Aż 35 par świętowało w Szczytnie wyjątkowy jubileusz. Henryk i Maria Szmigielowie – diamentowe gody (60 lat małżeństwa), pozostałe stadła – gody złote. - Chce pan usłyszeć receptę na takie długie wspólne życie? – śmieją się jubilaci z najdłuższym stażem. - Odpowiedź jest prosta. Wzajemny szacunek, tolerancja i miłość. Nie ma innej recepty. W podobnym tonie wypowiadają się inne pary, które dostrzegają, że współczesne małżeństwa bywają... krótkie. Zbyt krótkie.
Uroczystość wręczenia medali prezydenckich za długoletnie pożycie małżeńskie odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie. Pary otrzymały też medal okolicznościowy z okazji 300-lecia nadania praw miejskich. Obecnych było 21 par. Małżonkowie powtórzyli przysięgę, był symboliczny szampan i tort.
- Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego to chyba najważniejszy jubileusz, jaki możemy obchodzić – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna, który medale prezydenckie i okolicznościowe wręczał wspólnie ze swoją zastępczynią Iloną Bańkowską. - W małżeństwach są chwile radości i smutku, bywają kryzysy, ale ci państwo pokazują, że z miłością i wzajemnym szacunkiem można przetrwać wszystko. W rozmowach zawsze podkreślają, że cierpliwość w związku to podstawa. Dziękuję im za to, że są doskonałym wzorem dla młodych. Życzę im długich lat w zdrowiu.
Te słowa potwierdzają Teresa i Hubert Jasionowscy, którzy poznali się w 1972 roku.
- Przypadkowo znalazłem się w sklepie spożywczym przy ulicy Polskiej, gdzie Tereska pracowała – wspomina pan Hubert. - Zrobiłem zakupy. Potem przyszedłem po raz drugi. Coraz częściej robiłem tam zakupy (śmiech). Zebrałem się na odwagę, zagadałem i tak się zaczęło.
- Nasza rada jest taka, aby nie zrażać się, gdy w związku pojawią się jakieś niepowodzenia, nieporozumienia, czy nawet kłótnie, bo takie zawsze bywają – mówią małżonkowie. - Trzeba czasami wybaczyć, przeprosić za błędy, które się popełniło. Bo nie wierzymy, że są ludzie, którzy błędów nie popełniają. Każdemu z nas może się to zdarzyć. Nie należy o nich pamiętać.
Nieco inną receptę na piękne, wspólne 50 lat mają Jadwiga i Andrzej Wilczkowie.
- Dużo wytrwałości i żeby kochać się do późnej starości – śmieją się małżonkowie. - Jak można tak długo się kochać? Trzeba się szanować, to wiadoma rzecz – dopowiada pan Andrzej. - Być cierpliwym, czasami ustępliwym – uzupełnia pani Jadwiga. - Czasami żona mężowi, czasami mąż żonie. Przy pierwszych trudnościach nie można się poddawać. Bo to naturalne, że raz jest lepiej, a raz gorzej. Dziś młodzi za szybko się poddają – dodają. - My trzy lata ze sobą chodziliśmy, potem ślub i pięćdziesiąt lat pękło (śmiech).
LISTA JUBILATÓW
1) Henryk i Maria Szmigielowie – 60-lecie
2) Krystyna i Władysław Baranowie
3) Sabina i Bogdan Boberowie
4) Eugenia i Józef Bogdańscy
5) Jadwiga i Jan Dębscy
6) Regina i Tadeusz Drózdowie
7) Stanisława i Wiesław Drzewieccy
8) Grażyna i Zbigniew Dzwolakowie
9) Walentyna i Antoni Gruberowie
10) Janina i Janusz Gwiazdowie
11) Danuta i Czesław Jachimowscy
12) Halina i Marian Janowscy
13) Teresa i Hubert Jasionowscy
14) Jadwiga i Tadeusz Jasionowscy
15) Danuta i Andrzej Jeziorni
16) Krystyna i Włodzimierz Joachimiakowie
17) Danuta i Roman Kruczykowie
18) Alicja i Jerzy Leśniewscy
19) Zofia i Stanisław Macijewscy
20) Grażyna i Andrzej Maćkowscy
21) Barbara i Zygmunt Miłkowie
22) Marianna i Włodzimierz Nowotkowie
23) Stanisława i Antoni Ostaszowie
24) Teresa i Janusz Poniatowscy
25) Elżbieta i Krzysztof Rygielscy
26) Barbara i Andrzej Sokołowscy
27) Krystyna i Jerzy Suchowieccy
28) Jadwiga i Jan Szewczakowie
29) Aniela i Tadeusz Szewczakowie
30) Maria i Mirosław Sztyberowie
31) Danuta i Andrzej Wardęccy
32) Halina Olewnik-Węsierska i Zbigniew Węsierski
33) Jadwiga i Andrzej Wilczkowie
34) Maria i Edward Zyrowie
35) Elżbieta i Roman Barczewscy
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33