomoc może uratować komuś życie.
A niektórzy netto \"kosztują\" ok. 2400 miesięcznie...
Tutejsza
2025-04-04 10:37:01
Wicie drodzy czytelnicy, czemu Niemcy demontują swoje wiatraki?...z trzech powodów, pierwszy: nie osiągnięto zakładanych wpływów, tylko ogromne straty, bo okazało się, że wiatraki nie dosyć, że są niewydajne, są też bardzo awaryjne, a ich naprawa, czy konserwacja jest niezwykle kosztowna... drugi powód: tępy Polak odkupi od Niemców wszystko, wystarczy ładnie opakować, a trzeci, to ogromna wręcz szkodliwość dla środowiska i dla ludzi, którzy mieszkają w ich pobliżu, nie wspominając o tysiącach martwych ptaków. Taki wiatrak gdy się zapali, musi spłonąć do końca, bo nie sposób jest go zgasić.
nikoś
2025-04-04 10:15:31
Widok tego co leży w rowach na drodze powiatowej między miejscowościami Nowy Dwór - Witowo odwraca aż wzrok od wstydu, jak tak można.
Ludzka głupota.
2025-04-03 21:13:59
No proszę można po cichu i za milion trzysta beż stawania w świetle lamp i marzeniu o tłumach turystów (może nawet inzynierow). Można? Można brać przykład na pewno. I jakoś o tym problemie nigdy nie było słychać w lokalnej prasie...
Kamil
2025-04-03 15:46:26
Bez wątpienia jest to absolutna konieczność!
Michał
2025-04-03 12:20:23
Gratulacje, wspaniały lekarz
Gabi
2025-04-03 11:27:25
Może Jurek pomoże
2025-04-03 11:22:41
Mnie również nie podoba się nowe logo,w żaden sposób nie przemawia inie kojarzy się z promocją dni i nocy Szczytna.Szkida,że zmieniono lepsze na gorsze,ale zmiana jest !!!
Plik
2025-04-03 10:57:01
Droga kulko a na pewno inaczej się nazywasz masz bardzo złe info . Mamusia nie pojechała na wójtowej miejsce tylko jest członkiem zespołu. Ogarnij się i zasięgnij wiedzy wtedy pisz.
Olga
2025-04-03 09:12:18
Mam nadzieję, że Pan Ambroziak ma świadomość wypowiedzianych przez siebie słów w temacie inwigilacji ludzi za pomocą rzekomego programu. Mam nadzieje, ze zdaje sobie sprawie, ze tego typu działania noszą znamiona przestępstwa, pomijąc oczywiście fakt, iż żadna sieć komórkowa nie udostępnia takich danych od tak, a zwłasza wójtowi podrzędnej gminy.
SzalonyPrawnik
2025-04-02 22:41:06