Takiego piątku w historii szczycieńskiego samorządu jeszcze nie było. Miejscy radni jednego dnia usiądą aż do dwóch sesji. Rano będą debatować nad absolutorium i votum zaufania dla burmistrza Stefana Ochmana. Kilka godzin później wrócą na salę konferencyjną urzędu, by rozmawiać o konflikcie wokół przedszkola „Promyczek”, który od miesięcy dzieli rodziców, nauczycieli i część radnych. Warto obrady śledzić na żywo w internecie bądź przejść się na sesje. Obrady są jawne i może w nich uczestniczyć każdy.
Pierwsza sesja rozpocznie się w piątek 29 maja o godz. 10.00. To zaplanowana wcześniej XXIX sesja Rady Miejskiej w Szczytnie zwołana przez przewodniczącego rady Klaudiusza Woźniaka. W porządku obrad znalazły się m.in. raport o stanie miasta, debata nad raportem, głosowanie nad votum zaufania dla burmistrza Stefana Ochmana oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok.
Radni będą także zajmować się zmianami budżetowymi, wieloletnią prognozą finansową oraz uchwałami dotyczącymi współpracy partnerskiej i budżetu obywatelskiego.
Ale to druga część dnia zapowiada się najbardziej gorąco.
SESJA O „PROMYCZKU”
Na godz. 16.00 zwołano nadzwyczajną sesję poświęconą sytuacji w Miejskim Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 „Promyczek”.
Jej przeprowadzenia domagali się radni Stowarzyszenia „Razem dla Mieszkańców”, a pod wnioskiem podpisali się również radni PiS.
We wniosku wskazano, że sprawa wymaga publicznej debaty z uwagi na „aktualną sytuację dotyczącą funkcjonowania MPzOI nr 3 „Promyczek”, wydarzenia z ostatniego okresu oraz informacje dotyczące kontroli Państwowej Inspekcji Pracy”.
Podczas sesji przedstawione mają zostać: informacja burmistrza dotycząca sytuacji w przedszkolu, działania podejmowane w ostatnim czasie w placówce, ustalenia wynikające z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy,
oraz dyskusja radnych.
KONFLIKT, KTÓRY WYSZEDŁ POZA MURY PRZEDSZKOLA
Spór wokół „Promyczka” trwa od wielu miesięcy i dawno przestał być wyłącznie wewnętrznym konfliktem w jednej placówce.
Do Rady Miejskiej trafiały skargi rodziców, pisma dyrekcji oraz zawiadomienia dotyczące przebiegu komisji i wypowiedzi części radnych. W sprawę zaangażowała się również Państwowa Inspekcja Pracy.
Dodatkowe emocje wywołały ostatnie wydarzenia związane z przedsądowymi wezwaniami do przeprosin, które otrzymały osoby publicznie wypowiadające się o sytuacji w przedszkolu — zarówno podczas sesji i komisji, jak i w mediach.
To właśnie ten wątek sprawił, że atmosfera wokół piątkowej sesji zrobiła się jeszcze bardziej napięta.
POLITYCZNY MARATON
Piątek zapowiada się więc dla miejskich radnych wyjątkowo intensywnie. Najpierw wielogodzinna debata o finansach miasta, wykonaniu budżetu i ocenie pracy burmistrza. Potem druga sesja — znacznie bardziej emocjonalna, dotycząca konfliktu, który od miesięcy elektryzuje mieszkańców Szczytna.
W kuluarach samorządowcy przyznają, że takiego dnia w historii rady jeszcze nie było. Jedno jest pewne — w piątek sala konferencyjna urzędu miejskiego raczej długo nie będzie pusta.

Bardzo dobry pomysł. A może tak do każdej trasy jakaś mapka do wydrukowania sobie?
jans
2026-06-09 20:20:57
Widowiskowo wygląda: Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi gm.Pasym. Trawa ma metr wysokości.
Turysta .
2026-06-09 16:59:54
Kim jest Yaugeni Laguna?
2026-06-09 14:15:21
I kto Go teraz zastąpi... Szkoda. Żyć marzeniami, kupić wymarzony obiektyw i nie zdążyć go użyć. Szok.
Jans
2026-06-09 13:07:11
Ciekawe komu zamknięcie tego przystanku przyniesie korzyści...kiedyś nazywano takie coś korupcją.
Polak
2026-06-09 11:10:45
Ale co to za cenzura? Dlaczego Tygodnik wyłączył możliwość komentowania tej sprawy na fejsie? Burmistrz prosił czy pani Dyrektor? To o jednych można pisać a o innych nie można?
Zbynek
2026-06-09 11:06:25
Jaki raj? Ten kto to pisał lub zlecił napisanie, nie ma świadomości o tych szlakach. Te podobno szlaki są słabo oznakowane. Szczególnie jak ktoś nie jest mieszkańcem danego regionu, to może się pogubić. Powinny być poustawiane tabliczki informacyjne jakim kolorem oznaczony jest konkretny szlak. Gdzie jest informacja o tych szlakach? Jeżdżąc od wielu lat po lasach naszego powiatu widzę mało osób, które jeżdżą po tych trasach. Raczej są to osoby które przemieszczają się w konkretnym celu np. nad jezioro. Może dlatego że jest brak informacji.
Rowerzysta
2026-06-09 09:53:37
A czemu Tygodnik wyłączył komentarze na fejsie? Co to za cenzura? Marcin prosił czy pani Dyrektor? To co? O jednych można pisać, a o innych nie wolno??? To jak nie można to i ten artykuł wywalcie.
Zbynek
2026-06-09 08:45:44
Fajnie byłoby zobaczyć trasę na mapce
KAROLINA
2026-06-09 08:09:49
ale JAK TO przecież brakuje milionów rąk do pracy i MUSIMY sprowadzać kolorowych książąt Sawanny
Klasyk
2026-06-09 07:57:25