Ubiegły rok dla rolników z naszego powiatu nie był łatwy. Tak samo jak gospodarze z całego województwa i kraju mierzyli się z suszą. Mniejsze plony to nie jedyny skutek braku wody. Ten rok zapowiada się trudniejszy. - Nie pamiętam tak suchej wiosny, jak ta – mówi Wiesław Kozłowski, rolnik z gminy Świętajno. Poważne obawy o przyszłość mają też inni gospodarze.
Bez wody nie ma życia. Powiat szczycieński mocno odczuwa jej brak. Wysychające jeziora to nie jedyny problem, jaki niesie za sobą susza hydrologiczna, która dotyka nasz region. Na braku opadów cierpi lokalne rolnictwo.
W powiecie szczycieńskim za 2022 rok wniosek o dopłaty suszowe złożyło 1257 rolników, a za 2023 rok 737. To obrazuje skalę problemu, bo na terenie naszego powiatu działa blisko 3800 gospodarstw rolnych o łącznej powierzchni niemal 63 tys. hektarów. Do 16 kwietnia rolnicy mogą składać wnioski suszowe za 2024 rok. Już dzisiaj martwią się o to, co przyniesie ten rok. W rozmowie z nami mówią jasno.
- Nie pamiętamy takiego początku wiosny jak ten. Silne wiatry i praktycznie zerowe opady. Wszystko wysycha – mówią.
Wykluczająca aplikacja suszowa
W powiecie szczycieńskim rolnictwo w dużej mierze opiera się na hodowli bydła mlecznego i mięsnego. Gospodarze uprawiają więc siano i kukurydzę, przeznaczane na paszę. Przeważająca w powiecie niska klasa gleb nie ułatwia pracy.
- W moim gospodarstwie mam zaledwie ok. trzydziestu procent gleby IV klasy, reszta jest słabsza. Jeżeli teraz nie zacznie padać, to ze zbiorów może nic nie być. Wszystko uschnie – mówi Wiesław Kozłowski, rolnik ze Świętajna. - Zima bez śniegu, wiatry i brak deszczu powodują, że rzeczywistość zaczyna malować się w czarnych barwach.
Pan Wiesław mówi jasno, że o tej porze roku spodziewałby się powoli zazieleniających się pól. Niestety, z tym jest słabo. Optymistycznie nastawiony do świata rolnik traci powoli nadzieję, że ten sezon zakończy się choćby niewielkim sukcesem. Podkreśla, że coraz więcej jego kolegów zaczyna załamywać ręce.
- Bez paszy nie damy rady wykarmić bydła. Niestety, przy obecnych cenach mleka raczej nie będzie nam się opłacało jej kupować – mówi. - Będziemy musieli sprzedać część zwierząt, może myśleć o wygaszeniu działalności.
Jak podkreśla, na wsparcie rządu w zakresie suszy, szczególnie rolnicy hodujący bydło nie mogą za bardzo liczyć. Od pewnego czasu nie działają już gminne komisje szacujące straty spowodowane suszą. Robi to teraz ministerialna aplikacja. Ta działa w sposób, który nie do końca jest zrozumiały.
- W ubiegłym roku chociaż zostałem dotknięty suszą, to ze względu na to, że hoduję bydło, aplikacja „uznała”, że problem mnie nie dotyczył – dodaje Kozłowski.
Zapasy się kurczą, a uzupełnienia brak
Tadeusz Piórkowski, który prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne podkreśla, że niewielkie zapasy wody zgromadzone jesienią i zimą już się wyczerpują.
- W tym roku wcześnie wyjechaliśmy na pola. Wysialiśmy zboża. Udało nam się wykorzystać jeszcze te niewielkie ilości wody zgromadzonej w ziemi. Ostatnie mrozy spowodowały mocne osuszenie. Wiatr i wysokie temperatury powietrza, których się spodziewamy, nie poprawią sytuacji – mówi gospodarz.
Pogodowe prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie napawają optymizmem. Jak szacują w najbliższych pięciu tygodniach szansa na opady powyżej 50 ml na metr kwadratowy jest zerowa. Spodziewać się możemy zaledwie 10, może 20 ml. Przy czym szansa na ten drugi wynik wynosi ok. 30 procent.
- To zdecydowanie za mało, aby rolnicy mogli być spokojni - dodaje pan Tadeusz.
On również podkreśla, że uprawy wykorzystują głównie na potrzeby własne. Jeżeli plon nie będzie wystarczający, to zakup paszy niesie za sobą zwiększenie kosztów produkcji, która w takim przypadku może nie przynieść dochodu.
- Pasza kupowana jest o 30-40 procent droższa niż wyprodukowana we własnym zakresie – zaznacza rolnik.
On również, chociaż w 2023 roku został dotknięty suszą, nie mógł liczyć na rządową rekompensatę.
- Jesteśmy jednym z tych gospodarstw, które przez aplikację do szacowania strat w wyniku suszy zostało wyłączone z możliwości ubiegania się o wsparcie – podkreśla.
Nieskuteczne apele o pomoc
Rolnicy zgodnie mówią, że dzisiaj potrzebne są rozwiązania systemowe, które wesprą działania mające na celu zatrzymanie wody na polach uprawnych.
