Język polski, matematyka, język angielski – z tymi przedmiotami i w tej kolejności uczniowie najstarszych klas szkół średnich będą się zmagać przez trzy dni, poczynając od 4 maja. Później przyjdzie czas na inne przedmioty. W trzech szczycieńskich zespołach szkół do egzaminu maturalnego podejdzie ponad 340 młodych ludzi. Najwięcej, bo 144, w „Sobiechu”. O tegorocznych maturach mówi dyrektor Monika Chorążewicz.
Czy i jakie zmiany wprowadzone zostały w systemie egzaminacyjnym?
Przede wszystkim nie ma egzaminów ustnych, nawet z języków obcych. W tym przypadku wprowadzony jest tylko jeden wyjątek i dotyczy maturzystów, którzy będą się ubiegać o przyjęcie na uczelnie zagraniczne. Wtedy, na wniosek takiego ucznia, który też udowodni swoje dążenia co do dalszej edukacji, zorganizowany będzie egzamin ustny z języka obcego.
Tajemnicą poliszynela jest, że dobre oceny, które wielu uczniów zaczęło nagle dostawać, należą się ich rodzicom czy internetowi. Inaczej mówiąc zdalne nauczanie spowodowało, że z rzetelnością zdobywania wiedzy było różnie, a to matura wykaże...
Niekoniecznie, bo ze względu na specyfikę nauczania w tym roku szkolnym wymagania maturalne również zostały obniżone. Jak dalece – trudno powiedzieć, ale zapewne można będzie to dostrzec porównując tegoroczne arkusze egzaminacyjne z wcześniejszymi.
Główne zasady sanitarne, to...
Uczniowie w salach egzaminacyjnych będą siedzieć w odległości 2 metrów od siebie. Przychodząc do szkoły i wchodząc do sali mają obowiązek mieć założona maseczkę. Mogą ją zdjąć, gdy już zajmą miejsce przy stoliku. Jeśli jednak w trakcie egzaminu do ucznia będzie się zbliżał, podejdzie nauczyciel, członek komisji egzaminacyjnej, wówczas uczeń musi tę maseczkę założyć. Noszenie maseczek obowiązuje, oczywiście, także nauczycieli.
Pechowi maturzyści, bo przy odległości 2 metrów „wymiana” wiedzy będzie bardzo utrudniona...
Wymiana czegokolwiek, nawet ta zwykle akceptowalna. Każdy maturzysta musi więc pamiętać, że nie pożyczy długopisu od koleżanki, jeśli jego własny się wypisze, ani kalkulatora, ołówka czy cyrkla. Każdy musi być samowystarczalny. I niestety, maturzyści nie będą mogli korzystać z psychologicznego wsparcia ulubionych maskotek czy innych gadżetów, co w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Będzie im wolno mieć ze sobą jedynie napój, niewielką butelkę np. wody mineralnej.
Będą testy, kontrola czy któryś z uczniów czy członków komisji nie jest akurat chory?
Aktualne wytyczne tego nie przewidują. Aczkolwiek uczeń, który w dniu matury przebywa na kwarantannie bądź w otoczeniu, gdzie osoby (rodzina) objęte są kwarantanną lub izolacją, w egzaminie uczestniczyć nie może. Będzie zdawał maturę w czerwcu, w tzw. drugim terminie. Musi złożyć o to wniosek, a kuratorium wyrazić zgodę. To formalność, jeśli przyczyną nieprzystąpienia do matury są kwestie związane z pandemią. Nauczycieli, ale i uczniów, którzy przeszli szczepienia lub są ozdrowieńcami, to wykluczenie nie obejmuje.
Z naszych informacji wynika, że w ramach akcji szczepienia nauczycieli temu zabiegowi poddało się około 60 procent pedagogów. Czy to nie utrudnia powoływania komisji?
Niekoniecznie, W naszej szkole będzie ich aż siedem. Zgodnie z zasadami komisja składać się może z dwóch osób (jednej z naszej szkoły i jednej – z innej placówki), gdy grupa egzaminowana składa się z mniej niż 30 uczniów. Gdy grupy są liczniejsze, wówczas na każde kolejne 25 osób egzaminowanych przypada jeden dodatkowy członek komisji. W naszej szkole, nazwijmy to – podstawowa grupa maturzystów to 80 osób, które będą pisały egzaminy w sali gimnastycznej. Pozostali maturzyści będą rozdzieleni na różne grupy, np. uczniowie o specjalnych potrzebach, dla których muszą być zapewnione odpowiednie warunki.
Przewiduje pani jakieś problemy?
W kwietniu przeprowadziliśmy próbne matury, więc uczniowie właściwie wiedzą, czego mogą się spodziewać, jak się muszą zachowywać, jakie rygory przestrzegać. Myślę, że nie powinno być problemów.
Pozostaje więc spokojnych egzaminów życzyć członkom komisji, a uczniom – połamania piór.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33