Sprawa fabryki narkotyków na obrzeżach Szczytna wstrząsnęła mieszkańcami. Znaleziono tam chemikalia służące do produkcji mefedronu oraz 4,5 tony krajanki tytoniowej. Zysk z narkotyków i tytoniu, które trafiłyby na rynek, śledczy szacują nawet na 55 mln zł. Zatrzymano w tej sprawie siedmiu podejrzanych. Dwójka trafiła do aresztu.
Szczycieńscy śledczy są powściągliwi w udzielaniu informacji na temat fabryki narkotyków działającej przy ulicy Gnieźnieńskiej. Przez kilka dni w magazynach, w których się znajdowała, pracowało blisko stu funkcjonariuszy.
Policjanci, kontrterroryści i specjaliści z olsztyńskiego wydziału chemicznego zabezpieczali znaleziony materiał. Przypomnijmy, że sprawa wyszła, gdy we wtorek, 14 stycznia na ulicę Gnieźnieńską zostali wezwani strażacy. W jednym z opuszczonych budynków magazynowych wybuchł pożar. Paliły się śmieci. Ponieważ istniało duże prawdopodobieństwo, że pożar mógł rozprzestrzenić się do sąsiednich, zamkniętych pomieszczeń, strażacy zażądali doń dostępu.
Wobec odmowy wezwano policję, która w środku zastała maszyny do produkcji wyrobów tytoniowych oraz linię produkcyjną do wytwarzania narkotyków. Śledczy mówią już oficjalnie, że jest to jedna z największych fabryk wykrytych na Warmii i Mazurach.
W magazynach znajdowało się około 800 litrów płynnego i 100 kg sproszkowanego klefedronu. Oprócz tego i 4,5 tony krajanki tytoniowej, w środku znaleźli również ok. 30 kilkudziesięciolitrowych beczek płynnych substancji, najprawdopodobniej wykorzystywanych do produkcji narkotyków.
W pierwszych godzinach policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn. Po przesłuchaniach zostali oni zwolnieni i obecnie występują w roli świadków. W kolejnych dniach zatrzymano jeszcze dwóch mężczyzn w wieku 39 i 40 lat, którzy trafili do aresztu.
- Dla dobra prowadzonego postępowania nie ujawniamy szczegółów – mówi krótko zastępca prokuratora rejonowego Krzysztof Batycki.
Na to komu i jakie zostaną przedstawione zarzuty będziemy musieli jeszcze poczekać. Czy stoi za tym zorganizowana grupa przestępcza? Policjanci ze Szczytna badają wszelkie pojawiające się w sprawie wątki.
Ujawnione „towary” zostały przetransportowane do policyjnych magazynów. Śledczy ustalają czy oprócz mefedronu w fabryce były produkowane także inne substancje psychoaktywne.
Warto jest zdać sobie sprawę czym jest produkowany w Szczytnie narkotyk. Mefedron to substancja psychoaktywna, ma działanie stymulujące. Jego działanie przypomina amfetaminę, kokainę i ecstasy.
W Polsce pojawił się w 2009 roku jako tzw. „dopalacz”. W 2010 roku został zdelegalizowany. Mefedron to biały lub prawie biały proszek, czasami w kapsułkach lub krysztale. Działanie tej substancji jest bardzo intensywne, ale stosunkowo krótkie, co wiąże się silną potrzebą sięgnięcia po kolejną dawkę. Mefedron można łatwo przedawkować, zwłaszcza gdy jest przyjmowany drogą dożylną i łatwo się uzależnić.
To, co przeczytałeś online, to tylko ułamek tego, co przygotowaliśmy dla Ciebie w najnowszym papierowym wydaniu „Tygodnik Szczytno”. Każdy czwartek to nowa dawka intrygujących tematów, lokalnych historii i ekskluzywnych materiałów, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Lokalna gazeta to Twoje źródło wiedzy o regionie. Sięgnij po „Tygodnik Szczytno” i bądź na bieżąco z tym, co dzieje się wokół Ciebie.
Twój powiat, Twoje historie – czytaj z nami co tydzień.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33