Przez 80 lat zmieniały się samochody, sprzęt, mundury i kolejne pokolenia druhów. Nie zmieniło się jedno – kiedy trzeba było pomóc, strażacy z Nowych Kiejkut byli gotowi. W sobotę jednostka OSP świętowała swój jubileusz, połączony z oddaniem do użytku nowego garażu oraz gminnym dniem strażaka.
To była uroczystość z tych, które dla małej miejscowości znaczą więcej niż oficjalny punkt w kalendarzu. Były wspomnienia, podziękowania, goście, zaprzyjaźnione jednostki i ludzie, którzy przez lata tworzyli historię miejscowej ochotniczej straży.
- Jubileusz 80-lecia OSP Nowe Kiejkuty stał się okazją do podsumowań i wdzięczności. Przez osiem dekad kolejne pokolenia strażaków budowały jednostkę, która do dziś pozostaje jednym z najważniejszych punktów lokalnej wspólnoty - podkreślali druhowie z Nowych Kiejkut.
NOWY GARAŻ I STRAŻACKIE ŚWIĘTO
Tegoroczny jubileusz miał dodatkowy wymiar. Uroczystość połączono z oddaniem do użytku nowego garażu oraz gminnym dniem strażaka. Dla jednostki to ważna inwestycja, bo oznacza lepsze warunki do przechowywania sprzętu i codziennego funkcjonowania OSP.
Druhowie dziękowali Gminie Dźwierzuty za wsparcie przy organizacji wydarzenia oraz przy realizacji zadania, które przez lata było dla jednostki jedną z najważniejszych potrzeb.
W uroczystości uczestniczyli m.in. wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska, starosta szczycieński Jarosław Matłach, komendant powiatowy PSP w Szczytnie Zbigniew Stasiłojć, wójt gminy Dźwierzuty Dariusz Tymiński, radny powiatowy Dariusz Woźniak z małżonką Danutą, radny gminny Paweł Suchowiecki, wicewójt i prezes gminny OSP Jolanta Łomiak, komendant gminny OSP Dźwierzuty Konrad Podpora, sekretarz gminy Jan Lisiewski, Zbigniew i Rafał Przywitowscy oraz sołtys Nowych Kiejkut Edyta Ostaszewska.
STRAŻACKA SOLIDARNOŚĆ
Na jubileuszu nie zabrakło także zaprzyjaźnionych jednostek. Do Nowych Kiejkut przyjechali druhowie z OSP Romany oraz OSP KSRG Trelkowo. Ich obecność była dla gospodarzy czymś więcej niż gestem kurtuazji.
– Wasza obecność na naszej uroczystości jest dla nas wyrazem prawdziwej strażackiej solidarności, przyjaźni oraz niezawodnego partnerstwa, które na co dzień jednoczy nas w walce o bezpieczeństwo mieszkańców – podkreślali druhowie z OSP Nowe Kiejkuty.
Nie zabrakło także części artystycznej. Czas gościom umilił występ zespołu Jaź-Werka.
LUDZIE, KTÓRZY TWORZĄ JEDNOSTKĘ
Obecnie zarząd OSP Nowe Kiejkuty tworzą: prezes Justyna Suchecka, naczelnik Michał Soliwoda, skarbnik Radosław Ostaszewski, sekretarz Daniel Suchecki oraz gospodarz Paweł Trętowski.
W komisji rewizyjnej pracują: przewodniczący Krzysztof Więcek, sekretarz Marcin Ponikiewski oraz członek Andrzej Kwiecień.
To oni dziś odpowiadają za jednostkę, która przez 80 lat była obecna przy pożarach, wypadkach, wichurach, lokalnych uroczystościach i codziennych sprawach mieszkańców.
Bo OSP na wsi to nie tylko syrena i wyjazd alarmowy. To także ludzie, którzy organizują, pomagają, zabezpieczają, wspierają i są blisko wtedy, kiedy inni potrzebują pomocy.
Dlatego jubileusz w Nowych Kiejkutach był nie tylko świętem strażaków. Był też świętem całej miejscowości, która od 80 lat wie, że może na swoich druhów liczyć.
Bardzo dobry pomysł. A może tak do każdej trasy jakaś mapka do wydrukowania sobie?
jans
2026-06-09 20:20:57
Widowiskowo wygląda: Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi gm.Pasym. Trawa ma metr wysokości.
Turysta .
2026-06-09 16:59:54
Kim jest Yaugeni Laguna?
2026-06-09 14:15:21
I kto Go teraz zastąpi... Szkoda. Żyć marzeniami, kupić wymarzony obiektyw i nie zdążyć go użyć. Szok.
Jans
2026-06-09 13:07:11
Ciekawe komu zamknięcie tego przystanku przyniesie korzyści...kiedyś nazywano takie coś korupcją.
Polak
2026-06-09 11:10:45
Ale co to za cenzura? Dlaczego Tygodnik wyłączył możliwość komentowania tej sprawy na fejsie? Burmistrz prosił czy pani Dyrektor? To o jednych można pisać a o innych nie można?
Zbynek
2026-06-09 11:06:25
Jaki raj? Ten kto to pisał lub zlecił napisanie, nie ma świadomości o tych szlakach. Te podobno szlaki są słabo oznakowane. Szczególnie jak ktoś nie jest mieszkańcem danego regionu, to może się pogubić. Powinny być poustawiane tabliczki informacyjne jakim kolorem oznaczony jest konkretny szlak. Gdzie jest informacja o tych szlakach? Jeżdżąc od wielu lat po lasach naszego powiatu widzę mało osób, które jeżdżą po tych trasach. Raczej są to osoby które przemieszczają się w konkretnym celu np. nad jezioro. Może dlatego że jest brak informacji.
Rowerzysta
2026-06-09 09:53:37
A czemu Tygodnik wyłączył komentarze na fejsie? Co to za cenzura? Marcin prosił czy pani Dyrektor? To co? O jednych można pisać, a o innych nie wolno??? To jak nie można to i ten artykuł wywalcie.
Zbynek
2026-06-09 08:45:44
Fajnie byłoby zobaczyć trasę na mapce
KAROLINA
2026-06-09 08:09:49
ale JAK TO przecież brakuje milionów rąk do pracy i MUSIMY sprowadzać kolorowych książąt Sawanny
Klasyk
2026-06-09 07:57:25