Dwóch radnych miejskich ze Szczytna znalazło się w zainteresowaniu prokuratury. Jeden usłyszał zarzut znęcania się nad osobą najbliższą, wobec drugiego do sądu trafił już akt oskarżenia dotyczący m.in. podszycia się pod inną osobę i poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Jeśli zapadną prawomocne wyroki skazujące, obaj mogą stracić mandaty. To oznaczałoby zmiany w składzie Rady Miejskiej.
Informacje dotyczące obu postępowań potwierdziła naszej redakcji Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. W pierwszej sprawie jeden z radnych występuje jako podejrzany w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Szczytnie.
– Chodzi o czyn z art. 207 § 1 kodeksu karnego, czyli znęcanie się nad osobą najbliższą. Postępowanie w tej sprawie nadal trwa – informuje prokurator Daniel Brodowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.
Próbowaliśmy skontaktować się z radnym telefonicznie, aby odniósł się do stawianych mu zarzutów, ale jego telefon milczy.
Druga sprawa jest już na bardziej zaawansowanym etapie. Prokuratura skierowała 13 kwietnia akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Szczytnie.
– Zarzuty obejmują m.in. podszycie się pod inną osobę i wykorzystanie jej danych osobowych w umowie sprzedaży pojazdu oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach – przekazuje prokurator Brodowski.
W tym przypadku radny udzielił nam komentarza.
- Wierzę w sprawiedliwe wyroki sądów – mówi radny, którego zapytaliśmy o postępowanie. - Ale nie chce komentować sprawy przed orzeczeniem sądy – dodał.
CO Z MANDATAMI?
Na obecnym etapie obaj radni korzystają z zasady domniemania niewinności. O ich dalszej sytuacji zdecydują rozstrzygnięcia sądu. Jeżeli jednak zapadłyby prawomocne wyroki skazujące, mogłoby to oznaczać utratę mandatów radnych i konieczność uzupełnienia składu Rady Miejskiej.
Na razie sprawy formalnie nie wpływają na funkcjonowanie samorządu, ale w lokalnym środowisku wywołują coraz większe zainteresowanie. W tle pojawiają się pytania o stabilność obecnego układu sił w radzie oraz o ewentualne polityczne konsekwencje przyszłych wyroków.
PYTANIA O STANDARDY ŻYCIA PUBLICZNEGO
Sprawa ma nie tylko wymiar prawny, ale również publiczny i wizerunkowy. Radny jest osobą pełniącą funkcję zaufania publicznego, dlatego pojawiają się pytania o standardy obowiązujące osoby sprawujące mandat mieszkańców. W rozmowach mieszkańców coraz częściej wraca kwestia, czy w sytuacji poważnych zarzutów samorządowiec nie powinien czasowo wycofać się z działalności publicznej przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy.
Z jednej strony obowiązuje zasada domniemania niewinności. Z drugiej – społeczne oczekiwania wobec osób pełniących funkcje publiczne bywają znacznie surowsze niż samo minimum wynikające z przepisów prawa.
Na odpowiedzi trzeba będzie jednak poczekać do sądowych rozstrzygnięć.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33