- Na dzień dzisiejszy nie ma programów dotyczących retencji wody na obszarach rolniczych. A taki narodowy program jest bardzo potrzebny – dodaje Tadeusz Piórkowski.
Rolnicy z całej Polski apelują do rządu o rozwiązanie problemu niezgodności wyników aplikacji suszowej z rzeczywistymi stratami w uprawach. Proszą o przywrócenie gminnych komisji. Pisał o tym w liście do ministerstwa Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych. O stałe komisje wnioskowali też rolnicy podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa w styczniu 2025 r. Ich zdaniem dzięki temu weryfikacja strat będzie dużo bardziej precyzyjna.
- Dochodzi do absurdów. Na jednej działce jest susza, a na graniczącej z nią już suszy nie ma. Skuteczność aplikacji pozostawia wiele do życzenia – mówi Romuald Tański z Pasymia.
- Od 2015 roku nie udało nam się wrócić do zasobów wodnych, więc można powiedzieć, że od tego czasu mamy niedobory wody – wyjaśnia Romuald Tański. - Prognozy są złe. Przewiduje się, że ten rok będzie skrajny, jeżeli chodzi o suszę.
Romuald Tański prowadzi gospodarstwo rolne produkujące zboża konsumpcyjne. Jest też prezesem Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Na problemy rolnictwa patrzy więc bardzo szeroko.
- Gołym okiem widać, że zbiorniki wodne, które o tej porze powinny być wypełnione wodą są suche. Użytki zielone wyglądają fatalnie. W niektórych miejscach ziemia zmienia się w skałę – obrazuje. - Robi się niebezpiecznie. Nawet przy bardzo dobrej dbałości o zasiewy i dobrym nawożeniu bez wody nie zbierzemy plonów.
Jak podkreśla, jeżeli w kwietniu i maju nie pojawią się opady, plony mogą być bardzo słabe.
- To najbardziej wymagające miesiące. Rośliny potrzebują wówczas najwięcej wody, a na nią się nie zanosi – dodaje. - Rolnicy hodujący zwierzęta są w trudnej sytuacji. Zagrożenie brakiem plonów i paszy, do tego choroby, ptasia grypa, pryszczyca. Dzisiaj żaden z gospodarzy nie wie, czego ma się spodziewać.
Najbliższe tygodnie będą kluczowe dla rolników z powiatu szczycieńskiego. Objęty suszą hydrologiczną obszar zlewni Pisy powoli zostaje rozszerzony na powiat szczycieński. Zahaczył już o kawałek gminy Świętajno i sporą część gminy Dźwierzuty. Lokalnej sytuacji będziemy się przyglądać. Do tematu wrócimy.
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53
Szkoda, że to tylko akcja. Koniecznie trzeba to robić częściej. Na przykład na ścieżce rowerowej do Biskupca. Zobaczcie ile butelek po piwie jest w pojemnikach na śmieci i leży wzdłuż ścieżki.
Norbert
2025-07-01 07:32:50
ehhh, kolejny szaman który mimo studiów nie pojął czym jest medycyna oparta na dowodach naukowych.
ania
2025-06-30 13:05:13
To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, co chwila są tam stłuczki. Zawsze, gdy tam przejeżdżam, widzę coraz to nowe fragmenty rozbitych lamp i zderzaków. Największym problemem są jadący z nadmierną prędkością kierowcy od strony Lemańskiej, szczególnie że jest tam górka i w związku z tym ograniczona widoczność dla kierowców nadjeżdżających z trzech pozostałych ulic.
Kowal
2025-06-29 23:34:45
Jeszcze tylko zrobić trzeba porządek z tymi wałęsającymi czymś psami tam.
2025-06-29 10:18:31
Księże Andrzeju, w tym szczególnym dla Księdza dniu myślami jestem z Tobą. Przesyłam bukiet ciepłych myśli i urodzinowych życzeń. Zdrowia, nadziei i Bożej obecności w Twoim codziennym życiu! Z wyrazami miłości. Grażyna
Grażyna Zalewska
2025-06-28 19:55:08
Faktycznie napis przyciąga odwiedzających , widziałem że już jeden mieszkaniec Szczytna robił sobie zdjęcie na uroczystym otwarciu
Adam
2025-06-28 14:41:28
Inicjatywa fajna, tylko powinno być \"Ja❤️ Rozogi\" Tu jest Polska.
Grzegorz Lewandowski
2025-06-27 21:36:33
Jak w piosence, Jest ściernisko, będzie lodowisko. A gdzie ci inwestorzy z kieszeniami wypchanymi milionami. Coś cicho w temacie, jakieś konkrety. Gdzie nowe miejsca pracy dla młodych.
mieszkaniec
2025-06-27 18:48:24
Na głównych ulicach naszego miasta pojawiły się oznaczenia na drzewach, na ul. Odrodzenia wiele drzew ma \"kropkę\" albo znak \"X\". Czy ktoś wie o co chodzi? Czy planowana jest pielęgnacja tych drzew, czy kolejna wycinka?
Monika
2025-06-27 12:43:12