Podobno dobroć człowieka mierzy się wielkością jego konduktu pogrzebowego. W takim przypadku druh Stefan Łomiak, prezes honorowy OSP Dźwierzuty musiał być wyjątkowo dobrym człowiekiem. Żegnało go grubo ponad 300 osób. Stefan Łomiak zmarł 1 kwietnia w wieku 78 lat. Z czego 60 poświecił ochotniczej straży pożarnej.
Stefan był wyjątkowo otwartym człowiekiem z wielkim sercem dla ludzi – wspomina Adam Maliński, obecny prezes OSP Dźwierzuty, który druha Stefana Łomiaka znał od 20 lat. - Kochał straż, była jego drugim domem. Pierwszą miłością była zawsze jego rodzina... Wypowiadał się o niej z niezwykłym szacunkiem, żonie, dzieciach.
Druh Stefan Łomiak zmarł 1 kwietnia. Dla wielu mieszkańców gminy Dźwierzuty było to spore zaskoczenie.
- Ciężko się mówi o ludziach, z którymi człowiek się przyjaźni i nagle ich zabrakło – mówi Adam Maliński. - Tą pustkę trudno będzie uzupełnić.
Stefan Łomiak do szkoły podstawowej uczęszczał w Targowie. I to tam też po raz pierwszy wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej.
Po wejściu w dorosłość związał się z mundurem policyjnym. Służył w gminie Rozogi. Zamieszkał w Dąbrowach. Także tam zasilił szeregi miejscowej OSP.
Druhowie obdarzyli go ogromnym zaufaniem, bo został nawet prezesem jednostki. Łączył dwie służby mundurowe dbając o bezpieczeństwo mieszkańców jako policjant i strażak.
Pod koniec pracy zawodowej został w Rozogach pełniącym obowiązki kierownikiem posterunku policji.
- Po przejściu na emeryturę życie pokierowało Stefana do rodzinnej gminy Dźwierzuty – wspomina Adam Maliński. - Został strażakiem w naszej jednostce. A po kilku latach był już jej prezesem. Budził zaufanie. Ludzie go szanowali. Targowo, Dąbrowy, Dźwierzuty – nie ma przypadku. Kochał straż i to się czuło. Była jego pasją i miłością.
Ale najważniejsza dla niego była zawsze rodzina: córki, syn, żona i wnuczęta...
- Znałem dobrze prezesa Stefana, przegadaliśmy o życiu wiele długich wieczorów – mówi Adam Maliński. - Mam dzisiaj wrażenie, że wiedziałem więcej o Nim niż jego rodzina. Zasiadał w komisjach rewizyjnych województwa warmińsko-mazurskiego, był członkiem prezydium gminy Dźwierzuty i wieloletnim prezesem naszej jednostki. Zawsze pomocny, uśmiechnięty, nigdy nie odmówił pomocy. To Stefan wprowadzał mnie w tajniki prezesowania, jeździł ze mną, przedstawiał na różnych szczeblach. Mówił do mnie: „Adasiu, musimy robić wszystko, aby nasza jednostka się rozwijała sprzętowo,w zasoby ludzkie i ciągłe podnoszenia umiejętności naszych strażaków”.
W tym roku druh Stefan Łomiak świętowałby 60-lecie działalności w straży pożarnej.
- Śmiało można powiedzieć, że poświecił jej całe swoje dorosłe życie – dodaje Adam Maliński. - Że swoje życie poświęcił drugiemu człowiekowi. Posiadał niezliczone odznaczenia, w tym te najwyższe jakie może dostać strażak ochotnik. Wychował kilka pokoleń strażaków, bo straż nie tylko gasi pożary, ale właśnie uczy, wychowuje dzieci, młodzież, a bywa, że i dorosłych. Będzie Go nam brakowało, jego donośnego głosu. Mógłbym na jego temat mówić długo, był wyjątkowym człowiekiem, który serce oddał rodzinie, ludziom i straży...
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek w dźwierzuckim kościele. Świątynia była wypełniona po brzegi. Ciało druha Łomiaka spoczęło na miejscowym cmentarzu.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33